Skip to Contentامروزه با توجه به مشغله‌های زیاد و فرصت کم برای انجام امور نیاز است تا نهاد‌ها خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه دهند.

به گزارش یزدبانو؛ امروزه با توجه به مشغله های زیاد و فرصت کم افراد برای انجام امور نیاز است تا نهادها خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه دهند. در این بین الکترونیکی کردن خدمات سازمان ثبت احوال به عنوان نهادی که همه ایرانیان از اقشار مختلف و در سراسر دنیا از آن بهره می برند بسیار ضروری است.

خدمات ثبت احوال در دو گروه خدمات شناسنامه ای و خدمات کارت ملی خلاصه می شود. خدمات شناسنامه ای شامل ثبت ولادت و صدور شناسنامه نوزاد، ثبت وفات و صدور گواهی فوت، تعویض شناسنامه، صدور شناسنامه ناشی از فقدان، ثبت ولادت ایرانیان خارج از کشور، تغییر نام و نام خانوادگی، اصلاح تاریخ تولد، صدور گواهی تجرد، ثبت فوت ایرانیان خارج از کشور، ثبت مشخصات منسوبین در داخل شناسنامه و ثبت ازدواج می شود.

شناسنامه و کارت ملی پیدا شده یکی از خدمات الکترونیکی سازمان ثبت احوال است. به معنای آن که درصورت مفقود شدن شناسنامه و کارت ملی، فرد می تواند از طریق وارد کردن اطلاعات شناسنامه ای خود در سایت ثبت احوال در صورتی که مدارک مفقودی به دفاتر ثبت احوال تحویل داده شده باشد از محل آن مطلع شود.

سامانه انتخاب نام، درخواست صدور گواهی تجرد، پیگیری درخواست صدور گواهی تجرد، رهگیری درخواست های هموطنان خارج از کشور و درخواست صدور گواهی فوت از دیگر خدمات شناسنامه ای و الکترونیکی سازمان ثبت احوال است.

همچنین خدمات کارت ملی شامل نحوه دریافت کارت هوشمند ملی اعم از ثبت نام کارت ملی هوشمند و اعلام تغییر نشانی است. تمام خدمات مربوط به کارت ملی ( ثبت نام کارت هوشمند ملی ، مشاهده وضعیت کارت هوشمند ملی و اعلام تغییر نشانی) از طریق الکترونیکی مقدور است.

همچنین درخواست رسیدگی از کمیسیون تشخیص سن و درخواست رسیدگی از هیات حل اختلاف، خدمات الکترونیکی ویژه ای است که سازمان ثبت احوال برای افرادی که شناسنامه آن ها صادره از استان فارس و همدان است، ارائه می دهد.

باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/3857
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری