Skip to Content

مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت استان یزد:


مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت استان یزد گفت: اجرای برنامه غربالگری از شاخص‌ترین فعالیت‌های انجام‌گرفته برای مبارزه با سرطان در استان یزد است.

یزدبانو؛ بر اساس آخرین آمار منتشره وزارت بهداشت در سال 1393، 2 هزار و 100 نفر در استان به سرطان مبتلا شدند که هزار و 100 نفر مرد و بقیه زن بودند.

مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدبانو در رابطه با شاخص‌ترین فعالیتی که در سال جاری برای مبارزه با سرطان در استان یزد انجام شده است، اظهار کرد: اجرای برنامه‌های غربالگری سرطان روده بزرگ، سرطان سینه و سرطان دهانه رحم از مهم‌ترین فعالیت‌های انجام‌گرفته برای مبارزه با سرطان در استان یزد است.

محمدرضا صادقیان با بیان اینکه غربالگری سرطان با توجه به آموزش‌های داده‌شده در سراسر استان در حال اجرا است، خاطرنشان کرد: تاکنون حدود 10 درصد جمعیت مورد هدف ما، یعنی حدود 10 هزار نفر برای سرطان روده بزرگ غربالگری شده‌اند و این کار را در سال آینده هم ادامه خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: تغییر سبک زندگی‌، تمایل افراد به غذاهای آماده و فست‌فودها، استعمال دخانیات به‌خصوص قلیان، محافظت نکردن بدن در مقابل نور آفتاب، آلودگی هوا، برخی عفونت‌ها و کم‌تحرکی را ازجمله عوامل بروز سرطان است.

صادقیان افزود: با کاهش مصرف غذاهای فوری، روی آوردن به غذاهای سنتی و انجام فعالیت بدنی می‌توان از بروز این بیماری کشنده جلوگیری کرد.

خدمات NGO ها بعد از تشخیص است

وی در رابطه با تعداد NGO های فعال درزمینه مبارزه با سرطان در استان یزد تصریح کرد: حدود چهار سازمان مردم‌نهاد در این زمینه فعالیت می‌کنند؛ متأسفانه بیشتر خدمات آن‌ها بعد از تشخیص سرطان ارائه می‌شود و امیدوارم این نکته برای همگان جا بیافتد که «پیشگیری بهتر از درمان» است.

صادقیان ادامه داد: متأسفانه سازمان‌های مردم‌نهادی که بخواهد در استان یزد با دخانیات مبارزه کند، نداریم و عملاً اقدامی صورت نگرفته است؛ گرایش خیل عظیم جوانان و مردم به مصرف قلیان مهر تأییدی بر این مطلب است.

استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه 1395، یک‌میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد.

انتهای پیام/3857
Your Rating
Average (0 Votes)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری