Skip to Content

مراسم بزرگداشت حاتمی‌کیا برگزار شد

کارگردان یزدی:حاتمی‌کیا قهرمان زخم‌خورده و پایان‌ناپذیر هنر انقلاب/حاتمی‌کیا: دعا کنید در بستر نمیرم


ابراهیم حاتمی‌کیا در مراسم بزرگداشت خود گفت: حاج قاسم محبت دارد که مرا می‌بیند من خاک پای او هستم واقعاً‌ دلم می‌خواست که این جسارت را داشتم که میان این بچه‌‌ها و رزمنده‌‌ها باشم.

به گزار یزد رسا، امروز در خبرگزاری فارس، مراسمی برای تجلیل از ابراهیم حاتمی‌کیا برگزار شد.


به گزارش فارس،نرگس آبیار کارگردان فیلم مشهور «شیار 143» در این مراسم به‌روی سن آمد و درباره حاتمی‌کیا گفت: حاتمی‌کیا جریان فیلم‌های دفاع مقدسی را به‌صورت مردمی و پویا زنده کرد و ارزش‌های کمتر دیده شده جامعه و جنگ را همان‌طور که بود به تصویر کشید.


کارگردان «شیار 143» ادامه داد: حاتمی‌کیا قهرمان زنده و زخم‌خورده ولی مقاوم و پایان‌ناپذیر هنر انقلاب است چون او بود که تاریخ جنگ را شریف و نجیب به تصویر کشید.


وی ادامه داد: دفاع مقدس مفهوم جنگی کلاسیک را در جهان به چالش کشید و آن را تبدیل به شکل مقدسی کرد، جنگی که مفهومی حیوانی به ذهن می‌آورد در دفاع مقدس تبدیل به آزمونی برای رسیدن به انسانیت شده بود و حاتمی‌کیا پرچمدار تصویر کردن این زیبایی است.


در ادامه این مراسم محمدرضا شرف‌الدین، مدیرعامل انجمن سینمای دفاع مقدس به روی سن آمد و سخنرانی کرد.


محمدرضا شرف‌الدین اظهار داشت: امروز پس از سالها دوستی با ابراهیم، از ایشان تشکر می‌کنم و صمیمانه می‌گویم که خیلی دوستش دارم.


وی با بیان اینکه برای حضور در این مراسم و قرار گرفتن در فضا نگاهی به کتاب «آیینه جادویی» شهید آوینی انداختم، تصریح کرد: بخش‌های پایانی جلد دوم، وی نقدی به جشنواره دهم یا هشتم فیلم فجر داشته است و باید به صراحت گفت که راستی پنبه آنها را زده است. او بیان می‌کند که جشنواره فجر باید چه رویکردی داشته باشد و چه آرمان‌هایی را بیان کند، زیرا این جشنواره باید آرمان‌های انقلاب را بیان کرده و بیانگر مانیفست انقلاب باشد.
وی تأکید کرد: در حال خواندن به فکر آن بودم تا جشنواره سال گذشته فجر را نقد کنم و مطلبی منتشر کنم، اما دیدم این مطلب همان متنی است که من باید بنویسم.


شرف‌الدین ضمن اشاره به اینکه ما در قرآن چندین بار شاهد آنیم که خدا پیامبر را به عنوان شاهد و شهید معرفی می‌کند و هر وقت به آیات می‌رسیم رسالت ایشان را به یاد می‌آوریم که باید ابلاغ شود، گفت: وقتی به این آیات می‌رسیم مصداقش هنرمندان هستند و شاید گزاف نباشد که در همین جا من ابراهیم را شهید ابراهیم حاتمی‌کیا بدانم، زیرا معتقدم ایشان در تمام دوره‌های انقلاب شاهدی بر جامعه خود بوده و فیلمی متناسب با آن ساخته است.

 

 

حاتمی‌کیا: دعا کنید در بستر نمیرم/ حاج قاسم محبت دارد که مرا می‌بیند
ابراهیم حاتمی‌کیا در مراسم بزرگداشت خود در خبرگزاری فارس گفت: حاج قاسم محبت دارد که مرا می‌بیند من خاک پای او هستم واقعاً‌ دلم می‌خواست که این جسارت را داشتم که میان این بچه‌‌ها و رزمنده‌‌ها باشم.به گزارش فارس، ابراهیم حاتمی‌کیا در مراسم بزرگداشت خود اظهار داشت: تصور و پیش‌بینی نمی‌کردم مجلس اینگونه با وسعت باشد،‌ فکر می‌کردم مجلس محدودی باشد اما خوب شد نمی‌دانستم چرا که خوف مرا برمی‌داشت؛ الحمدلله،‌ ممنونم از همه شما که وقت گذاشته‌اید ما هم قدردان شماییم.

 

حاتمی‌کیا تصریح کرد: واقعیت این است که نمی‌توانم بگویم که نباید چنین مراسمی برگزار شود چون من نفر اول و آخر نخواهم بود ولی دیگرانی هم هستند که باید دیده شوند.

 

این کارگردان سینما ضمن بیان اینکه صبح امروز جایی بودم و نیاز داشتم برای فیلم مستندم از هواپیمایی استفاده کنم توضیح داد: صبح امروز برای کاری به جایی رفته بودم نیاز داشتم صحنه‌هایی را برای کار مستند از هواپیما ضبط کنم به آن مسئول گفتم برای این کار بودجه ندارم ولی آنقدر ارتباط دارم که اگر لازم باشد نامه بیاورم حتی اسم آقای روحانی را هم گفتم و عرض کردم که اعتبار دارم و می‌توانم از ایشان نامه بیاورم که هواپیما را در اختیارم قرار دهید گفت هیچ نامه‌ای نمی‌خواهیم همین که خودتان آمدید اعتبار محسوب می شود این هواپیما در اختیار شما...

 

کارگردان «از کرخه تا راین» گفت: این هم برای من شادمانی است و هم ترس می‌آورد کمی خوف می‌کنم اما وقتی چنین حسی در ما است که عکسمان بزرگ می‌شود خوف برمی‌داریم ولیکن ما کارمان تبلیغ است و این چیزها ما را گول نمی‌زند این ها نمی‌تواند اتفاق عجیبی باشد اگر چه نمی‌توانیم احترام عزیزان را فراموش کرده و نادیده بگیریم.

 

حاتمی‌کیا تاکید کرد: رزوگای زمانی که حدود 45 یا کمتر از آن سن را داشتم سوژه‌‌هایی بود که به آنها فکر می‌کردم تا انجامش دهم حتی بر دیوار دفترم سوژه‌ها را ثبت می‌کردم اما وقتی نخواهم داشت به آنها برسم اما احساس وظیفه می‌کنم و حس می‌کنم آنقدرها هم وقتی‌ نمانده اما خدا را شاکرم کارهای بزرگی صورت گرفت البته خودم را هم گول نمی‌زنم زیرا آقا مرتضی یاد داد که خودمان را گول نزنیم «الاعمال به النیات» به گفته این برجسته فرهنگی نمی‌دانم چرا چند وقت است تصویر بچه افغانی که در سوریه می‌جنگد و داعش سرش را بریده از جلوی چشمم مدام عبور می‌کند هر بار می‌آیم (بغض) ... خجالت می‌کشم (بغض)... که در سوریه نبودم و این نوجوان ... احساس می‌کنم عقب افتاده‌ام زیرا یک وقتی خود را پیشرو می‌دانستم ولی وقتی جبهه آنقدر وسعت گرفت می‌بینیم که خیلی عقب هستیم (بغض)... نه من کار زیادی نکردم  .

 

این هنرمند انقلابی ضمن تقدیر از محبت سردار قاسم سلیمانی ابراز داشت: حاج قاسم محبت دارد که مرا می‌بیند من خاک پای او هستم واقعاً‌ دلم می‌خواست که این جسارت را داشتم که میان این بچه‌‌ها و رزمنده‌‌ها باشم.

 

وی اضافه کرد: یک وقتی می‌گفتم بچه‌‌های نیروی قدس چکار می‌کنند؟ آن روزگار تمام شده حالا ما سرداریم... حالا ما هستیم؛ بعد از بوسنی این احساس را داشتم. وقتی داعشی‌ها به میان آمدند موضوع خاورمیانه مطرح شد آن روز دیدم که چقدر عقبیم و حرف‌هایی برای گفتن داریم و عالم سینمای ما با این حرف‌ها غریب است.

 

کارگردان فیلم «چ» گفت: این موضوعاتی که گفتم مساله عالم سینمای ما نیست حتی مساله مسئول ما هم نیست که وارد این حوزه شود ما همچنان گیر کوچه‌پس‌کوچه‌‌های تنگ هستیم که به این مساله می‌پردازیم ولی شرمم می‌آید از جشنواره فیلم فجر پارسال زیرا جای افتخار برای جمهوری اسلامی ایران ندارد که جشنواره‌اش اینگونه باشد این موضوع سر را زیر برف کردن است.

 

حاتمی‌کیا با بیان اینکه مخاطبم نه آقای ایوبی است گفت: معتقدم امسال آنها مهمانند صحبت من با مسئولین اصلی این حوزه است جمهوری اسلامی کجا و از این ارزشها و حرف‌‌ها کجا؟ آن پاسدارانی که در سوریه شهید می‌‌شوند کجا،‌آن حرف‌ها کجا؟ کجای منظومه هنر ایران می‌تواند این مهم جای گیرد و درباره آن حرف بزنیم.

وی در پایان گفت: خدا عاقبت‌مان را به خیر کند آقای شرف‌الدین رئیس سازمان سینمای دفاع مقدس دعا کنید در بستر نمیرم، دعا کنید عاقبت به خیر شویم.

انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری