Skip to Content

معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد:

360 هزار نفر در استان یزد تحت پوشش طرح پزشک خانواده هستند


معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد گفت: تقریبا 360 هزار نفر در استان تحت پوشش طرح پزشک خانواده قرار دارند که از این تعداد تقریبا 140 هزار روستایی و مابقی آنها مربوط به شهرهای زیر 20 هزار نفر در استان یزد هستند.

به گزارش یزدبانو؛ مسعود شریفی در خصوص اجرای طرح پزشک خانواده در استان یزد گفت: برنامه پزشک خانواده در استان یزد برای ساکنان مناطق روستایی و عشایری و شهرهای زیر 20 هزار نفر از مردادماه سال 84 هم‌زمان با سایر استان‌های کشور آغاز شد و با اجرای این برنامه تیم‌های سلامت شامل پزشک، ماما و سایر نیروها از جمله کارشناسان بهداشت و بهورزان حاضر در خانه بهداشت در این مناطق مستقر شدند.
 

وی عنوان کرد: هم اکنون 59 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی و شهری به انضمام خانه‌های بهداشت مجری برنامه پزشک خانواده در استان هستند که به همراه بیش از 70 پزشک و 60 ماما به بیماران خدمات ارائه می‌دهند.

معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد با بیان اینکه تقریبا 360 هزار نفر در استان تحت پوشش طرح پزشک خانواده قرار دارند، گفت:استقرار پزشک در مراکز روستایی، استقرار ماما در روستاها که یک عنصر کلیدی برای بسته خدمات مادران و سایر برنامه‌های بهداشتی محسوب می‌شد، به وجود آمدن این رویکرد که دید پزشکان از درمان محوری به سلامت محوری تغییر پیدا کرد و پزشک و تیم آن مسئول سلامت افراد تحت پوشش خود بودند و استفاده از مزیت‌های بیمه سلامت و کاهش هزینه‌ها از ویژگی‌های برنامه پزشک خانواده است.

شریفی با بیان اینکه برنامه پزشک خانواده همیشه با نظام ارجاع همراه بوده است، ادامه داد: در این طرح افراد تحت پوشش در صورت نیاز به خدمات درمانی، ابتدا به مرکز جامع خدمات سلامت و یا پزشک خانواده محل سکونت خود مراجعه می‌کنند و از خدمات سطح یک این مراکز بهره‌مند می‌شوندو چنانچه فرد براساس تشخیص پزشک خانواده به خدمات درمانی تخصصی و فوق تخصصی نیاز داشته باشد به سطوح بالاتر مانند بیمارستان شهرستان یا مراکز تخصصی در استان ارجاع داده می‌شود و از مزایا بیمه‌ای خود نیز استفاده می‌کند.

وی افزود: با اجرای طرح تحول سلامت از سال 93، برنامه‌های پزشک خانواده بیشتر مورد توجه قرار گرفت و اعتبارات مالی آن بیشتر شد و خدماتی جدید از جمله خدمات سلامت دهان و دندان به ویژه برای گروه سنی زیر 14 سال، تأمین مکمل‌های غذایی مانند قرص آهن، ویتامین دی و ... که برای سلامت مورد نیاز است به برنامه پزشک خانواده اضافه شد.

شریفی عنوان کرد: با اجرای طرح تحول سلامت اعتبارات عمرانی برنامه پزشک خانواده نیز وضعیت بهتری پیدا کرد و بسیاری از مراکز بهداشتی درمانی و خانه‌های بهداشت روستایی یا به طور کلی مورد بازسازی قرار گرفتند و یا تعمیر و مرمت شدند همچنین تجهیزات فنی و اداری این مراکز نیز بروزسانی و تکمیل شد و تجهیزات جدیدی نیز برای آنها خریداری شد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری