Skip to Content

مدیر مرکز تحقیقات دیابت استان یزد خبر داد؛

100 هزار دیابتی در استان یزد شناسایی شدند


مدیر مرکز تحقیقات دیابت استان یزد از رویارویی نیمی از مردم یزد با دیابت و تبعات آن خبر داد و گفت: هم اکنون ۱۰۰ هزار دیابتی در استان یزد شناسایی شده اند.

به گزارش یزدبانو به نقل از  یزد رسا، سیدمحمدرضا آقایی مدیر مرکز تحقیقات دیابت استان یزد در گفتگو با مهر اظهار داشت: هم اکنون در استان یزد ۱۰۰ هزار دیابتی شناسایی شده اند و ۱۰۰ هزار نفر دیگر نیز در آستانه ابتلا به دیابت هستند و به زودی این تعداد به جمعیت دیابتی های استان یزد افزوده می شوند.

وی عنوان کرد: اگر خانواده هر فرد دیابتی را چهار نفر محاسبه کنیم، خواهیم دید که نیمی از جمعیت یک میلیون و ۷۰ هزار نفری یزد با دیابت و تبعات آن دست و پنجه نرم می کنند.

آقایی تصریح کرد: دیابت بر روی تغذیه خانواده، رفت و آمدهای اجتماعی، روابط خانوادگی و حتی روابط زناشویی تاثیرگذار است و یک فرد دیابتی می تواند همه افراد خانواده خود را درگیر آثار روحی و روانی بیماری خویش کند.

آقایی با اشاره به اینکه چاقی، استفاده از فست فودها، رژیم غذایی نامناسب و ... اصلی ترین عوامل ابتلای فرد به دیابت است، عنوان کرد: ورزش، رژیم غذایی مناسب، استفاده بیشتر از سبزیجات و میوه جات، استفاده کمتر از مواد نشاسته ای و قندها، تحرک بیشتر و ... می تواند در کاهش دیابت در جامعه اثرگذار باشد.

مدیر مرکز تحقیقات دیابت استان یزد با بیان اینکه آمار دیابت در استان یزد متاسفانه نسبت به سایر استانها بیشتر است و یزد در این زمینه صدرنشین است، خاطرنشان کرد: باورها بر این است که شیرینی‌جات یزدی عامل گسترش این بیماری است اما تحقیقات این مرکز نشان داده که همه چیز مربوط به مصرف شیرینی های یزدی نیست و شیوه و سبک زندگی مردم یزد عامل افزایش دیابت است.

وی، کم تحریکی و مصرف کم میوه و سبزی در یزد را یکی از اصلی ترین عوامل بروز دیابت برشمرد و افزود: در حالی که گذشتگان ما انسانهایی سختکوش و پرکار بوده اند، جامعه امروز یزد به دنبال تغییر شیوه های زندگی و ماشینی شدن زندگی، بسیار کم تحرک شده اند و این امر سبب عدم سوخت و ساز مناسب در بدن آنها شده و غذاهای نامناسب به ویژه تکرار در استفاده از فست فودها سبب گسترش این بیماری شده است.

آقایی اظهار امیدواری کرد: گسترش آموزش ها بتواند تا حدی از بروز دیابت و درگیر شدن افراد جدید جلوگیری کند.

انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری