Skip to Content

به نام «جورج جرداق» و به کام «علی مطهری»!

کلاه گشادی به نام «همایش» برای«قال گذاشتن»بر سر مسئولین و خبرنگاران/نگاهی به بزرگداشت بی محتوای «جورج جرداق»


چند روز اخیر اگر از مقابل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گذر می کردی تابلو تبلیغاتی مقابل این اداره خبر از برگزاری همایش بزرگداشت دانشمند لبنانی جورج جرداق می داد دانشمندی که عمر خود را برای شناساندن گوشه ای از عدالت علی به جهانیان سپری کرده است...

به گزارش خبرنگار یزدبانو به نقل از یزد رسا، چند روز اخیر اگر از مقابل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد گذر می کردی تابلو تبلیغاتی مقابل این اداره خبر از برگزاری همایش بزرگداشت دانشمند لبنانی جورج جرداق می داد دانشمندی که عمر خود را برای شناساندن گوشه ای از عدالت علی به جهانیان سپری کرده است...


* هر چند تبلیغات این همایش خبر از حضور فرد خاص نمی داد اما اخبار گوشه کنار از حضور وسخنرانی علی مطهری یکی از نمایندگان اصلاح طلب تندور مجلس در این همایش خبر می دادند اما با گذشت زمان مشخص شد علاوه بر همایش جورج جرداق علی مطهری قرار است در دانشگاه یزد نیز در خصوص ارتباط حوزه و دانشگاه سخنرانی کند! مراسمی که با توجه به حضور این فرد در دانشگاه هایی چون فردوسی مشهد، علوم پزشکی اصفهان و دانشگاه قزوین از قبل می شد حدس زد که چیزی جز هرج و مرج و درگیری عده ای دانشجو و برهم زدن آرامش دانشگاه یزد نخواهد داشت!


* این همایش با  10دقیقه تأخیر شروع شد اما نکته ای قابل تأمل اینکه قبل از شروع مراسم غیر از حضور چند تن از اصلاح طلبان یزدی که با روزنامه های آرمان، ابتکار و آفتاب یزد سرخود را گرم کرده بودند، جز صندلی خالی چیز دیگری به چشم نمی خورد.

 


* عدم وجود دکور یا هر چیز دیگری که نشان یک همایش برای بزرگداشت بزرگداشت جورج جرداق که به حق یکی از اندیشمندان تاریخ معاصر به حساب می آید باشد در سالن به چشم نمی خورد به گونه ای که تنها یک تریبون و یک میز برای سخنرانی آماده شده بود!


بی برنامگی حرف اولی بود که ابتدا در این مراسم زده شد، عدم حضور قاری و اجرای قرائت قرآن بصورت ویدئو پروژکتور با چند بار قطع و وصل شدن! نبود نور کافی سالن و خوش آمدگویی های مکرر و ملال آور مجری نشان از روی دیگر این همایش بود.


با آغاز مراسم مسئولینی چون معاون سیاسی امنیتی  استاندار یزد، حجت الاسلام سید کاظم مدرسی، فرماندار یزد، مدیر روابط عمومی استانداری، رئیس شورای شهر و برخی دیگر از مسئولین به جمع حضار اضافه شدند و رفته رفته جمعیت سالن از نیمه گذشت.

 


ناگفته نماند که در این همایش شخصیت های برجسته ای چون سید محمد مهدی جعفری از مترجمین شهیر ایران، آیت الله دین پرور رئیس بنیاد نهج البلاغه کشور و رکن آبادی از سفرای سابق ایران در لبنان در مراسم حضور داشتند.


مجری مراسم بی مقدمه  و با یک خیر مقدم گویی مختصر و کلی به حضار و مسئولین از دبیر اجرایی همایش دعوت کرد تا به پشت تریبون بیاید که وی هم با کلام مختصری اطاله کلام نکرد و سخن خود را کوتاه بیان کرد.

 


مجری در ادامه با بیان مطالبی در خصوص جورج جرداق از سید محمد مهدی جعفری به عنوان مترجم کتاب «امام علی صدای عدالت بشری» دعوت کرد تا برای عرضه سخنان خود به روی سن بیاید که وی با رفتن پشت تریبون اعلام کرد که من مترجم کتاب جورج جرداق نیستم!! و من کتاب دیگری را با عنوان «امام علی (ع)» از عبدالفتاح عبدالمقصود را ترجمه کرده ام! که این هم نشان از اوج بی برنامگی این همایش بود.

 


حضور گسترده خبرنگاران در این همایش از نکته های قابل توجه بود که مطمئناً برای شنیدن سخنان سید محمد مهدی جعفری به این همایش نیامده بودند و با توجهبه اینکه مسئولین این همایش دائم خبر از حضور علی مطهری در این همایش می دادند همگی منتظر حضور وی بودند...

 


سید محمد مهدی جعفری بحث خود را درباره اخلاقیات و صفات جورج جرداق آنقدر ادامه داد که دیگر خود خسته شد و اعلام کرد که من نمی دانم تا که باید سخن بگویم! هیچ کس حتی مسئولین برگزاری این همایش پاسخی ندادند تا که مجری از پس پرده غیب ظهور کرد و پاسخ وی را داد!

 


بعد از سخنان سید محمد مهدی جعفری، بیشتر مسئولین که از بی محتوایی این همایش با خبر شدند مجلس را ترک کردند...

 


از آنجا که علی مطهری هنوز در راه آمدن بود(به گفته مسئولین برگزاری این همایش) از آیت الله دین پرور رئیس بنیاد نهج البلاغه کشور دعوت شد تا سخنرانی بعدی مراسم باشد که وی نیز سخنان خود را کوتاه و بسیار خلاصه ارائه داد تا مهر تأیید را بر بی محتوایی این همایش زده باشد که بعد از سخنان وی مراسم رسماً نظم خود را از دست داد...

 

 

* سفیر سابق ایران در لبنان که در این مراسم حضور داشت در حالی سخنان خود را آغاز کرد سالن خالی بود و بیشتر حضار سالن را ترک کرده بودند...

 


هر چند به ظاهر مراسم بزرگداشت بود اما در حقیقت چیزی جز پرسه ای برای وقت گیری و درگیرگردن ذهن مسئولین و خبرنگاران به این همایش نبود تا شاید علی مطهری بتواند با آسودگی خاطر بیشتری در دانشگاه یزد سخنان خود را ارائه کند و جالب اینکه برنامه ریزی برای این اتفاق چنان دقیق بود که با رسیدن علی مطهری به دانشگاه یزد، همایش جورج جرداق پایان یافت!


بعد از گذشت زمانی که شاید برای مسئولین این همایش به ظاهر بزرگداشت تعریف شده بود این مراسم به ساده ترین و بی محتوا ترین نوع ممکن به کار خود پایان داد که می توان هم بی احترامی به آن اندیشمند شهیر تلقی شود و هم نوعی بی احترامی و توهین به مسئولین و خبرنگاران!

 


* اما دستپاچگی مسئولین برگزاری این همایش برای رساندن خود به دانشگاه یزد در نوع خود جالب بود بطوری که هنوز حضار از سالن خارج نشده، دبیر اجرایی همایش شتابزده سالن را ترک کرد و به سمت دانشگاه یزد رفت!

 

ادامه دارد...
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری