Skip to Content

پژوهشگر فعال در حوزه کتابخانه:

یزد شایسته کسب برند شهر پایتخت کتاب است


یکی از پژوهشگران یزدی گفت که شهر یزد به دلیل غنای فرهنگی و تاریخی، توانایی نامزد شدن به عنوان شهر پایتخت کتاب را دارد، چرا که جایگاه یزد از بعد نسخ خطی در رتبه چهارم کشور است.

به گزارش یزدبانو به نقل از  یزد رسا؛یکی از پژوهشگران فعال  یزدی گفت: شهر یزد به دلیل غنای فرهنگی و تاریخی، توانایی نامزد شدن به عنوان شهر پایتخت کتاب را دارد، چرا که جایگاه یزد از بعد نسخ خطی در رتبه چهارم کشور است.

 

وی اظهار داشت: در قرون هفتم و هشتم هجری قمری حدود ۵۰ مدرسه دینی علمی و کتابخانه در یزد وجود داشته که نشانه پیشینه علم و فرهنگ در این دیار است حتی به دنبال حمله مغولان به کشورمان، دانشمندان زیادی به این شهر پناه آوردند و از این رو این دیار به دارالعلم لقب گرفته است.

 

مسرت از دیگر شاخص‌های یزد در این زمنیه به کتابخانه وزیری یزد با ۲۲۰ هزار جلد کتاب چاپی و ۴۶۰۰ جلد کتاب خطی و کتابخانه دستمالچی با ۲۲۰ هزار جلد کتاب چاپی و ۲۰۰ جلد کتاب خطی اشاره کرد.

 

وی ادامه داد: درخشش دانش‎‎آموزان استان در کسب رتبه اول پذیرش در کنکور سراسری در ۲۱ سال متوالی نیز نشان از دانش، هوش و نبوغ جوانان این دیار دارد و همه این ظرفیت‎ها، موید شایستگی یزد برای کسب برند شهر پایتخت کتاب است.این پژوهشگر از طرح‏‏های پیشنهادی برای کسب این برند را برگزاری جایزه سال کتاب یزد مطرح کرد و افزود: جایزه سال کتاب می‏‏تواند با معرفی بهترین کتاب یزدی،‌ موجب تشویق نویسندگان و تولیدکنندگان کتاب شود.

 

مسرت همچنین طرح برگزاری «جمعه بازار کتاب» را عنوان و اضافه کرد: فضاهای تاریخی زیادی در شهر وجود دارد که از جمله آن می‏‏توان به میدان خان یزد اشاره کرد که محل مناسبی برای برگزاری جمعه بازار کتاب است و به دلیل قرار گرفتن در مرکز شهر، دسترسی مناسبی به آن وجود دارد.

 

وی همچنین به پیشنهاد راه‎اندازی انجمن اهل قلم و تدوین دانشنامه نویسندگان و مشاهیر یزد اشاره کرد و گفت: سرانه بالای کتابخانه در استان و تبلور و درخشش مشاهیر این سرزمین از جمله «ایرج افشار» و «مهدی آذریزدی» استان را در جایگاه مناسبی برای کسب برند شهر پایتخت کتاب قرار داده است.

 

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری