Skip to Content

گزارشی از وضعیت خرید و فروش کلیه؛


امروز افراد زیادی هستند که برای رفع مشکلات مالی اقدام به فروش آخرین مطاع مانده در بساط شان می کنند و با فروش یک عضو بدن می‌خواهند تا حدودی مشکلات مالی خود را برطرف کنند.

به گزارش یزدبانو به نقل از عصراترک، هرچند در این میان مسئولان خرید و فروش کلیه را انکار می کنند و پرداختن به این موضوع را آسیب زننده به نظام و مملکت می دانند اما باید این واقعیت را پذیرفت که بخاطر روشهای غلط در مدیریت کلان کشور، برخی از افراد جامعه به شرایطی رسیده اند که عضوی از بدنشان را به حراج گذاشته اند تا بتوانند چندصباحی که زنده هستند از نداری و فقر نمیرند.

 اگر روزی این پدیده در شهرهای بزرگتر به وفور دیده می شد، اما اکنون در شهرهای کوچکتر هم در هر دیواری به راحتی می توان آگهی های خرید و فروش کلیه با گروه های خونی مختلف یافت.

شاید این آگهی ها در نگاه اول همچون سایر تبلیغات نقش بسته بر دیوارهای شهر باشند، اما می شود با نگاهی دیگر در دل هر یک از این کاغذ نوشته ها دنیایی از تراژدی های غم انگیزی را از دید یک فروشنده یا خریدار کلیه را لمس کرد.

فروشنده ای که برای رفع مشکل مالی اقدام به فروش یکی از اعضای بدنش می کند و خانواده بیماری که با هر تماس، درب امید جدیدی به زندگی را باز می بیند.

در کنار این شیوه سنتی فروش کلیه شیوه های جدید خرید و فروش کلیه از طریق سایت هایی که پر از آگهی هایی هستند که بیشتر آگهی دهندگان با کلمات «فوری» و «نیاز مالی» اضطرارشان را به فروش کلیه یا کبدشان نشان می دهند هم امروزه بازار گرمی پیدا کرده اند.

خرید ماشین مسافر کشی از فروش کلیه

محمد 26 ساله، صاحب دو فرزند دختر و پسر، کارگری ساده که از هر دری وارد می شود کم می آورد و زمانی که دیگر توان مقابله با مشکلات زندگی را ندارد، اقدام به فروش کلیه بدون هماهنگی با خانواده اش می کند و با مبلغ پولی که از فروش به دست می آورد ماشینی را برای مسافر کشی می خرد و در مقابل مشکلات جسمی که برایش پیش آمده، به قول خودش کمی به زندگی اش سروسامان می دهد.

سعیدی، مردی که سنی حدود 55 سال به چهره  اش می خورد، می گوید: می خواهم اعضا بدنم را اهدا کنم از او پرسیدم به صورت رایگان؟ می گوید  نه من به پولش نیاز دارم، می خواهم هزینه اش را دریافت کنم.

رضا شهروند دیگری که بخاطر فقر کلیه اش را فروخته بود با اینکه هنوز به خوبی نمی توانست سرپا بایستد چکی را که از فروش کلیه به او داده بودند در داست داشت و از ترس اینکه مبادا مقرری اندک ماهیانه او قطع شود حتی حاضر نبود، مبلغ فروش کلیه را به حسابش واریز کند و می خواست تمام 18 میلیون را نقدی دریافت کند.

پیشنهاد 100 میلیون تومان برای فروش

محمدی که به گفته خودش چند وقتی است آگهی خرید کلیه O+ را بر در و دیوار شهر نصب کرده هم می گوید: طی این مدت تماس های زیادی برای فروش کلیه وجود داشته است اما تاکنون موفق به توافق نشده ایم.

او ادامه می دهد: هر کس براساس نیاز مالی که دارد قیمت را معین می کند، بیشترین مبلغی که تابحال به من پیشنهاد شده 100 میلیون تومان بوده است.

محمدی می گوید: با انجمن کلیوی استان در ارتباط هستم و با راهنمایی های آنها افرادی را که تماس می گیرند به آنها ارجاع می دهم.

این شهروند بجنوردی می افزاید:  براساس گفته های این انجمن قیمت مصوب شده برای خرید یک کلیه 18 میلیون تومان است.

رضایی نژاد، دیگر خریدار کلیه می گوید: همسرم 12 سال است که بیماری کلیوی دارد، هزینه های بالای دارو، ویزیت و ماندن طولانی مدت در صف کلیه و نیافتن آن ما را مجبور کرد به صورت آزاد اقدام به خرید کلیه کنیم.

80 درصد بیماران کلیوی استان در صف انتظار پیوند

در این میان مسئول واحد فراهم آوری اعضاء معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی بدون اشاره به آمارافرادی که اقدام به فروش و یا همان اهدای کلیه خود می کنند، گفت: سالانه تعدادی کلیه از افراد سالمی که داوطلب اهدا هستند به بیماران کلیوی پیوند زده می شود.

مهری فرشاد اظهار کرد: 274 بیمار دیالیزی در سطح استان وجود دارند که 80 درصد از اینها در صف انتظار پیوند کلیه قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون تعداد هشت مورد مرگ مغزی در استان اتفاق افتاده است، اظهارکرد: 12 کلیه از این بیماران مرگ مغزی به بیماران کلیوی نیازمند پیوند کلیه، اهدا شده و به هر بیمار نیازمند پیوند کلیه، یک کلیه اهدایی، تعلق می گیرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: هماهنگی ها جهت تهیه کلیه از افراد داوطلب توسط انجمن حمایت از بیماران کلیوی، انجام می گیرد.

انجمن بیماران کلیوی از طریق خرید و فروش کلیه دریافت نکرده است

مسئول انجمن حمایت از بیماران کلیوی اظهارکرد: علاوه بر تأمین کلیه از بیماران مرگ مغزی، سالیانه تعدادی کلیه نیز از افراد سالم، جهت پیوند به بیماران کلیوی اهدا می شود.

محسن شهریاری افزود: اکثر افراد داوطلب اهدای کلیه، یا از اقوام بیمار کلیوی هستند و یا افرادی هستند که به مسئله اهدای کلیه، نگاهی خداپسندانه دارند.

مسئول انجمن حمایت از بیمارن کلیوی در پاسخ به این سوال که، سالانه چه تعداد کلیه پیوندی از طریق خرید و فروش، تامین می شود، اظهار کرد: انجمن حمایت از بیماران کلیوی از طریق خرید و فروش کلیه دریافت نکرده است.

وی با تاکید بر اینکه نباید رسانه ها وارد موضوع خرید و فروش کلیه بشوند، افزود: پرداختن رسانه ها به موضوع خرید و فروش کلیه، وجهه کشور را تخریب خواهد کرد.

مسئول انجمن حمایت از بیمارن کلیوی خاطرنشان کرد: شما به عنوان یک رسانه حق ندارید که در رابطه با موضوع خرید و فروش کلیه تحقیق کنید.

شهریاری با اشاره به کوچک بودن وسعت استان و کم بودن جمعیت خراسان شمالی نسبت به استان های بزرگتر، گفت: مرکز پیوند اعضا به خراسان شمالی تعلق نگرفته است و بیماران نیازمند پیوند اعضا، برای انجام عمل پیوند به شهرهای بزرگ مثل تهران، شیراز و مشهد منتقل می شوند.

وی اضافه کرد: از استان خراسان شمالی سالانه حدود 30 تا 60 بیمار کلیوی به مراکز پیوند اعضای استان های دیگر معرفی می شوند.

شهریاری با دعوت از مردم خراسان شمالی جهت دریافت کارت اهدای عضو، خاطرنشان کرد: این کار خداپسندانه، نوعی صدقه جاریه برای آخرت انسان ها محسوب می شود.

گزارش از آرزو رحمانی و محمد رضا قاسمی

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری