کتاب «مربی رشید» منتشر شد - نمایش محتوا - یزد بانو
Skip to Content

به همت مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس؛


به همت مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و سپاه الغدیر استان یزد کتاب «مربی رشید» که شامل خاطراتی از زندگی سردار رشید اسلام شهید محمد حسن رشیدی است، منتشر شد.

به گزارش یزدبانو، به همت مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و سپاه الغدیر استان یزد  کتاب «مربی رشید» که شامل خاطراتی از زندگی سردار رشید اسلام شهید محمد حسن رشیدی است، منتشر شد.

«محمد هادی شمس‌الدینی»  مولف این کتاب در سرآغاز آن آورده است: «شهید محمد حسن رشیدی» یکی از اولین سردارانی است که در راه پیروزی اسلام و آرمان رهایی قدس، در لبنان و در نزدیکی مرزهای فلسطین اشغالی به شهادت رسید.

وی در مورد کودکی این شهید بزرگوار آورده است: او دومین فرزند از خانواده ای با ۷ فرزند بود که در سال ۱۳۳۱ شمسی در روستای «عزآباد» از توابع شهرستان اشکذر در استان یزد به دنیا آمد. در همان کودکی به دلیل بیکاری پدر به همراه مادر و برادر بزرگترش به مرکز استان یعنی شهر یزد مهاجرت کرد. محمدحسن هنوز خردسال بود که همراه با پدر و برادرش بر سر کار خشتمالی و بنّایی و بعدها کشاورزی حاضر شد و از همان کودکی طعم رنج و سختی را چشید.

در بخش دیگری از این کتاب آمده است: زمانی که برای خدمت سربازی فراخوانده شد به دلیل التهاب دست‌هایش در کار بنّایی از خدمت معاف شد. گویی سرنوشت برای این جوان یزدی که حتی یک روز هم در آموزش نظامی شرکت نکرده بود، آینده دیگری را در نظر گرفته بود. آینده‌ای که هیچ کس نمی‌توانست آن را پیش‌بینی کند.

دغدغه محمدحسن برای حفظ و نگهبانی از انقلاب اسلامی مردم ایران باعث شد پس از پیروزی انقلاب مدتی را همزمان با کار بنّایی، به همکاری با کمیته انقلاب اسلامی بپردازد. طی آن مدت او صلابت و جدیت ویژه‌ای را در برخورد با اشرار و ضد انقلاب از خود نشان داد؛ اما این فعالیتهای پاره وقت از دل‌نگرانی او از آینده انقلاب نمی‌کاست. به همین دلیل با اعلام تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یزد خود را به این نهاد انقلابی معرفی کرد و علی رغم مخالفت ابتدایی مسئولان پذیرش، با جذب و بهکارگیری او به دلیل تحصیلات کمش، در نهایت با اصرار و استدلال‌های او، با ورودش به سپاه موافقت شد.مدتی را در شهرهای یزد و اصفهان به آموزش‌های سخت نظامی سپری کرد و در اولین ماموریت برای مقابله با ضد انقلاب به کردستان رفت. سپس برای پاسداری از فرودگاه یزد آنجا مامور شد. با شروع جنگ تحمیلی به همراه تعدادی از رزمندگان یزدی به سوسنگرد رفت. وی در عملیات‌ها و خطوط پدافندی مختلف به عنوان فرمانده گروهان و گردان حضوری تاثیرگذار داشت. با توجه به تجربیات محمدحسن در جبهه و آموزش نیروها، به پیشنهاد مسئول وقت واحد آموزش سپاه یزد به عنوان مربی آموزشی وارد پادگان آموزشی شهید بهشتی یزد شد.

اینگونه بود که سرنوشت از جوانی که روزی از خدمت سربازی معاف شده بود سرداری رشید برای سپاه اسلام ساخت و او را به بهترین مربی آموزش نظامی و فرمانده یکی از شاخص‌ترین پادگان‌های آموزش نظامی کشور تبدیل کرد.

انتهای پیام/ش




رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری