Skip to Content

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:


عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: وضعیت اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان، نا‌بسامان پیش رفته است و در اجرای این قانون، کوتاهی فراوانی صورت گرفته است.

به گزارش يزدبانو، قانون تسهیل ازدواج جوانان در سال 1384 برای رفع موانع اقتصادی، فرهنگی و معیشتی پیش‌روی ازدواج جوانان توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. اما در حالی که 14 سال از تصویب آن می گذرد، هنوز خبری از اجرای آن نیست؛ تا جایی رهبر انقلاب نیز نسبت به عدم اجرای این قانون انتقاد کرده اند.

به‌طوری‌که یکی از محورهای بیان شده توسط رهبر معظم انقلاب در سلسله جلسات آسیب‌های اجتماعی در بهمن ماه ۱۳۹۷، گله‌مندی ایشان از عدم اجرایی شدن همین قانون بوده است.

در همین ارتباط نصرالله پژمانفر در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: وضعیت اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان، نا‌بسامان پیش رفته است و در اجرای این قانون -مانند بسیاری از قوانین دیگری که متولی خاصی بابت پیگیری‌اش پیش‌بینی نشده-، کوتاهی فراوانی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه رویکرد ورزش‌محور، وزارت ورزش و جوانان موجب شده است که کمتر به معضلات جوانان پرداخته شود، اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه و وزارت ورزش و جوانان باید برای تهیه برنامه در این زمینه اقدام می‌کردند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: با وجود صراحت قانونی که در این زمینه وجود دارد، اما هیأت دولت پاسخ‌های نامربوطی درخصوص این کوتاهی‌ها، به مجلس ارئه داده‌اند.

پژمانفر خاطرنشان کرد: این در حالی است که صراحت قانونی و شفافیتی که در این زمینه وجود دارد، می‌توانست بسیاری از مشکلات پیش‌روی ازدواج جوانان را برطرف کند.

وی تأکید کرد: اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان می‌توانست، سن ازدواج را نسبت به آنچه امروز وجود دارد، کاهش دهد و همچنین تبعات منفی اجتماعی ناشی از کمبود فرزندآوری و ازدواج در سنین بالا را کاهش دهد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: دولت‌ها به خصوص این دولت نگاهش به سمت اجرای مسائلی است که خودش درباره آن قانون آورده باشد، لذا در اجرای قوانینی که در شکل‌گیری آن نقشی نداشته است، رغبتی ندارند.

پژمانفر با تأکید بر اینکه در حوزه‌ی اجرایی اراده‌ی جدی برای اجرای قانون تسهیل ازدواج وجود ندارد، عنوان کرد: ساده‌انگاری دستگاه‌های اجرایی در اجرای این قانون باعث شد تا این قانون از صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای پیگیری به دستگاه قضایی ارسال شود.

وی گفت: مجلس شورای اسلامی انتظار دارد تا دستگاه قضایی با برخورد قاطع بتواند از عدم التزام دستگاه های اجرایی به اجرای این قانون جلوگیری کند.

انتهای پیام/
Your Rating
Average (0 Votes)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری