Skip to Content

یزدبانو/ اخبار وبلاگی(5)

'گزارش تجمع عزاداران حسینی در حمایت از دفن شهدای گمنام درحسینیه شهدای امیرچقماق یزد


از ظهر خبرهایی مبنی بر مخالفت با این برنامه به گوش رسید و باعث نگرانی خانواده های شهدا و مردم شهید پرور یزد شد بنابراین درشام شهادت نبی اکردم اسلام (ص) و امام حسن مجتبی (ع) جمعی از مردم یزد اعم از برادران و خواهران با تجمع درکنار جایگاه دفن شهدا در حسنیه امیرچقماق حمایت خود را از شهدا اعلام کردند .

به گزارش یزدبانو، وبلاگ مدادتراش یک روز مانده به دفن شهدای گمنام، گزارش کاملی را از حمایت مردم از دفن شهدای گمنام منتشر کرده است که با هم می خوانیم:

 

'گزارش تجمع عزاداران حسینی در حمایت از دفن شهدای گمنام درحسینیه شهدای امیرچقماق یزد

در روز شهادت جانسوز رسول اکرم(ص)  و سبط اکبر ایشان امام حسن مجتبی (ع)  و درحالی که مردم دارالعباده یزد بی صبرانه بودند منتظر بودند تا  هشت مهمان گلگون کفن خویش را در روز شهادت امام رضا (ع) در مشایعتی با شکوه  و در قلب حسینیه ایران یعنی میدان شهدا "امیرچقماق" به خاک بسپارند از ظهر خبرهایی مبنی بر مخالفت با این برنامه به گوش رسید و باعث نگرانی خانواده های شهدا و مردم شهید پرور یزد شد بنابراین درشام شهادت نبی اکردم اسلام (ص) و امام حسن مجتبی (ع) جمعی از مردم یزد اعم از برادران و خواهران با تجمع درکنار جایگاه دفن شهدا در حسنیه امیرچقماق حمایت خود را از شهدا اعلام کردند .

درابتدای این مراسم زیارت عاشورا قرائت شد و سپس حجةالاسلام صداقت به سخنرانی پرداخت :

وی در جمع عزادارن نبوی پیرامون مقام والای شهدا اظهار داشت : شهدا دارای سه مقام ویژه ازسوی پروردگارند حیات طیبة، حق تأثیرگزاری در عالم و متنعم بودن از سفره الهی «عند ربهم یرزقون» درحالی که مردگان بعد از مرگ سر سفره اعمال خود هستند که گاها تلخ هم هست و باعث ناراحتی شان می شود ولی شهدا چون سر سفره خداوند هستند شاد شادند «فرحین بما اتاهم الله من فضله» و به خاطر همین امتیازات شهداست که توسل به آنان جایزاست.

وی شهدا را افرادی اهل تکلیف و سبقت درعمل به وظیفه معرفی کرد و افزود : ما آمده این در خدمت شهدا باشیم و به پای آنان سینه بزنیم؛ کسانی که پدر و مادر هایشان روی سر ما جای دارند وشرمنده آنان هستیم.

وی حضور شهدا در دارالعباده یزد و حسینیه ایران را مزد دو ماه عزاداری این مردم خواند و اذعان کرد : شهدا ما را لایق دانستند وباید برای این توفیق سجده شکر بگزاریم وبدانیم ارزش ابن مکان به خاک وآجرش نیست بلکه به حسینیه بودنش به اسم اباعبدالله الحسین است و شهدا آمده اند این ارزش را افزون کنند.

وی با خاطرنشان کردن این مطلب که اگر دفن شهدا به میراث فرهنگی برمی خورد بگذار برخورد تأکید کرد : این تکه استخوان ها که خود زنده اند و روح درامت دمیده و آنان را زنده  نموده  و  فضای شهر را عوض کرده کرده اند گویا برخی می ترسند و می خواهند ما مرده باشیم!

وی حضور شهدا را نتیجه حسین حسین گفتن ها دردارالعباده دانست و افزود : به دنیا ثابت کرده ایم این سینه زدن ها و گریه کردن ها نتیجه اش انسانهایی است که به خاطرحفظ دین و ناموس حاضرند جان و نام و آبرو بدهند و  این ارزش است و گرنه نشان دادن خشت و خاک به مردم دنیا چه معنایی خواهد داشت؟!

وی ادامه داد : فرهنگ ما شهدایی هستند که سازنده ارزش های الهی شدند وممانعت ازدفن شهدا درقلب حسینیه شهدا به بهانه اینکه به آنان بی احترامی می شود بی معنا است!

وی تصریح کرد : اگرشهدا به دنبال احترام و مقام بودند به مقام می چسبیدند و به میدان جهاد نمی رفتند و مردم شهید پرور یزد که شهدای بزرگی داده اند قدرشناس شهدا هستند.

وی دارالعباده بودن یزد را ازبرکت شهدا و حضور خانوا ده هایشان دانست و گفت : مجالس شهدا، نام امام حسین (ع) را زنده کرده است.

وی با خطاب به کسانی که بی احترامی به شهدا را بهانه ممانعت از دفن شهدا در حسینیه امیرچقماق قرار داده اند اظهار داشت : نگران نباشند اگر نگرانند نمی گفتید شهدا درخرابه دفن شوند  وحرف ما فقط این است که ما ازهیچ سازمان و مجموعه و ارگان خاصی نیستیم و با کسی نسبتی نداریم و تنها به عشق شهدا و به خاطر علاقه ای که به آنان داریم آمده ایم.

وی افزود : حرف ما این است که تک تک آدم هایی که اینجا حاضر شده اند یا خانواده شهیدند یا قلبشان برای شهدا می طپد و از نام شهید دلشان لرزیده است و تکریم شهدا را وظیفه خود می دانند.

وی عنوان کرد : ما اگرکاری بلد بودیم بعد ازسی سال شهدا رها نمی کردند بیایند اینجا ما نیازداشتیم به تربیت شدن توسط این استخوانها !

وی با هشدار به ممانعت کننددگان ازدفن شهدا درحسینیه خاطرنشان کرد : ما مزد دو ماه عزاداری مان را به همین راحتی ازدست نمی دهیم .

***

دراین بخش مادر شهید بزرگوار "شهید عظیمی" درجمع عزاداران چنین گفت :

ما شهردارالعباده داریم و اجازه نمی دهیم ازدستمان برود؛ ما گل های پرپر شده دادیم و برای تشییع آنان جمع می شویم .

فرزندم در جریان آزادسازی خرمشهر شهید شد درحالی که هفت ماه ازدامادی اش گذشته بود و فرزندش  هم بعد از او به دنیا آمد خدا به مهمانان ما عزت دهد و  خدا حفظتان کند برداشتشان کنید که مادران مفقود الاثر  هر لحظه می گویند فرزندمان می آید شما فرزندتان سربازی می رود مدام منتظر خبر سلامتی اش هستید مادران شهدا از شما می خواهند مهمان داری کنید و به حق حرمت قرآن قابلیت داشته باشیم که تشیعشان کنیم.

***

حجةالاسلام صداقت در ادامه گفت : اینها حرف های مادران شهداست که از ظهر که خبرهایی درمورد ممانعت رسیده ما نمی توانیم جواب اشک و ناراحتی شان را بدهیم مسؤلان ما خوبند و ازهمین مردمند و حرف ما را می فهمند و آمده ایم حرف ما را بشنوند ما ایستاده ایم همین جا خدمت شهدا کنیم و با کسی هم درگیر نیستیم.

تکلیف مشخص است ما تا آخرایستاده ایم و نه می گذاریم شهدا بروند و نه درجایی غیراینجا دفن شوند .

برخی ازحقوق شهروندی برای ممانعت ازدفن شهدا در حسینیه دم می زنند! بله مردم موافق حقوق شهروندی هستند و شهروندان هم اینجا هستند و اگرکسی نیامده چون خبرندارد و دریزد کسی نیست که شهدا را نشناسد همه شهدا را می شناسند و می طلبهد و دوست دارند .

ما شهدا را از سر راه نیاورده ایم بلکه پاره تن ما و برادر ما هستند و دیگر دوره غربت امام حسن مجتبی (ع) تمام شد.

برخی سیاستشان از همه چیز مهم تراست  و ما شهدایمان از همه چیز برایمان مهمتر است و مردم باید بدانند اگر حضورشان نباشد شهدا را می برند و ما نمی گذاریم و با حضور پررنگ خود هرساعتی از روز باشد حاضریم .

مسؤلین تصمیم بگیرند یا خواست مردم یا یونسکو شهدا به دنبال چنین مصلحت اندیشی هایی نبودند و  فقط انجام تکلیف برایشان مهم بود و کار به نتیجه نداشتند والبته مسؤلین مردم دارند وتصمیم خود را عوض می کنند و فردا بعد از نماز ظهر و عصر که در همین مکان برگزار می شود جواب ما را داده  و تکلیف را مشخص می کنند .

گفتنی است پس از این سخنرانی که با شعار های" الله اکبر خامنه ای رهبر " تأیید می شد مداحی وذکر مصیبت انجام شد و پیش ازبرگزاری نماز مغرب و عشاء با حضور دو شهید گمنام مجلس معطر شد و مقرر شد جمع حاضر درساعت 11 شب کنار مزار «شهید حسن انتظاری» درگلزار شهدا خلدبرین یزد حاضر شوند و در مراسم  ویژه شهدا شرکت کنند .

 

 

 

 




رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری