Skip to Content

مدیر کل دفتر امور بانوان استانداری یزد:


مدیر کل دفتر امور بانوان استانداری یزد گفت: انقلاب اسلامی الگوی سومی را ارائه داد که همطراز با ارزش های ایرانی-اسلامی بود، الگویی که ثابت کرد نه زن شرقی و نه زن غربی در جامعه پذیرفته نیستند.

یزدبانو؛ زنان بعنوان از یک سو پایه های اصلی خانواده و از سوی دیگر بعنوان بخش قابل توجهی از نیروی انسانی جامعه در فرایند توسعه هم عاملین توسعه محسوب می شوند و در این فرایند ایفای نقش می‌کنند. آنها از این فرآیند توسعه تأثیر پذیرفته و از نتایجش بهره مند می‌شوند و این تأثیرات دوسویه در چارچوب ارزیابی شاخص‌های پیشرفت زنان قابل ارزیابی است.

نمی‌توان جایگاه زنان را که امروز دوشادوش مردان در جامعه فعالیت می‌کنند نادیده گرفت و نمی‌شود پیشرفت حضور زنان در عرصه‌های مختلف را در چهل سال اخیر ندید چراکه حضور درخشان زنان در عرصه ورزش، سیاست، علم و حتی اقتصاد با آمار و ارقام مشخص قابل‌بررسی است.

مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری یزد در گفتگو با خبرنگار یزدبانو در رابطه با وضعیت زنان بعد از انقلاب گفت: قبل از انقلاب به‌واسطه پایین بودن سطح سواد و تحصیلات و مهارت‌ها، زنان کمتری توانمندی لازم را برای حضور در عرصه‌های مدیریتی داشتند.

فاطمه دانش یزدی با بیان اینکه زنان صاحب‌منصب سیاسی قبل از انقلاب در دوره‌های پهلوی انگشت‌شمار بودند، افزود: آن‌ها که به مجلس شورا و یا سنا راه می‌یافتند نیز اغلب از همسران و بستگان رجال و متنفذان یا امرای ارتش بودند.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی بسترهای لازم برای گسترش، دانش، بینش و کسب مهارت‌ها را برای عموم زنان در کنار مردان فراهم کرد و با ارتقای تحصیلی و علمی، زنان بسیاری توانمندی حضور در عرصه‌های مدیریتی را کسب کردند، اذعان کرد: امروزه نسبت نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی نیز افزایش یافته است.

دانش‌یزدی تحولات فکری و روحی مهمی که در پرتو انقلاب اسلامی در آحاد مردم به‌ویژه زنان روی داد را زمینه‌ساز رشد و شکوفایی هرچه بیشتر زنان عنوان کرد و ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زنان با پیشرفت در عرصه تحصیل و کسب مدارج علمی و دانشگاهی، توانمندی‌های خود را در حوزه‌های مختلف برای حضور در عرصه‌های مدیریتی ارتقا دادند و بسترهای اجتماعی-فرهنگی و نوع نگرش رهبران نظام به حضور و نقش‌آفرینی زنان در جامعه نیز به این موضوع کمک کرد تا حضور خود را در عرصه‌های مدیریتی به‌تدریج افزایش دهند.

این مقام مسئول در رابطه قوانین حامی زنان خاطرنشان کرد: قوانین مختلفی ازجمله قانون حمایت از خانواده، قانون حمایت از کودکان، سیاست‌های کلی جمعیت و خانواده، قانون مربوط به حجاب و عفاف، قوانینی درزمینهٔ ازدواج و صدها قانون دیگر در حوزه زنان و خانواده به تصویب رسیده که در دنیا بی‌نظیر است.

وی با اشاره به توجه جمهوری اسلامی ایران به مقوله زن و خانواده اذعان کرد: سیاست‌ها و راهبردهای ارتقای سلامت زنان، راهبردهای گسترش فرهنگ عفاف، اهداف و اصول تشکیل خانواده و سیاست‌های تحکیم و تعالی آن، سیاست‌های اشتغال زنان در جمهوری اسلامی ایران، قانون تسهیل ازدواج جوانان و صدها قانون و مصوبه دیگر برای ارتقا و تحکیم بنیان خانواده از ابتدای انقلاب تاکنون به تصویب رسیده که نشان‌دهنده توجه حکومت به مقوله زن و خانواده است.

دانش یزدی تصریح کرد: تا قبل از انقلاب اسلامی، 2 الگوی جهانی زن شرقی و زن غربی تعریف‌شده بود که در الگوی شرقی، زن در حاشیه و عنصری خنثی بود که نقشی در تاریخ و سرنوشت خود و جامعه نداشت و در الگوی غربی نیز زن یک ابزار بود که نگاه جنسیتی به وی اعمال می‌شد؛ بروز انقلاب اسلامی الگوی سومی را ارائه داد که هم‌طراز با ارزش‌های ایرانی-اسلامی بود، الگویی که ثابت کرد نه زن شرقی و نه زن غربی در جامعه پذیرفته نیستند.

وی خاطرنشان کرد: هویت ایرانی اسلامی و ارائه الگوی سوم دستاورد مهم انقلاب برای زنان بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه با گذشت نزدیک به چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی نگاهی به گذشته و مقایسه آن با امروز نشان‌دهنده عمق تحولی است که ملت ایران آن را تجربه کرده است، گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ زنان از حقوق و تکالیفی برخوردار شدند و تحولات قابل‌توجهی در حوزه‌های مختلف اجتماعی اتفاق افتاد که جامعه زنان نیز از آن بی‌بهره نبود.

وی افزود: اعتقاد کلی بر این است که زنان به‌عنوان پایه‌های اصلی خانواده از یک‌سو و از سوی دیگر به‌عنوان بخش قابل‌توجهی از نیروی انسانی جامعه در فرایند توسعه هم عاملین توسعه محسوب می‌شوند و در این فرایند ایفای نقش می‌کنند و هم از این فرایند تأثیر پذیرفته و از نتایج آن بهره‌مند می‌شوند و این تأثیرات دوسویه در چارچوب ارزیابی شاخص‌های پیشرفت زنان قابل ارزیابی است.

دانش یزدی تصریح کرد: دستاوردهای زنان در ۴۰ سال انقلاب در دفتر بانوان و خانواده رياست جمهوري حول شاخص‌هایی از قبيل اشتغال و كارآفريني، عدالت جنسيتي، توسعه تعاملات بین‌المللی، قوانين و مقررات، تعميق باورها و ارزش‌های ديني، سلامت و بهداشت، ورزش، آموزش و ... است که خوشبختانه در محورهای فوق شاهد توفیقات و پیشرفت‌های قابل‌ملاحظه‌ای هستیم که می‌تواند دستاوردهای انقلاب اسلامی را به‌خوبی چه در داخل به نسل جوان و چه در عرصه بین‌الملل معرفی کند‌.

انتهای پیام/3857
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری