Skip to Content

مسئول دفتر پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی یزد:


کارشناس مسئول دفتر پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی استان یزد گفت: از ابتدای اجرای طرح غربالگری مشاوره ژنتیک تا پایان اردیبهشت حدود هفت هزار زوج یزدی تحت پوشش قرار گرفتند.

به گزارش یزدبانو، کارشناس مسئول دفتر پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی استان یزد در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا، با بیان اینکه طرح غربالگری مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج از اول شهریورماه سال گذشته در سراسر استان اجرایی شد، اظهار کرد: از ابتدای اجرای این طرح تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری حدود شش هزار و 500 تا هفت هزار زوج یزدی تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

سعیده مظفری افزود: تا اردیبهشت ماه امسال،  85 درصد زوج‌ها با استفاده از این طرح‌ غربالگری شدند و 35 درصد آنها برای مشاوره پزشکی ارجاع داده شدند که البته تعدا زوج‌هایی که پس از مشاوره پزشکی نیاز به آزمایش ژنتیک پیدا کردند کمتر از این تعداد بود و پیش بینی می‌شود تا پایان تیرماه میزان پوشش طرح غربالگری بین زوج‌ها به 90 درصد برسد.

وی ادامه داد: با تبلیغات، آگاه‌سازی‌ها و اقداماتی که انجام شده است و همچنین پیگیری ثبت اسناد که محضرها را موظف کرده زوج‌ها را برای طرح غربالگری به مراکز ارجاع بدهند و نیز با توجه به استقبال آنها پیش بینی ‌می‌شود طرح غربالگری ژنتیک تمام زوج‌های یزدی را پوشش دهد.

 مظفری افزود: زوج‌هایی که پس از انجام غربالگری ژنتیک بنا به نوع اختلال، نیاز به آزمایش ژنتیک پیدامی‌کنند، پزشک با توجه به نتیجه آزمایش به آنها مشاوره می‌دهد و طرفین خودشان در مورد ازدواج یا عدم ازدواج تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی اعلام کرد: باوجود اینکه از اول شهریورماه سال گذشته طرح غربالگری ژنتیک آغاز شد تقریبا از 8 هزار و 800 زوج، پنج هزار و 500 زوج از این غربالگری استفاده کردند و این ارگان در اجرای طرح برای این تعداد زوج، در قالب غربالگری، مشاوره پزشکی و کمک هزینه آزمایش‌های ژنتیک تقریبا 600 میلیون هزینه کرده است.

کارشناس مسئول دفتر پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی استان همچنین با اشاره به برنامه پیشگیری از اختلالات ژنتیکی پس از ازدواج و حین بارداری گفت: آمار سقط درمانی که طبق قانون سال گذشته در مراکز تحت نظر بهزیستی در استان انجام شده حدود 280 مورد است و با توجه به آگاهی مردم نسبت به معلولیت‌های ژنتیکی و هزینه‌هایی که از سوی این نهاد پرداخته شده رتبه اول را در سقط قانونی جنین در بین سایر استان‌ها کسب کرده است.

انتهای پیام/ف
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری