Skip to Contentداشتن آشپزخانه رويايي و منظم براي هر خانم خانه داري ايده آل است. روش هاي مختلفي وجود دارد تا به دکوراسيون آشپزخانه اي دست پيدا کنيد تا علاوه بر اينکه آشپزخانه رويايي شما باشد، از نظر سبک و کارکرد هم به بهترين شکل استفاده شود.

به گزارش یزد بانو، داشتن آشپزخانه رويايي و منظم براي هر خانم خانه داري ايده آل است. روش هاي مختلفي وجود دارد تا به دکوراسيون آشپزخانه اي دست پيدا کنيد تا علاوه بر اينکه آشپزخانه رويايي شما باشد، از نظر سبک و کارکرد هم به بهترين شکل استفاده شود. با توجه کردن به ۱۵ راهکار براي رسيدن به دکوراسيون آشپزخانه رويايي مي توانيد فضايي زيبا و در عين حال کاربردي داشته باشيد:


۱- نورپردازي کافي و مناسب
زماني که براي نورپردازي دکوراسيون آشپزخانه از منابع مختلف روشنايي استفاده مي کنيد، علاوه بر به کار بردن اين اصل مهم، مي توانيد از مزاياي آن نيز در اين فضا بهره ببريد. فراواني نور طبيعي بي نظير است ولي آشپزخانه به منبع نوري بيشتر به عنوان نور مصنوعي نياز دارد: نور محيطي براي روشنايي کلي، نورهاي کاربردي براي اينکه سطح کار را نور دهي کند. نورهاي نقطه اي براي اينکه برخي از ويژگي هاي فضا را برجسته تر نشان دهد.
نيازي به تغييرات اساسي نيست. مي توانيد لامپ هاي قديمي را با چراغ هاي LED جايگزين کنيد زيرا ماندگاري بيشتري دارند و از نظر مصرف انرژي نيز به صرفه تر هستند. نورهاي ال اي دي در رنگ هاي گرم، سرد و خنثي وجود دارند. 

۲- مکان نشستن به تعداد کافي در آشپزخانه
تقاضا براي مکان نشستن و صندلي در آشپزخانه هميشه بالا است. خيلي از افراد دوست دارن با دعوت مهمان و دوستان به خانه خود در آشپزخانه جمع شوند و به گپ و گفت بپردازند. بنابراين نياز به فضاي کافي براي نشستن در اين حالت داراي اهميت زيادي است. استفاده از ميز گرد در دکوراسيون آشپزخانه راه بسيار مناسبي است به دليل اينکه در رفت و آمد مشکل ايجاد نمي کند و مي توان تعداد ۴ تا ۶ صندلي را در اطراف آنها قرار داد. البته هرچه قطر ميز بيشتر باشد، افراد بيشتري مي توانند دور آن بنشينند. برخي از ميزهاي ناهارخوري داراي قابليت بزرگ شدن هستند. سطح آنها را مي توان با حرکت صفحات تا شده افزايش داد. اگر در دکوراسيون منزل خود فضاي محدودي براي قرار دادن ميز و صندلي عذاخوري داريد، مي توانيد از اين نوع ميزها در دکوراسيون آشپزخانه استفاده کنيد.

۳- سطح رويي کابينت آشپزخانه
کابينت بزرگ در دکوراسيون آشپزخانه فضاي خوبي در اختيار شما قرار مي دهد تا علاوه بر اينکه بتوانيد صندلي اپن با تعداد بيشتري داشته باشيد، فضاي کار هم براي انجام امور آشپزي و غيره بيشتر مي شود. سطح اپن آشپزخانه با ابعاد بزرگ و با رنگ روشن تاثير فيزيکي بر دکوراسيون آشپزخانه مي گذارد به اين صورت که حتي اگر روي آن وسايل مختلفي قرار داشته باشد، فضا را مرتب نشان مي دهد.

۴- ميز کار متحرک در آشپزخانه
اگر کابينت آشپزخانه يا ميز کار متحرک باشد، براي آشپزي و فعاليت هاي ديگر در آشپزخانه بسيار کارآمد هستند. ميز متحرک فضاي نگهداري بيشتري را ايجاد مي کند و تبديل به ميزي چندکاره مي شود. هم مي توانيد براي کار و تهيه وعده هاي غذايي از آن استفاده کنيد و هم براي سرو کردن غذا آن را به غذاخوري ببريد.
ميز متحرک بهتر است از جنس استيل ضد زنگ باشد. تا با دوام بوده و به راحتي تميز شود. استيل ضد زنگ را به عنوان سطح برش هم مي توان استفاده کرد و با هر فضايي هم خواني دارد. ميز متحرک را در مسير رفت و آمد خود در آشپزخانه قرار ندهيد.

۵- کشوهاي مرتب کابينت
براي اينکه لازم نباشد زمان زيادي را صرف پيدا کردن يک چاقو يا وسيله آشپزي در کشوي کابينت آشپزخانه کنيد، کشوها را تقسيم بندي کنيد. استفاده از تقسيم کننده ها براي نظم دهي به کشوي کابينت ساختار بوجود مي آورد و هر وسيله فضاي مخصوصي خواهد داشت. در اين صورت ديگر وسايل بر روي هم تلنبار نمي شوند. در زمان خريد تقسيم کننده ها به عمق کشوها توجه کنيد. از انواع با دوام و جنس مرغوب استفاده کنيد.
مي توانيد براي ادويه ها هم از تقسيم کننده هاي مخصوص استفاده کنيد. در اين صورت هم مي توانيد از محتويات هر ظرف ادويه مطلع شويد. کشوهاي عميق را مي توان براي قرار دادن تخته هاي برش، سيني و ديس ها استفاده کرد. تقسيم کننده در کشوي عميق به اين ظروف کمک مي کنند تا به راحتي بايستند.

۶- نظم دهي به قابلمه و ماهي تابه ها
زماني که قابلمه ها را روي هم در کابينت بچينيد، برداشتن قابلمه اي که در زير همه آنها قرار دارد بسيار سخت و طاقت فرساست! براي رهايي از اين وضعيت مي توانيد سرويس قابلمه را به کمک قلاب بر روي يک ميله آويزان کنيد. در اين صورت هم از فضاي بدون استفاده در آشپزخانه بهره برده ايد و هم به راحتي به هر کدام از قابلمه يا ماهي تابه ها دسترسي داريد.

۷- طبقه هاي کشويي در گوشه کابينت
گاهي اوقات در گوشه هايي از کابينت آشپزخانه فضاي مفيدي وجود دارد که دسترسي به آنها کمي سخت است. استفاده از طبقه هاي کشويي براي اين فضاهاي باعث مي شود شما به راحتي بتوانيد از گوشه کابينت که فضاي عميقي هم هست، استفاده مفيد کنيد. در اکثر مواقع به دليل اينکه فضاي گوشه کابينت عميق و گود است، بهترين انتخاب براي قرار دادن سرويس قابلمه و ظروف بزرگ هستند.

۸- قفسه مخصوص لوازم برقي آشپزخانه
زماني که براي لوازم برقي کوچک آشپزخانه قفسه هاي مخفي در نظر بگيريد، سطح رويي کابينت فضاي بيشتري خواهد داشت. در زمان طراحي يا تغيير کابينت، فضاي مخصوصي را براي قرار دادن لوازم برقي آشپزخانه در نظر بگيريد تا دکوراسيون مرتب تري داشته باشيد و هر وسيله در خانه خود قرار بگيرد.

۹- لوازم و وسايل فلزي در دکوراسيون آشپزخانه
براي محافظت از سطح کابينت مي توانيد لوازم مختلفي را روي آن قرار دهيد. به مرور زمان قطره هاي روغن و يا خراش هايي که روي کابينت ايجاد مي شوند، مي توانند صفحه آن را از بين ببرند. براي جلوگيري از اين کار هم مي توانيد از صفحه رويي کابينت از جنس فلز و استيل ضد زنگ استفاده کنيد که سبک صنعتي دارد، و هم مي توانيد لوازم و وسايل را از جنس فلز انتخاب کنيد. اين لوازم دوام بيشتري دارند، به راحتي تميز مي شوند.

۱۰- کاربرد ليمو در آشپزخانه
کاربرد ليمو در خانه مزاياي بسياري براي شما دارد. ليمو در آشپزخانه به عنوان طعم دهنده غذا، نوشيدني خوش طعم، منبع ويتامين ث و تميز کننده استفاده مي شود. ليمو مي تواند آلودگي هاي بسياري را در آشپزخانه از بين ببرد. رنگ زيباي ليمو در فضا حس و حال خوبي به دکوراسيون آشپزخانه مي بخشد.

۱۱- حوله هاي دستي
از حوله هاي دستي زيبا از جنس کتان و لينن استفاده کنيد تا مصرف دستمال هاي کاغذي و يکبار مصرف را کاهش دهيد. اين حوله ها دوستدار طبيعت هستند و به علاوه در هزينه نيز صرفه جويي مي کنند. استفاده از حوله هاي تزييني، دکوراسيون آشپزخانه را زيباتر نيز مي کند.

۱۲- کمد مخصوص در آشپزخانه
در زندگي روزمره بسيار سخت است که بتوان همه قسمت هاي فضاي داخلي خانه را مرتب و تميز نگه داشت. براي فضاي آشپزخانه کمدي مخصوص وسايل کوچک و اضافي در نظر بگيريد تا بتوانيد وسايلي مانند مداد، خودکار، کاغذ، کليد و ... را در آن نگهداري کنيد. زماني که اين وسايل روي کابينت آواره باشند صحنه بسيار ناخوشايندي را بوجود مي آورند.

۱۳- کابينت ويژه براي سطل زباله
قرار دادن سطل زباله روي سطح زمين علاوه بر اينکه فضا را اشغال مي کند، ظاهر و بوي ناخوشايندي هم به دکوراسيون آشپزخانه رويايي شما مي دهد. بهتر است سطل زياله را مخفي کنيد و آنها را در کابينت قرار دهيد. در اکثر مواقع سطل زباله در کابينت زيرين سينک ظرفشويي قرار مي گيرد؛ در نتيجه دسترسي به آن راحت تر نيز هست. اگر بتوانيد صفحه کابينت سطل زباله را متحرک و کشويي کنيد، استفاده شما از آن راحت تر مي شود.

۱۴- کمد مخصوص ماگ و ليوان
اين روزها طرفداران ماگ هاي رنگي با طرح و نقش زيبا و ليوان هاي متعدد، تعداد زيادي از آنها را به خانه مي آورند که شايد فضاي مناسبي هم براي نگهداري آنها نداشته باشند. يکي از کمدها و کابينت آشپزخانه را براي ماگ ها خالي کنيد. چه بهتر که لوازم و قوطي هاي قهوه، شکر، نسکافه و هر چيزي که به يک نوشيدني گرم و دلچسب مربوط است را نيز در اين کابينت نگهداري کنيد. اگر دستگاه قهوه ساز داريد هم اين کابينت بهترين انتخاب براي قرار دادن آن است.

۱۵- شخصيت و ويژگي هاي خاص آشپزخانه رويايي
وسايل و اکسسوري هاي رنگارنگ، وسايل هنري و زيبا در دکوراسيون آشپزخانه شخصيت ويژه اي به آن مي دهد. اين فضا دعوت کننده است و راحتي و زيبايي را براي شما ايجاد مي کند که مي توانيد زمان خوبي را در آشپزخانه بگذرانيد.
 
انتهای پیام/س*رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری