Skip to Content

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد:


معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان این‌که افزایش سواد سلامت تنها راه درمان بیماری‌های غیرواگیر است، گفت: بیماری‌های غیرواگیر 76 درصد مرگ ایرانیان را رقم می‌زند.

به گزارش یزدبانو؛ دکتر«محمدحسن لطفی» با اشاره به پیچیدگی‌های سلامت در عصر کنونی، اظهار کرد: در گذشته بیماری‌های واگیر علت اصلی مرگ و میر در جامعه بود که با کنترل این بیماری و بهبود وضعیت جامعه، سیمای آن تغییر و جای خود را به بیماری‌های غیرواگیر داد .

وی بیماری‌های قلبی- عروقی، سرطان، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی را چهار بیماری شایع غیرواگیر دانست و افزود: برای کنترل این بیماری‌ها که 76 درصد مرگ‌های ایرانیان را رقم می‌زند، نظام سلامت به تنهایی کارساز نیست .

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد، با اشاره به به لزوم افزایش سطح سلامت مردم،گفت: سلامت تنها مربوط به بعد جسمانی نیست و ابعاد معنوی، اجتماعی و روانی را نیز شامل می‌شود .

لطفی با بیان این‌که تنها راه تامین سرمایه بعد جسمی، توجه به سایر ابعاد سلامت است، گفت: اصلاح سبک زندگی مردم نیز در راستای بهبود سلامت عمومی بسیار حائز اهمیت است .

این مقام مسئول در ادامه به رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم اشاره و تصریح کرد: سلامت اجتماعی مردم که همان سرمایه‌های اجتماعی است مولفه‌های مختلفی نظیر اعتماد عمومی، عضویت در انجمن‌ها و گروه‌ها دارد، بنابراین ضروری است مردم برای تضمین سلامت خود در این گروه‌ها فعالیت کنند .

وی با تاکید بر لزوم مشارکت بخش مردمی و دستگاه های بین بخشی در راستای کنترل و درمان بیماری‌های غیرواگیر، تصریح کرد: معاونت اجتماعی به همکاری خیرین نظام سلامت و سمن‌های فعال در حوزه سلامت نیاز دارد زیرا منابع مالی جوابگوی درمان و مدیریت بیماری های موجود نیست .

لطفی یکی از مهمترین نتایج مشارکت در گروه ها و انجمن ها را کاهش مراجعین بیمارستانی دانست و گفت: مشارکت گروه های مردمی نهاد فعالی در حوزه سلامت توسعه فرهنگ و سواد سلامت را در جامعه افزایش داده و در نهایت نیاز مردم به بیمارستان، دارو و پزشک به طور چشمگیری کاهش می‌یابد .

این مسئول سواد سلامت را برخورداری از مهارت های شنیداری، خواندنی، فهمیدنی و عمل کردنی دانست و بیان کرد: معاونت اجتماعی با برگزاری دوره های سفیر سلامت خانوار، مدارس و سفیر سلامت اجتماعی برای افزایش سواد سلامت جامعه تلاش می کند .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که در ایران مرگ‌های زیر 70 سال مرگ‌های زودرس نامیده می‌شوند، تصریح کرد: سطح سواد سلامت ایرانی‌ها و به طور خاص مردم یزد، پایین است و تا هنگامی که این مشکل حل نشود تهیه و تجویز دارو برای افراد سلامتی نخواهد داشت.

معاون اجتماعی علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در ادامه به لزوم فرهنگ سازی سلامت تاکید کرد و گفت: رسانه‌ها باید در این راستا نقشی پر رنگ داشته باشند زیرا 40 درصد نیاز مردم به امکانات بیمارستانی با خود مراقبتی و افزایش سواد سلامت رفع می‌شود .

این مسئول در پایان سردرگمی مردم برای استفاده از داروها را به عنوان یک معضل جدی در حوزه بهداشت و سلامت استان یزد نام برد و خاطرنشان کرد: افراد برای مراجعه به پزشکان و استفاده از داروهای مختلف تجویز شده، دچار سردرگمی هستند که با اجتماعی و عمومی کردن سلامت در میان افراد،  این مشکل نیز حل می‌شود.

ایسنا/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری