Skip to Content

گفتگوی خواندنی با بانویی که 16سال کنیز زهرا(س) است؛

پشتم گرمه به رضایت همسر وکمک پسرانم/برای حاجت کار نمی‌کنم/پشیمانم که فقط 2بچه دارم/آقا دمت گرم!


بانوی ابرکوهی که مدت 16 سال مدال افتخار خادمی حضرت زهرا (س) را به گردن دارد، گفت: عامل اصلی پشت گرمی برای انجام این کارها، همکاری پسرانم رضایت و صبر همسرم می باشد که در هر زمینه ای با هم همدل و هم فکر هستیم.

به گزارش یزدبانو به نقل از سرو ابرکوه، وارد خانه که می شوی حال و هوایت عوض می شود. انگار روزهای اول عید و تبریک ها به این خانه وارد نشده است، انگار در این خانه عید نوروز نیامده است.


انگار این خانه 260 متری، متصل به خانه امیرالمومنین علیه السلام است که این روزها، غرق ماتم از دست دادن تکیه گاهی عظیم است.
وارد خانه ای شدیم که 16 سال است عزاخانه حضرت زهرا سلام الله علیها است. صاحب این خانه خود را خادم الزهرا(س) می نامد البته به شرط قبولی حضرت و به این لقب افتخار می کند.


گویی اینجا زمین به آسمان متصل است، آری هرجا که نام اهل بیت علیهم السلام و کارهای خالصانه باشد آنجا قطعه ای از بهشت است. این خانه خانه ای است که اگر شهید مطهری (ره) زنده بود بر دیوارهایش بوسه می زد چرا که می گفت: فضایی که از آن بوی اهل بیت علیهم السلام به مشام برسد، شایسته بوسیدن است.


مدت 16 سال است افتخار خادمی حضرت زهرا (س) را دارم
صاحب عزاخانه ی ام ابیها(س)، در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه چنین شروع کرد: صدیقه مشتاقیان متولد سال 1349 هستم و مدت 16 سال است افتخار خادمی حضرت زهرا سلام الله علیها را دارم. علاوه بر سوگواری ها، اعیاد و تولدها را هم در همین جا جشن می گیریم.


سپس از چگونگی برگزاری مراسم می گوید:

هر سال مراسم سوگواری دهه دوم فاطمیه از ساعت 15 عصر شروع و تا 17 ادامه دارد. سه روز اول، ختم انعام هدیه به امام زمان (عج) برگزار می شود و در روزهای بعد زیارت حضرت زهرا سلام الله علیها قرائت می شود و در طول این دهه هر روز از سخنان روحانیون و مداحان هم استفاده می کنیم.

عزای فاطمه(س) ابتدا در مسجد حاج سید حیدر محل برگزار می شد و به مرور زمان پس از 6 سال تصمیم گرفتم این مراسم در منزل برگزار شود.


ماه محرم در حیاط خانه برای هزار نفر غذا پخت می شود
خانم مشتاقیان یادآور شد: علاوه بر مراسم تولد تعدادی معصومین(ع) از جمله تولد امام زمان (عج)، در همین حیاط کوچک خانه یک روز هم در ماه محرم ضمن برگزاری مراسم، برای 1000 نفر غذا پخته و سفره امام حسین(ع) پهن می شود. البته به علت کمبود جا تعدادی از میهمانان در خانه مادرم غذا میل می کنند.


رضایت همسر و کمک پسرانم، پشت گرمی من است
وی در برابر این سوال که مشارکت مردم در چه حد است اذعان داشت: مردم و اطرافیان نیز در برگزاری این مراسم یاری ام می کنند اما بیشتر هزینه ها بر عهد خود و همسرم می باشد. واقعا عامل اصلی پشت گرمی برای انجام این کارها،رضایت و صبر همسر و کمک پسرانم است که در هر زمینه ای فعالیت دارند. خستگی مفهومی ندارد و تنها قدرت عشق است که به من و دیگران توان می دهد تا در راه بزرگان، قدمی کوچک برداریم.


دوست دارم افتخاری کار کنم نه برای برآورده شدن حاجت
خادم الزهرا در کمال فروتنی تأکید داشت: انگیزه ام برای برپایی این مراسم گرفتن حاجت و یا نذر نیست؛ همیشه دوست دارم افتخاری کار کنم نه برای برآورده شدن حاجت... نوکری کردن برای بانوی دو عالم و برپای مراسم عزا برای مادر امام زمان (عج) کمترین کاری است که می توانم برای خشنودی مولایم انجام دهم.


وقتی به حرم حضرت ابوالفضل (ع) رسیدم از شدت شوق گفتم: آقا دمت گرم
صدیقه خانم با احساسی سرشار از عشق اهل بیت(ع) گفت: محرم گذشته که با تعدادی از خواهران محله علم هیئت عزاداران تکیه را می دوختیم به حضرت عباس(ع) گفتم: خستگی از تن من، فقط با زیارت شما بیرون می رود. شاید باور نکنید سه روز مانده بود به اربعین حسینی همه خانواده پیاده عازم کربلا شدیم، وقتی به حرم حضرت ابوالفضل علیه السلام رسیدم از شدت شوق به ایشان گفتم: آقا دمت گرم...

 


پیشمانم که فقط 2 بچه دارم/ نقشه دشمن بود که جمعیت شیعه کم شود
وی ضمن تشکر مجدد از همسر و دو پسرش خاطر نشان کرد: این نقشه دشمن بود که جمعیت شیعه کم شود، الآن خیلی پشیمانم که فقط 2 بچه دارم. چرا باید کشور کهن ما جمعیتش از کشور تازه به دوران رسیده آمریکا که سابقه اش کم است کمتر باشد، به دوستان هم توصیه می کنم که حداقل 6 فرزند داشته باشند.

 


خانه ام کوچک نیست!/ مراسم برای ائمه جای بزرگ نمی خواهد
این بانوی ابرکوهی گفت: چرا بگویم خانه ام برای این مراسم کوچک است؛ اینجا همه کاری انجام می شود، حتما نباید مراسم ها در تکیه و یا فضایی بزرگ برگزار شود گاهی برپایی یک خیمه، تحت عنوان عزاخانه حضرت زهرا سلام الله علیها در گوشه خیابان، می تواند عزاداران با اخلاصی را گرد خود جمع کند.


خادم الزهرا(ع) در نهایت گفت: من به بچه هایم هم می گویم: تمام کارهایتان برای فرج امام زمان عجل الله فرجه باشد و امیدوارم هر کس با حضور خود در این مراسم، به کار اهل بیت علیهم السلام رونق می دهد، حاجت روا شود و جوانان هم از شر فتنه های آخر الزمان در امان بمانند.

 


و اما حرف آخر این بزرگ بانو: دیسک کمر دارم ولی احساس درد نمی کنم
با وجود اینکه بیماری دیسک کمر دارم ولی در زمان انجام این مراسم ها اصلا احساس کمردرد ندارم و از خداوند شاکرم، انشاء الله بتوانم قدمی هر چند کوچک در راه ترویج مکتب اهل بیت علیهم السلام بردارم.


گفتنی است که هیئت امناء تکیه حضرت ابا الفضل (ع) محله درب قلعه تقدیر نامه ای برای تشکر از زحمات خانم مشتاقیان برای ایشان فرستاده و در جریان فعالیت های وی می باشند.

 

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری