Skip to Content

وعده‌هایی که بعد از سه سال هنوز وعده است

آماده‌سازی مکان مناسب دوچرخه‌سواری بانوان به کجا رسید؟


هرچند عده‌ای مدام از ورزش بانوان سخن می‌گویند اما بعید به نظر می‌رسد، علاقه‌ای به فراهم شدن بستر مناسب و در شأن بانوان یزدی داشته باشند.

به گزارش یزدبانو، اهتمام به ورزش از جمله ورزش بانوان نه تنها امری ضروری و لازم است بلکه وظیفه مسئولین مربوطه است که بستر لازم را برای تحقق هر چه بهتر این امر فراهم کنند.

یقینا صرف شعار و وعده‌ها و حرف‌های به ظهار قشنگ در این ارتباط قرار نیست مشکلی را حل کند و آنچه در این مسیر لازم است اقدام عملی مسئولان مربوطه است.

درچرخه‌سواری بانوان در یزد یکی از مسائلی است که به ویژه در چند سال اخیر محل بحث و بعضا چالش بوده است. هرچند مسئولین بخش‌های مختلف مکرر از آماده شدن مکانی مناسب برای ورزش بانوان سخن گفته‌اند اما اینکه در عمل تا کنون این وعده‌ها به کجا رسیده چیز پوشیده‌ای نیست.

وقتی توسعه ورزش بانوان در صدر وعده‌ها بود

برخی از اعضای شورای شهر کنونی یزد، قبل از انتخابات، وعده‌هایی در این ارتباط مطرح کردند وعده‌هایی که امروز و با گذشت سه سال از دوران مسئولیت آن‌ها در حوزه عمل اقدام درخوری را از آن‌ها شاهد نبوده‌ایم.

به عنوان مسائل ونوس عامری عضو شورای شهر یزد «توسعه اماکن تفریحی، ورزشی و فرهنگی به ویژه برای بانوان و کودکان» و «افزایش نشاط اجتماعی» را در صدر وعده‌ها و برنامه‌های خود عنوان کرده بود، اما براستی سرنوشت این وعده‌ها چه شد؟

حدود یکسال از آغاز به کار شورای شهر پنجم یزد گذشته بود که الهه جورابی عضو شورای شهر یزد در گفتگویی عنوان کرده بود: جمالی‌نژاد شهردار جدید یزد تلاش می‌کند با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم مسیر دوچرخه‌سواری در سطح شهر را مهیا کند.

وی گفت: به‌زودی زمینه دوچرخه‌سواری بانوان در پارک طوبی فراهم خواهد شد و بانوان علاقه‌مند به ورزش دوچرخه‌سواری می‌توانند روزهای دوشنبه و چهارشنبه هر هفته از ساعت 15.30 الی 17 در پارک شادی و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هر هفته از ساعت 16الی 21 در پارک طوبی در کلاس‌های آموزشی دوچرخه‌سواری به‌صورت حرفه‌ای شرکت کنند.

الهه جورابی آذرماه سال 97 نیز از طراحی پارک دوچرخه ویژه بانوان در آینده‌ای نزدیک در شهر یزد خبر داد و عنوان کرد: امیدواریم تا پایان امسال با هزینه‌کرد ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده، بخشی از این پارک عملیاتی شود.

وقتی همه می‌گویند «باید»

تیرماه سال گذشته ونوس عامری عضو شورای شهر یزد با اشاره به اینکه باید یک مرکز فرهنگی تفریحی ورزشی ویژه بانوان در نظر بگیریم، اظهار داشت: زنان توانمند و علاقه‌مند زیادی در استان هستند که باید پارک‌ها و فضاهای مناسب حضور آنان ایجاد گردد، من و خانم جورابی به عنوان نمایندگان بانوان پیگیر آن خواهیم بود.

محسن ابوترابی عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر یزد هم با اشاره به اینکه هر فضایی مناسب ورزش بانوان نیست، عنوان کرد: مخالف ورزش بانوان نیستیم اما باید مکان خاص برای ورزش بانوان در نظر گرفته شود.

حمیدرضا قمی دیگر عضو شورای شهر یزد هم بر لزوم آماده‌سازی فضاهای ورزشی برای بانوان و تأمین امنیت آن‌ها تأکید کرد و گفت: تا چه حد توانسته‌ایم فضای شهر و پارک‌هایمان را برای بانوان آماده کنیم.

ونوس عامری عضور شورای شهر که قبل از انتخابات «توسعه اماکن ورزشی بانوان» و «افزیش نشاط اجتماعی» را در صدر وعده‌های خود عنوان کرده بود، چند روز قبل و در شرایطی که سه سال از عمر شورای پنجم شهر یزد می‌گذرد اظهار داشت: احداث پیست دوچرخه‌سواری بانوان در اولویت کار شورای پنجم قرار دارد.

اظهارات ضد ونقیض درباره مکان احداث پیست دوچرخه‌سواری بانوان

وی افزود: با توجه به نیاز بانوان به ورزش کردن و افزایش سلامت جسم و نشاط اجتماعی آنان، احداث پیست دوچرخه‌سواری بانوان در یزد از ضروریات بوده که درحال حاضر تنها چالش پیش رو در این زمینه عدم دسترسی به مکان مناسب است.

عامری همچنین گفت: مکانی در حوالی پل تقوی پیشنهاد شد که پس از بازدید آن را مکان مناسبی ندانستیم و سازمان پارک‌ها و فضای سبز مکان دیگری را پیشنهاد کرده که باید پس از بازدید نظر خود را اعلام کنیم.

عضو شورای شهر یزد در حالی حوالی پل تقوی را مکان مناسبی برای آماده‌سازی پیست دوچرخه‌سواری بانوان نمی‌داند که چند ماه قبل محمد صفدرپور، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری یزد گفته بود: احداث پارک دوچرخه‌ها و پیست دوچرخه سواری در محل کنار گذر یزد مجاور پل تقوی در مساحت ۱۱ هکتار آغاز شد.

همچنین غلامعلی سفید رئیس شورای شهر یزد با بیان اینکه شورای یزد برنامه‌هایی را در خصوص ورزش بانوان داشته است، عنوان کرد: می‌توان در پارک‌هایی که برای بانوان در نظر گرفته شده است محل یا پیستی برای دوچرخه‌سواری آن‌ها راه‌اندازی کرد.

حمیدرضا قمی سخنگوی شورای شهر یزد نیز با بیان اینکه راه‌اندازی پارک دوچرخه سواری بانوان در دستور کار شورای شهر یزد است، اظهار داشت: به دنبال این هستیم که یک مکان مناسب برای بانوان در یزد ایجاد کنیم که این قشر با مشکلی روبه رو نباشند.

وی گفت: یکی از جانمایی‌های پارک دوچرخه‌سواری بانوان در یزد، نزدیک پارک کوهستان است که امیدواریم اتفاق بیفتد.

قمی با اشاره به اینکه شهرداری یزد در حال حاضر باید اعلام کند که پارک دوچرخه‌سواری بانوان، چندمین اولویت این سازمان است، عنوان کرد: شورای شهر یزد پیگیر صدرصد ساخت یک مکان مجهز و مناسب ویژه بانوان برای دوچرخه‌سواری است و آن را دنبال می‌کند تا راه‌اندازی شود.

چه کسانی علاقه‌مند به ساخت پارک دوچرخه‌سواری بانوان نیستند؟

الهه جورابی عضور شورای شهر یزد نیز با اشاره به آماده‌سازی زمین پارک دوچرخه‌سواری بانوان در یزد، گفت: این زمین به متراژ 11 هزار متر خریداری شده و حتی در طول دو سال گذشته بودجه هم برای ساخت آن اختصاص داده شد اما هیچگونه حرکتی برای پیشبرد طرح مشاهده نشد.

وی با بیان اینکه متأسفانه همراهی در خصوص ساخت پارک دوچرخه‌سواری در یزد دیده نشد، عنوان کرد: فکر می‌کنم که برخی از افراد در یزد علاقه‌مند به اجرا و ساخت پارک دوچرخه‌سواری نیستند و نمی‌خواهند قدمی را برای بانوان بردارند.

هرچند عده‌ای تلاش دارند خود را دلسوز مردم معرفی کنند و مدام از ورزش بانوان سخن می‌گویند، اما به نظر می‌رسد این افراد نه تنها در عمل اراده‌ای برای اجرایی کردن شعارهای زیبای خود ندارند، بلکه اتفاقا به سرانجام رسیدن مسئله‌ای مانند دوچرخه‌سواری بانوان در یزد، موجب می‌شود تا بهانه سیاسی‌بازی از دست آن‌ها گرفته شود و در چنین شرایطی بعید به نظر می‌رسد مدعیان حمایت از ورزش بانوان، علاقه‌ای به فراهم شدن بستر مناسب و در شأن بانوان یزدی داشته باشند.

انتهای پیام/
Your Rating
Average (0 Votes)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری