Skip to Content«رنگهای مهربان» عنوان نمایشگاه نقاشی فاطمه حمامی، دختر معلولی است که نقاشی هایش نه با دست که از لابه لای سرانگشتان پاهایش جان گرفته و خلق می شوند و روایتگر پشتکار معلولی با انرژی مثبت را بیان می کند.

به گزارش یزدبانو به نقل از ایرنا ،گالری «مهرهنر» در اولین نمایشگاه هنری خود، میزبان نقاشی های فاطمه حمامی است. 

حمامی جسم خود را در خدمت اندیشه اش می داند و اجازه نداده است که معلولیت و کم توانی جسمی، بر زندگی پر رنگ و لعابش سایه افکند و از حداقل حرکتی که دارد برای خلق این آثار مبهوت کننده بهره گرفته است و تمام نقاشی هایش را با دو انگشت پای خود می کشد. 

این گالری به ابعاد 150 مترمربع با هدف برگزاری کارگاه ها و نمایشگاه های هنری و فرهنگی در حوزه آسیب های اجتماعی با نیات خیرخواهانه توسط موسسه های خیریه برای هنرمندان راه اندازی شده است.

فاطمه حمامی نصرآبادی متولد 12 بهمن 1367، اهل سفیدشهر از شهرستان آران و بیدگل است و از بدو تولد رنج معلولیت را به دوش کشیده و وقتی در مراحل بالا‌تر رشد قرار گرفته است با همراهی زهرا (خواهر دوقلوی خود) و مادرش توانسته دورۀ ابتدایی را پشت سر بگذارد و نقاشی های بسیار زیبایی از چهره های بازیکنان داخلی و خارجی فوتبال را با پایش نقاشی کند که مورد توجه رسانه هایبین المللی قرار گرفته است.

هم اکنون فاطمه تمام کار‌هایش را با پاهای ضعیف و نحیفش انجام می‌دهد. او اگرچه «معلول جسمی حرکتی بالغ بر ۸۰ درصد» است اما با لغزش قلم بر روی کاغذ به کمک انگشتان پای خود همه آرزو‌هایش را نقاشی می‌کند. دو گزارش درباره او را که به صورت فیلم است در ادامه ببینید. یکی نقاشی‌های او را نشان می‌دهد و دیگری که بلافاصله پس از اولی پخش خواهد شد، شیوه نقاشی کشیدن او، صحبت با مادرش و به طور کلیی گزارشی درباره زندگی اوست.

فاطمه حمامی نمایشگاههای متعددی در آران و بیدگل، کاشان و اصفهان و برخی جاهای دیگر برگزار کرده و جوایز ارزشمندی نیز به دست آورده است.

او تصاویر زیبایی را نقاشی می‌کند که هرگز آن‌ها را ندیده بلکه تراوش ذهن خلاق اوست که آن‌ها را بر روی کاغذ پیاده می‌کند. وی درتابلو‌هایش زیباییهای طبیعت، ‌ درد‌ها و حماسه‌های محرم و عاشورا و تصویر بزرگان شهر و کشور را به تصویر می‌کشد.

اکنون نقاشی برای وی، پنجره‌ای است که با جهان اطراف مرتبطش می‌کند. خودش و نقاشی‌هایش هر جا که هستند با مردم حرف می‌زنند و آیه‌های تلاش و امید را زمزمه می‌کنند. نداشتن مداد رنگی ویژه معلولان، کمترین امکانات برای طراحی و نقاشی و مکانی برای برپایی نمایشگاه آثار نقاشی‌اش، از مشکلات فاطمه حمامی هنرمند معلول سفیدشهری است.

این هنرمند نمایشگاه‌های متعددی از آثارش را در شهرهای آران و بیدگل، کاشان، اصفهان و تهران برگزار کرده ‌است.

این هنرمند معلول از تمامی هنرمندان، بازیگران، ورزشکاران و قهرمانان ورزشی که سوژه نقاشی هایش بودند، در این مراسم دعوت بعمل آورده تا با حضور گرم خود انگیزه ای دوباره به وی ارزانی بخشند.

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه به همت خیریه متوسلین به امام رضا (ع)، سوم بهمن برگزار می شود و این نمایشگاه تا هشت بهمن ماه هر روز از ساعت 10 تا 22 شب در خانه مهررضا دزاشیب به نشانی، میدان تجریش، خیابان دزاشیب، پلاک 135، در گالری مهرهنر برپا است.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری