Skip to Content

میراث فرهنگی بداند شهدا برای جناح خاص سیاسی نیستند

واکنش به بیانیه تهدیدآمیز میراث فرهنگی علیه مردم یزد


در بیانیه تهدیدآمیز میراث فرهنگی علیه مردم یزد آمده است: بدیهی است مسئولیت هر گونه عواقب فرهنگی و تاریخی و حفاظت از بنای مذکور متوجه کسانی است که بر خلاف قوانین مرتبط و تصمیمات مراجع قانونی استان، اقدام به این کار کرده اند.

به گزارش یزدبانو، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در پی دفن شهدا در میدان امیرچخماق یزد بیانیه‌ای تهدیدآمیز منتشر کرد که در آن آمده است:

 

سازمان میراث فرهنگی مردم یزد را تهدید کرد!/ عواقب دفن شهدا در امیرچخماق متوجه کسانی است که برخلاف مصوبات عمل کردند!

 
به گزارش  فارس، موضوع دفن 8 شهید در میدان امیرچخماق یزد طی روزهای اخیر تبدیل به یکی از چالش‌های مهم شد و علی‌رغم آنکه مسئولان استانی و مردم، مخالفتی با خاکسپاری این شهدا در این میدان اصلی شهر یزد نداشتند، میراث فرهنگی به عنوان تنها مخالف دفن این شهدا دغدغه‌هایی را مطرح می‌کرد و درخواست انتقال شهدا به نقطه‌ای دیگر را داشت.

 

اما خواسته مردم شهیدپرور یزد برای اینکه شهدا باید در دل شهر باشند محقق شد و روز گذشته 8 شهید گمنام در میدان امیرچخماق آرام گرفتند.

سردار باقر‌زاده، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین معتقد است: «زمین پیشنهادی میراث فرهنگی در نقطه کور میدان و در حاشیه بنا قرار گرفته است در حالی که شهیدان قهرمان فضیلت‌های انسانی همواره در وسط میدان بوده‌اند. چگونه است که امروز می‌خواهیم شهدا به حاشیه میدان بروند.»

 

وی می‌گوید: «استدلال اول میراث فرهنگی یزد مبنی بر اینکه در اماکن تاریخی اموات را دفن نمی‌کنند، از پایه و اساس اشکال اساسی دارد. اولا خبری که میراث به عنوان قانون مطرح کرده مصوبه است که در زمان طاغوت انجام شده و الزام‌آور نیست. ثانیا با فرض اینکه الزام‌آور باشد در مورد شهدا مصداق پیدا نمی‌کند.»

 

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در پی این ماجرا، بیانیه‌ای صادر کرد که به این شرح است:

 

«پیکر مطهر و معظم شهیدان هر جا آرام گیرد یاد مبارک و ‌آرامبخش و بهجت‌انگیز خود را در فضا می‌پراکند و صفا و معنویت می‌آفریند.» مقام معظم رهبری.

 

فرهنگ شهادت بالاترین فرهنگها است و  سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، حفاظت از این میراث معنوی برجسته را  جزو وظایف ذاتی و بنیادین خود می داند.

 

موضوع حفاظت از میراث فرهنگی، از اساس با موضوع حفاظت از ارزش های مذهبی و ملی کاملا مشترک و منطبق می باشد. به این دلیل می بایست تمام توان نسل حاضر، معطوف معرفی فهم ارزش های برجسته و ممتاز ایرانی اسلامی شود.یکی از راه های انجام این کار ، ثبت ملی و جهانی میراث فرهنگی کشور بوده و هست که نشان دهنده درک مردم از ارزش های یک اثر و فهم دیگر جوامع از فرهنگ این کشور و شهرهای مختلف آن خواهد بود. به ویژه که این شهر، دارالعباده یزد باشد.

 

طی ده روز گذشته با توجه به اینکه حفظ حرمت شهدای گمنام یادگار هشت سال دفاع مقدس به عنوان پر افتخار ترین منازعه نظامی ایران در چند قرن اخیر بر همه مردم و مسئولین کشور واجب بوده و باید محل دفن پیکر مطهر شهدا در مکان هایی انتخاب شود که موجب حفظ شئونات و حیثیت آنها و پناهگاهی برای عاشقان انقلاب اسلامی ایران و ارزش های دفاع مقدس باشد بر این اساس، با توجه به مغایرت های قانونی حاکم بر حفاظت از اماکن فرهنگی و تاریخی در این اقدام و ضرورت عملیات استحکام بخشی مجموعه تاریخی امیر چخماق یزد برای ثبت جهانی آن و سایر حساسیتهایی که در این موضوع وجود داشت بنای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برطرف کردن مشکل به دور از جنجال و هیاهو بود.

 

مجموعه تاریخی امیر چخماق بالغ بر چند دهه است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و لذا هرگونه اقدام در آن منوط به رعایت ضوابط حفظ آثار تاریخی و فرهنگی کشور است. از طرفی این بنا به دلیل نشست زمین و مشکلات فنی دچار آسیب شده است و نیاز به اقدامات استحکام بخشی دارد. به نظر این سازمان موضوع انتخاب مکان و طراحی یادمان شهدا باید با استفاده از ظرفیتهای معماری ملی و جهانی انجام شود تا خود نیز میراث معماری آینده کشور محسوب شود.چنانچه در بسیاری از کشورهای جهان فاخرترین طرح و معماری را برای چنین اماکنی انتخاب می کنند.

 

از زمان طرح موضوع دفن پیکر مطهر شهدای گرانقدر در مجموعه تاریخی امیر چخماق یزد، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اطلاع از جوانب متعدد این موضوع حساسیت خانواده محترم شهدا و فهم مردم فرهنگی و متدین یزد، راه حل های قانونی و منطقی که در برگیرنده حفظ و حراست از ارزش های دفاع مقدس باشد را به طور روشن به شرح زیر به مسئولین محترم استان اعلام کرد که با استقبال ایشان مواجه شد.

 

مدیر کل میراث فرهنگی استان در جلسات محلی و نیز با مکاتبات مختلف، دلایل فنی ، فرهنگی، ضوابط ملی و جهانی ، قوانین موجود را متذکر شد. علاوه بر این پیگیری، مکاتبات و مذاکرات متعدد ریاست سازمان با نهادهای مختلف از جمله ستاد فرماندهی کل قوا، وزارت کشور، وزارت اطلاعات ، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح و نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد و مسئولین اجرایی استان یزد انجام شده و معاون حقوقی و امور مجلس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نیز برای تشریح مواضع سازمان و موارد قانونی ذی ربط به یزد اعزام شد و در  جلسه شورای تامین استان در روز شنبه 29 آذرماه 93  شرکت کرد . همچنین  طی مکاتبات و مذاکرات متعدد معاونت میراث فرهنگی سازمان با استاندار و معاونین استانداری یزد و دیگر مسئولین مربوطه ، صراحتا ملاحظات سازمان به لحاظ قوانین ذی ربط اعلام شد و راه حل های مختلفی برای حل مشکل ارائه شد.

 

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تلاش کرد با رایزنی و مشاوره های لازم شرایط مطلوبی حاصل شود. تا ظهر روز یکشنبه 30 آذر ماه با توجه به تاکیدات مسئولین و نظر دلسوزان استان قرار بر استفاده از مکانی در ضلع شرقی مجموعه مذکور بود. مکانی که قدمگاه مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در خلال سفر معظم له به استان یزد بوده و مورد توافق مسئولان قرار گرفت.

 

علاوه بر این، با توجه به توصیه مقامات مختلف و وزارت کشور به استاندار یزد ، مکان های جدیدی برای دفن پیکر مطهر 8 شهید گمنام در مسجد حضیره یزد یا مسجد مصلی مطرح شده بود.

 

روز اول دی ماه نیز پیگیری های مکرر مدیران سازمان میراث فرهنگی برای اجرای مصوبه شورای تامین استان ادامه داشت تا اینکه اقدامی خلاف مصوبات شورای تامین استان و شهرستان یزد و تاکیدات مسئولان عالی رتبه کشور انجام شد.

 

آنچه به مردم عزیز کشور باید گزارش شود آن است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تمام اهتمام خود را از طریق مسئولان ذی ربط و قانون به دور از هیاهو و جنجال سازی و  نیز با مذاکرات غیر علنی برای حل مشکل به طرق قانونی به عمل آورده اما عوامل ذیربط با بی مهری نسبت به میراث فرهنگی و تاریخی و قوانین کشور علی رغم مصوبات شورای تامین استان یزد و توصیه مسئولان ملی و استانی مبنی بر جابجایی محل یاد شده اقدام کردند.

 

بدیهی است مسئولیت هر گونه عواقب فرهنگی و تاریخی و حفاظت از بنای مذکور متوجه کسانی است که بر خلاف قوانین مرتبط و تصمیمات مراجع قانونی استان، اقدام به این کار کرده اند.

 

امیدواریم مسئولین همه بخش های مختلف، نهادها و سازمان ها و دستگاه های اجرایی در کلیه امور خود را مقید به رعایت قوانین و مقررات مربوطه دانسته و از ایجاد تنش جلوگیری کنند.

 

 

میراث‌فرهنگی به خطا نرود/ شهدا برای جناح خاص سیاسی نیستند/ ایستادن در برابر شهدا «حذف» را به دنبال دارد


عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره مخالفت سازمان میراث فرهنگی با دفن شهدا و صدور بیانیه تهدیدآمیز علیه مردم یزد گفت: میراث فرهنگی نباید به خطا برود چرا که شهدا برای جناح خاص سیاسی نبودند.
 
ضرغام صادقی در گفت‌وگو با فارس، درباره مانع‌تراشی سازمان میراث فرهنگی برای دفن 8 شهید گمنام که طی دو مرحله (امروز و دیروز) در میدان امیرچخماق یزد انجام شد، اظهار داشت: همیشه قهرمانان برای دفاع ناموس و غیرت یک کشور وارد جنگ می‌شوند و پس از جنگ نیز مورد احترام مردم آن کشور قرار می‌گیرند.

 

وی ادامه داد: در کشورهای دیگری نیز مانند آلمان و آمریکا با وجود اینکه سالیان سال است از جنگ‌های آنان گذشته است ولی همچنان به مانند یک قهرمان به درگذشتگان جنگ‌های خود نگاه می‌کنند.

 

صادقی افزود: در جمهوری اسلامی ایران به افرادی که جان خود را برای دفاع از کشور از دست می‌دهند به پشتوانه معنوی و اعتقادی به آنها شهید می‌گویند.

 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بیان داشت: ما اعتقاد داریم شهدای ما کسانی بودند که دارای اعتقادات قوی معنوی بودند و این شهدا در دیدگاه‌های مردم به عنوان سمبل غیرت مورد احترام قرار می‌گیرند.

 

صادقی بیان داشت: افرادی که نگاه تنگ‌نظری دارند با وجود داشتن قهرمانان فرهنگی، مذهبی، نظامی ولی به دنبال افراد دیگری می‌گردند که خطای بزرگی را مرتکب می‌شوند، اگر در خارج از کشور به دنبال افسانه هستند جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ما یک مستند واقعی است که قهرمانان آن با سنینی کمتر از 20 سال جای بزرگانی را در دفاع از کشور خود گرفتند.

 

نماینده مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه شهدا تبرک جامعه و اماکن ما هستند، گفت: میراث فرهنگی نباید به خطا برود چرا که شهدا سیاسی نبودند. شهدایی که از کشور دفاع کردند نگاه دینی، ملی و معنوی آنها غالب بوده است و ربطی به جناح سیاسی نداشتند.

 

وی افزود: جناح سیاسی فعالیتش محدود است ولی عملکرد شهدای ما بسیار وسیع بوده است و اگر کسی شهدا را به یک جناحی منتسب کند خطایی بزرگ کرده است و مصادره کردن شهدا به یک جریان خاص اشتباه است.

 

صادقی خاطر نشان کرد: ایستادن در مقابل خیل عظیم شهدا و خانواده شهدا یک خطای استراتژیک بزرگ است و کسی که این اقدام را انجام دهد مراحل حذف خود را مهیا کرده است.

 یزد رسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری