Skip to Content

استادیار و عضو هیئت‌علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه فرهنگیان مطرح كرد


استادیار و عضو هیئت‌علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه فرهنگیان گفت: از بين رفتن تماميت ارضي ايران از خيانت‌هاي بزرگ رژيم پهلوي به ايران بود.

يزدبانو؛ در بررسي عملكرد حكومت‌ها می‌توان سه ديدگاه نسبت به آن‌ها داشت؛ سفيد سفید، سیاه‌وسفید و سياه سياه. در رابطه با رژيم پهلوي بايد گفت در دسته حكومت‌هاي سیاه‌وسفید قرار می‌گیرد كه با توجه به خيانت، اشتباه‌کاری و صدماتي كه رژيم به كشور ايران زد، نقاط سياه آن بسيار پررنگ‌تر و واضح‌تر است.

استادیار و عضو هیئت‌علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه فرهنگیان در گفتگو با خبرنگار يزدبانو در رابطه با خيانت‌هاي رژيم پهلوي اظهار كرد: برخي اذعان می‌کنند كه پهلوي خدماتي را به ايران ارائه كرده است؛ در جواب بايد گفت هر حكومتي ممكن است در کنار عملكرد منفی، كارهاي مثبتي هم انجام داده باشد و اين در هر حكومتي به لحاظ توفيق اجباري طبيعي است.

بر باد دادن بحرين ازجمله خيانت‌هاي رژيم پهلوي

سيد منصور امامي ميبدي با بيان اينكه از بين رفتن تماميت ارضي ايران از خيانت‌هاي بزرگ رژيم پهلوي به ايران بود، خاطرنشان كرد: واگذاري بحرين و جدا شدن آن از كشور ايران ازجمله اقدامات شاه بود؛ بحرین کشوری با یک‌میلیون نفر جمعیت است كه حدود ۸۱ درصد شیعه دوازده‌امامی در این کشور حضور دارند.

وي با بيان اينكه بحرین در تاریخ اسلام نقش بسیار پررنگ و مؤثری داشته است، ادامه داد: اين كشور روابط نزدیکي با جوامع اسلامی داشت؛ اما متأسفانه شاه به‌راحتی اجازه داد که این کشور را از ما جدا کنند درحالی‌که ازلحاظ استراتژیک، منابع نفت و فرهنگ در منطقه اهمیت داشت.

از خیانت‌های پهلوي؛ استقرار مستشاران خارجي و عقب نگه‌داشتن ارتش ايران

امامي ميبدي ازجمله خیانت‌های رژيم پهلوي را استقرار مستشاران خارجی در ایران برشمرد و افزود: در بسیاری از نهادهای دولتی و خصوصی حضور پررنگ خارجی‌ها را شاهد بوديم؛ ازجمله اينكه فقط در ارتش حدود ۱۱۰ هزار مستشار آمریکایی و حدود ۵۸ هزار نفر خارجي در وزارت نفت مشغول به کار بودند و از ايران حقوق می‌گرفتند.

وي انقلاب سفيد را از ديگر خيانت‌هاي پهلوي عنوان كرد و گفت: استفاده از زنان به‌عنوان ابزار تبليغاتي، رواج بی‌بندوباری توسط پهلوي و حضور شخص شاه در مراسم‌هاي مغاير با ارزش‌ها، انجام حرکت‌های ضد مذهب و ضد اصول و فرهنگ مردم ایران ازجمله اقدامات منفي صورت گرفته در رژيم پهلوي است.

استاد دانشگاه آزاد اسلامي يزد با ذکر مثال در رابطه با انجام حرکت‌های ضد مذهب و ضد اصول و فرهنگ مردم ایران تصريح كرد: شاه در ماه رمضان در مراسمي حضور يافته و گوشت خوك و مشروب مي‌خورد؛ درحالی‌که هم احرام می‌‌شد و به زيارت مي‌رفت.

اجراي قانون ننگين كاپيتولاسيون توسط رژيم پهلوي در ايران

وي با اشاره به بستن قراردادهای ننگين شاه با كشورهاي خارجي اذعان كرد: قانون کاپیتولاسیون ازجمله قوانين نا به حقي بود كه امام(ره) در ۴ آبان مفصل درباره آن صحبت می‌کنند و می‌فرمايند« چقدر نگین است که اگر یک مرجع تقلید شما توسط یک سگ آمریکایی مورد هجوم قرار بگیرد هیچ‌کسی حق ندارد به آن سگ اعتراض کند و در مقابل پادشاه شما اگر یک سگ آمریکایی را از زیر بگیرد اعتراض و محاکمه به وی وارد است»؛ اين قانون نگینی بود که تا سه ماه بعد از انقلاب هم پابرجا بود و از برکات انقلاب است که قانون کاپیتولاسیون را لغو کردیم

 اين استاد دانشگاه فرهنگيان تصريح كرد: فساد مالي خانواده پهلوي بحث مفصلي دارد و اسناد زيادي در اين زمينه موجود است.

امامي ميبدي تمكين كامل شاه از آمريكا را ازجمله خيانت‌هاي پهلوي به ايران اعلام كرد و گفت: شاه درزمینهٔ سیاسی تمکین کاملی از آمریکا داشت؛ تا آنجايي كه ۱۶ نخست‌وزیری که در زمان شاه بودند، اکثر آن‌ها به دستور مستقیم آمریکایی‌ها انتخاب شدند و شاه حق اعتراض به اين مطلب نداشت.

وي وابسته کردن ارتش و نظام ایران به آمریکا را یکی از خیانت‌های شاه عنوان كرد و افزود: درزمینهٔ سلاح ايران تنها می‌توانست سلاح توليدي ديگران را مونتاژ كرده و استفاده كنند.

استادیار و عضو هیئت‌علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه فرهنگیان اظهار كرد: در دوران پهلوي علم هسته‌ای در ایران به‌صورت ناقص و مریض اجرا شد؛ درحالی‌که ما بعد از انقلاب شاهد این بودیم که بدون تکیه به هیچ کشوری و به‌صورت بومی به فنّاوری‌های هسته‌ای دست پیدا کنیم.

امامي ميبدي اختصاص 10 درآمد‌هاي نفتي به رفاه درباريان را از ديگر خيانت‌هاي پهلوي دوم عنوان كرد و گفت: به‌عنوان نمونه شاه دریکی از جشن‌هاي ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهي بودجه ۱۰ سال کشور را صرف كرد؛ نكته قابل‌توجه آنكه در آن زمان روزانه بیش از ۶ میلیون بشکه نفت صادر مي‌شد و امروز یک و نیم تا دو میلیون بشکه در روز؛ اين درآمد هنگفت صرف هزینه‌های رفاهي و تجملاتي شاه مي‌شد.

انتهاي پيام / 3857
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری