Skip to Content

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد خبر داد؛


مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: در محرم امسال قریب به هزار گردشگر خارجی از 33 ملیت جهان در تور اختصاصی آیین محرم به یزد سفر کردند.

به گزارش خبرنگار یزدبانو؛ فاطمه دانش یزدی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به ثبت جهانی شهر یزد در تیرماه امسال و در اجلاس 41 یونسکو اظهار کرد: عرصه و حریم بافت تاریخی یزد به دلیل وسعت و یکپارچگی، حفظ اصالت تاریخی، استفاده از مصالح بومی و مصرف کمترین انرژی در تولید بناهای خشتی و هماهنگی کامل با اقلیم سرد و خشن کویری در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و ما امسال در حوزه انرژی هم دومین نشان جهانی انرژی را دریافت کریدم.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما در خصوص میراث معنوی بیان کرد: گردشگری مذهبی یکی از نقاط قوت استان یزد است و سال 2018 سازمان گردشگری جهانی بحث گردشگری پایدار برای توسعه را در 16 محور اعلام کرده که عدالت و صلح یکی از این محورهاست.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد تصریح کرد: کمیته گردشگری اماکن مذهبی استان در سال گذشته توانست با حضور 70 راهنمای تور در زمینه معنوی و مذهبی موضوع گردشگری مذهبی و معنوی را در استان ساماندهی کند.

دانش یزدی برخی از وظایف این کمیته را معرفی ظرفیت های آیینی، ملی و مذهبی و ایرانی عنوان کرد و افزود: آیین نخلبرداری محرم یزد، زنجیرزنی، سینه زنی و مداحی و آیین میلاد حضرت رسول(ص)، امام رضا(ع) و  امام زمان(عج) و جشن کریسمس برای بازدید و آشنای گردشگران با آن از سوی اعضای کمیته در یزد صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در محرم سال 95 تعداد 682 گردشگرخارجی از 28 ملیّت جهان در تور ویژه آیین محرم یزد ثبت نام کردند و وارد استان شدند وارد استان شدند و امسال ما حضور 965گردشگر از 33 ملیت جهان در آیین محرم امسال را با رشد 35 درصدی گردشگر شاهد بودیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، یکی دیگر از دغدغه های کمیته گردشگری اماکن مذهبی یزد را مقابله با تبلیغات جهانی دشمنان در زمینه ایران هراسی و اسلام ستیزی در حوزه گردشگری و مذهبی به شمار می رود که همکاری اصحاب رسانه را می طلبد.

دانش یزدی آمار اسکان مسافران نوروزی 96 استان یزد را بیش از 700 هزار نفر و تعداد تردد از مسیرهای ورودی به استان را پنج میلیون تردد اعلام کرد و گفت: این درحالی است که امار تردد در مشهد مقدس هشت میلیون نفر است و شهر یزد بحث ماندگاری مسافر مطرح است که در نوروز امسال تنها زیر یک میلیون نفر در مراکز اقامتی ما اسکان یافتند.


*معاون میراث فرهنگی یزد: تشکیل 17پرونده میراث معنوی ناملموس در یزد
در بخش دیگری از این نشست، ساشا ریاحی مقدم معاون میراث فرهنگی استان در پاسخ به سؤال خبرنگار ما، اظهار کرد: اماکن مذهبی جزئی از میراث ملموس ما هستند و در رده میراث فرهنگی ثبت می شوند در حالی که میراث معنوی در رده میراث معنوی و ناملموس ثبت می شود.

وی افزود: 17 پرونده میراث ناملموس در یک ماه گذشته اعم از آداب و رسوم ما در کمیته ثبت میراث ناملموس در دست پیگیری است.

معاون میراث فرهنگی استان یزد با یادآوری ثبت جهانی یزد ادامه داد: شهر یزد تنها با بادگیرش و نخلش ثبت نشد بلکه با تمام آداب و رسوم خودش و با تمام عناصر ملموس و ناملموس از جمله آیین نخلگردانی و...ثبت شد.
ریاحی مقدم تصریح کرد: امسال توریست زیادی در بحث گردشگری معنوی از جمله سینه زنی و نخل گردانی و مراسم محرم را داشته ایم.

وی ابراز کرد: برخی فکر می کنند با ثبت جهانی از سوی یونسکو کمکهای مالی دریافت می شود در حالی که اینگونه نیست و یونسکو با کمک های داوطلبانه کشورهای جهان اداره می شود و امریکا تهدید کرده است که کمک های خود به یونسکو را قطع می کند در حالی که رژیم صهیونیستی کمک های مالی خود را قطع کرده است.

انتهای خبر/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری