Skip to Content

جنتی: به مراجع،علما وائمه جمعه اطلاعات غلط می‌دهند!

واکنش جالب جنتی به انتقادات گسترده مراجع/‌ آمار وایبری‌های ایران


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در چند روز گذشته عده‌ای با اطلاع‌رسانی نامناسب به مراجع، علما، ائمه جمعه و نمایندگان مجلس، اطلاعات غلطی می‌دهند که وزارت ارشاد مجوز تک‌خوانی برای خانم‌ها صادر می‌کند و این موضوع صحت ندارد.

به گزارش یزدبانو به نقل از  یزد رسا، علی جنتی ظهر امروز در دیدار صمیمی با اصحاب فرهنگ و هنر استان اصفهان اظهار کرد: احساس می‌کنم مجموعه‌هایی هستند که این دولت، دولت منتخب آن‌ها نیست و دولت را قبول ندارند و به‌ صورت سازمان‌ یافته و حساب‌شده کانون‌هایی برای تبلیغات بر ضد این وزارتخانه تشکیل‌ شده است.

وی افزود: مدارا و تحمل از خصوصیات این دولت است و ما می‌گوییم اگر آنچه هست و وجود دارد بیان کنند، حتی اگر به‌صورت انتقادی باشد، ما قبول می‌کنیم، اما جریاناتی دنبال تخریب و خراب‌کاری و دروغ و تحریف مطالب هستند.

 

جنتی خاطر نشان کرد: به‌ عنوان‌ مثال بارها اعلام کرده‌اند که کتاب کلنل دولت‌آبادی مجوز گرفته و چاپ ‌شده و من اینجا اعلام می‌کنم که این کتاب نه مجوز گرفته و نه چاپ ‌شده است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در حوزه سینما نیز ما بر طبق قانون عمل می‌کنیم و خودمان هم می‌دانیم برخی فیلم‌ها قابل اکران نیستند.

 

جنتی ادامه داد: در حوزه موسیقی نیز رعایت همه موازین اخلاق، شرعی و قانونی شده است، به‌گونه‌ای که شعر یک کنسرت بررسی می‌شود، آهنگ آن‌هم بررسی می‌شود، با همه این حرف‌ها، طی چند روز گذشته عده‌ای با اطلاع‌رسانی نامناسب، به مراجع، علما، ائمه جمعه و نمایندگان مجلس، اطلاعات غلطی می‌دهند که وزارت ارشاد مجوز تک‌خوانی برای خانم‌ها صادر می‌کند.

 

وی تصریح کرد: این در حالی‌که به هیچ آلبوم تک‌خوانی خانم مجوز ندادیم و تلاش ما این است که در حوزه کتاب، فیلم‌های سینمایی، تئاتر و موسیقی، موازین قانونی و شرعی را رعایت کنیم و درگیر شایعات هم نمی‌شویم، چون ما آمده‌ایم که ارزش‌های دینی و فرهنگ دینی را توسعه دهیم و با استفاده از همه ابزارهای فرهنگ و هنر به دنبال تعالی فرهنگ هستیم.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود آثار فرهنگی و هنری هنرمندان را دارای ارزش‌های ویژه‌ای دانست و خاطر نشان کرد: تلاش ما در این ‌یک سال و نیم این بوده که اقتصاد و فرهنگ را توسعه دهیم تا هنرمندان ما از مزایای مادی و فروش آثار بهره‌مند شویم، به کلیه وزرا و مسئولان که به خارج کشور سفر می‌کنند توصیه می‌کنیم آثار هنری هنرمندان را خریداری کنند تا هم حمایتی از هنرمندان شود و هم باعث اعتلای فرهنگ و نمایش هنر هنرمندان ایران اسلامی شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه اظهار کرد: بسیار خوشحالم که توفیق حضور در جمع اصحاب فرهنگ، ادب، شعر و دانش را پیدا کردم و برای خودم افتخار می‌دانم که زادگاهم در شهری بوده که خاستگاه عالمان، فقیهان، فیلسوفان، ادیبان، شعرا، فرهیختگان و هنرمندان و دیار شهیدان و ایثارگران سرافرازی است و ستارگان درخشان بسیاری در آسمان کشور از این ناحیه برخواستند و منشاء خلق آثار عظیمی در جامعه علمی، فرهنگی و هنری کشور شده‌اند.

 

وی افزود: در بعضی از مناطق کشور در دوران معاصر عناصر افتخارآمیز نداریم اما خوشبختانه در اصفهان در دوره معاصر شخصیت‌های برجسته و والامقامی مسیر گذشتگان را به خوبی ادامه می‌دهند ما اکنون در سطح جهان شخصیتی مانند استاد فرشچیان داریم که آثار ماندگار و جاودانه او افتخار ما است.

 

جنتی ادامه داد: استاد کسایی پدر موسیقی کشور نیز آثار ماندگاری را خلق کرده است و این آثار ماندگار سرمایه عظیم اجتماعی در استان اصفهان است به گونه‌ای که وقتی شخصی از مقام معظم رهبری در مورد موسیقی فاخر سؤال کرد، ایشان فرموده بود قبل از انقلاب حدود ساعت 6 صبح یک موسیقی در رادیو پخش می‌شد و من آن را یک موسیقی فاخر می‌دانم و آن هم موسیقی استاد کسایی بود.

 

وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم افراد مختلف در صحنه وارد شوند و آموزش‌های لازم را ببینند تا استاد کسایی دیگری از دل آنها برخیزد، گفت: استان اصفهان در حوزه موسیقی، شعر و ادب، نویسندگی، تئاتر، سینما و غیره شخصیت‌های نادر و کم نظیری دارد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: فرهنگ ما در معرض آسیب‌های فراوانی قرار دارد که زمینه‌ای برای سرمایه‌گذاری دشمنان در این آب و خاک را فراهم کرده تا ملت ایران را به زانو در بیاورند و هویت فرهنگی آنها را مسخ کنند که تاثیرگذاری فرهنگی آنها با استفاده از ابزارهای ارتباطی موجود و نوین است.

 

وی ادامه داد: در گذشته وسایل ارتباط جمعی کم بود و دشمنان کمتر می‌توانستند به کشور رخنه پیدا کنند اما امروز فضا باز شده و وسایل ارتباط جمعی گسترش پیدا کرده و هزاران شبکه ماهواره‌ای در محیط ما قابل دریافت بوده و ده‌ها شبکه فارسی زبان در جهت تغییر و مسخ فرهنگ کشور از جمله تغییر در ذائقه، غذا، لباس و سبک زندگی فعالیت می‌کنند.

 

جنتی با اشاره به اینکه فضای مجازی عبا وجود اینکه دارای خوبی‌هایی است آسیب‌های آن نیز زیاد است، تصریح کرد: امروز 9 میلیون و 500 هزار نفر ایرانی از شبکه وایبر استفاده می‌کنند در ایران بیش از  4 میلیون کاربر از فیسبوک و توئیتر استفاده می‌کنند ضمن اینکه استفاده از همه این ابزارها اجتناب‌ناپذیر است اما قوانینی در این زمینه وجود دارد.

 

وی ادامه داد: ما باید از این پدیده نو و علمی که مانند تیغ دو لبه است به صورت بهینه استفاده کنیم و ما می توانیم با استفاده از ابزارها فرهنگ، هنر، سابقه و مفاخر ایران را معرفی کنیم امسال نیز تا امروز 55 هزار عنوان کتاب در ایران چاپ شد که برخی چاپ مجدد بوده اما اکثر کتاب‌ها چاپ اول هستند، در حوزه سینما نیز جشنواره فیلم فجر که توسط نیروهای جوان راه‌اندازی شده در حال جریان است که فیلم‌های فاخر و خوبی عرضه شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مجموعه ابزارهای فرهنگی هنری باید در راستای ارتقای فرهنگی مردم و انتقال فرهنگ و تمدن به دیگران به کار رود، گفت: در حال حاضر سینمای ما در جهان شناخته شده است و همه دنیا سینمای ایران را فاخر و سینماگران ما را حرفه‌ای می‌دانند که شاهد این ادعا نیز کسب جوایز بین‌المللی در جشنواره‌های جهانی است.

 

وی ادامه داد: یکی از مباحثی که در وزارتخانه تلاش زیادی برای آن صورت گرفته بحث اقتصاد فرهنگ بوده در حال حاضر مجموعه‌های فرهنگی ما از نظر داشته‌های معنوی دارای ارزش خوبی هستند و ما باید ارزش مادی این آثار را هم افزایش دهیم.

 

جنتی افزود: جلسات مختلفی را با صاحبان سرمایه و از جمله بانک‌های خصوصی داشته‌ایم که در حال حاضر دو بانک موزه هنرهای تجسمی دارند و برخی بانک‌ها در ساخت فیلم سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این امر می‌تواند سهم موثری در تولید ناخالص ملی کشور داشته باشد.

 

وی با اشاره به اینکه در حوزه موسیقی حدود مشخصی وجود ندارد، اذعان کرد: در حوزه موسیقی نظرات فقهی متعددی داریم اما آنچه برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ملاک است نظرات مقام معظم رهبری بوده چرا که ایشان هم مرجع و هم رهبر است و شخصیتی است که آشنایی کامل به مباحث هنری دارد و ما در زمینه شعر و موسیقی بر اساس ملاک‌های ایشان عمل می‌کنیم و مجوزهایی که می‌دهیم مجوزهایی است که رعایت حدود قانونی و شرعی را دارد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در روزهای آینده مقدمات راه‌اندازی ارکستر ملی و سمفونی که در سه سال گذشته تعطیل بوده با حمایت‌های رئیس جمهور آغاز می‌شود و البته در اصفهان هم گزارش‌های خوب و قابل توجهی از اجرای کنسرت در ماه‌های دی و بهمن داریم و موظفیم از فعالیت‌های هنری که با رعایت اصول کار می‌کنند، حمایت کنیم.

 

وی افزود: در بحث سینما کمبود فضاهای سینما داریم و در حال حاضر بسیاری از سینماهای ما فرسوده بوده و نیاز به بازسازی دارد و در حال حاضر 320 سالن سینما در کشور داریم که اکثریت آنها به سیستم دیجیتال تبدیل شده است.

منبع:فارس

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری