Skip to Content

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد:


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با بیان اینکه خدمات مراقبت از مادران باردار در مراکز بهداشتی رایگان است، گفت: 35 درصد مادران باردار یزدی خدمات مراقبتی رایگان دریافت کرده‌اند.

به گزارش یزد‌بانو؛ «دکتر محمدرضا دهقانی» معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در گفتگو با خبرنگار یزد‌بانو خاطرنشان کرد: یکی از مسئولیت‌های مستقیم معاونت بهداشتی ارتقاء سلامت 2 گروه مهم از جامعه یعنی مادر و کودک است.

وی با بیان اینکه «ارتقاء سلامت مادر و کودک» از شاخص‌های سازمان جهانی بهداشت هست، تصریح کرد: مادران باردار در کل دوران بارداری هم ازلحاظ سلامت خودشان و هم ازلحاظ سلامت جنین تحت مراقبت کامل حوزه سلامت قرار دارند.

دکتر دهقانی با اشاره به اینکه مراقبت بهداشتی هم در مناطق شهری و هم در مناطق روستایی انجام می‌شود، اظهار کرد: مادران باردار در مناطق روستایی به‌طور مستقیم تحت پوشش مراکز بهداشتی- درمانی و همچنین خانه‌های بهداشت هستند و مراقبتشان را به‌طور فعال در طول دوران بارداری دریافت می‌کنند؛ در مراکز شهری هم توسط پایگاه‌ها و مراقبین بهداشت این برنامه اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مراقبت‌های لازم برای مادران باردار چه قبل از دوران بارداری و چه در دوران بارداری در مراکز بهداشتی دولتی استان یزد به‌صورت رایگان انجام می‌گیرد، گفت: تنها در صورت نیاز و تشخیص کارشناسان و پزشک مرکز بهداشتی درمانی به متخصص زنان و زایمان ارجاع داده خواهد شد تا خدمات تخصصی لازم را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت برای سلامت کودک پروتکل‌های خاصی دارد، خاطرنشان کرد: مادر موظف هست برحسب ضرورت آزمایش‌ها و سونوگرافی‌های روتین و تست‌های غربالگری را در طول دوران بارداری انجام دهد؛ همه این اقدامات در جهت حفظ سلامت مادر و کودک است.

وی با بیان اینکه تاکنون 35 درصد مادران باردار یزدی خدمات مراقبتی رایگان را از مراکز بهداشتی دریافت کرده‌اند، گفت: خدماتی که حوزه بهداشت ارائه می‌دهد رایگان بوده و با توجه به بحث «عدالت در سلامت» به همه افراد جامعه به‌طور یکسان ارائه می‌شود؛ مگر اینکه در حوزه تخصصی قرار گیرد که افراد را برای گرفتن خدمات در سطح تخصصی هم به مراکز دولتی ارجاع می‌دهیم.

 

سالانه بیش از 25 هزار تولد در استان یزد رخ می‌دهد

«صدیقه علیشاهی» کارشناس مسئول برنامه مادران باردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در گفتگو با خبرنگار یزد‌بانو در خصوص میزان استقبال بانوان یزدی از خدمات مراقبتی ارائه‌شده توسط مراکز بهداشتی استان گفت: حدود 70 درصد از بانوان باردار حداقل 5 بار برای دریافت خدمات مراقبتی به مراکز بهداشتی مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد: 90 درصد از بانوان باردار در 20 هفته اول بارداری و 91 درصد از هفته 26 تا 37 بارداری حداقل 3 بار و 70 درصد از آن‌ها از هفته 38 تا 40 بارداری حداقل 2 بار برای دریافت خدمات مراقبتی به مراکز بهداشتی مراجعه می‌کنند.

وی با بیان اینکه خدمات مراقبتی بعد از زایمان هم به بانوان باردار ارائه می‌شود، اذعان کرد: 75 درصد از بانوان حداقل 3 بار طی 2 ماه اول بعد از زایمان و 80 درصد 42 روز بعد از زایمان برای دریافت خدمات مراقبتی به مراکز بهداشتی مراجعه می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: سالانه بیش از 25 هزار تولد در استان یزد رخ می‌دهد.

انتهای پیام/ش

 

 

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری