Skip to Content

پرداخت آسان وام ازدواج به روایت بانک ها؛


هر چند مسئولین از پرداخت آسان وام ازدواج و رفع مشکلات آن سخن به زبان می‌آورند اما جوانان کماکان در دریافت وام ازدواج 10 میلیون تومانی با مشکلاتی روبرو هستند.

به گزارش یزدبانو به نقل از آوای‌اقتصاد، بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و ابلاغ به دولت و بانک مرکزی، بانک‌های عامل پرداخت وام ازدواج مکلف به پرداخت تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی ازدواج به متقاضیان هستند و بانک‌ها از اول مردادماه باید تمامی سازوکارهای لازم برای اجرای این قانون را آماده می‌کردند و پرداخت آن را در اولویت قرار می‌دادند.

با این وجود هنوز هم تعداد زیادی از زوج های جوان در نوبت و صف انتظار برای دریافت وام ازدواج ۱۰ میلیونی هستند. به طوری که در استان یزد بر اساس  اطلاعات درج شده در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج  زوج‌های جوان در زمان ثبت نام حدود 3 تا 4 هزار متقاضی و حتی بیش از این را در صف دریافت وام ازدواج از بانکهای استان یزد می‌بینند.

 معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدآوا گفت: از ابتدای مردادماه سال جاری هر یک از زوجین می توانند ۱۰ میلیون تومان وام ازدواج و تهیه جهیزیه را با نرخ کارمزد ۴ درصد از بانک‌های عامل دریافت کنند.

طوبی مازارزاده اظهار داشت: مبلغ هر قسط برای زوجین ۲۱۷ هزار تومان است و این تسهیلات برای خانواده‌های شهدا و جانبازان به میزان دو برابر افراد عادی است و به طور میانگین تقریبا دو ماه روند ثبتانام و دریافت وام ازدواج به طول می انجامد.

وی با رد خبر عدم همکاری بانک‌ها در پرداخت وام ازدواج 10 میلیون تومانی گفت: طبق بررسی‌های انجام شده در سطح بانک‌های استان مشخص شد که همه بانک‌های عامل تمامی همکاری‌های لازم برای  پرداخت وام 10 میلیونی ازدواج را دارند و متقاضیان مشکلی از سوی بانک‌ها ندارند.

در سال گذشته 20 درصد از جوانان یزدی از دریافت وام ازدواج بازماندند

مازارزاده با بیان این که در سال گذشته 9  بانک در استان یزد وام ازدواج پرداخت کرده‌اند اظهار داشت: در سال گذشته  13 هزار 164 متقاضی دریافت وام ازدواج در استان بوده است که 10 هزار و 694 نفر از آنان موفق به دریافت وام شده‌اند .

وی اعلام کرد: در سال 94 بانک ملت با پرداخت 3 هزار و 94 وام ازدواج بیشترین پرداختی را به جوانان یزدی داشته و پس از آن بانک ملی با 3 هزار و 35 وام پرداختی در رتبه دوم قرار دارد.

مازارزاده  ادامه داد: در سال 94 بانک صادرات به 2 هزار و 248 نفر، بانک کشاورزی به 792 نفر، بانک تجارت به 700 نفر، بانک رفاه یزد به 378 نفر، بانک سپه به 281 نفر، بانک توسعه و تعاون به 103نفر و بانک مسکن به 60 نفر وام ازدواج پرداخت کرده است.

هر چند مسئولین از پرداخت آسان وام ازدواج و رفع مشکلات آن سخن به زبان می‌آورند اما جوانان کماکان در دریافت وام ازدواج 10 میلیون تومانی با مشکلاتی روبرو هستند. تقاضای بانک‌ها برای بیش از یک ضامن، کسر مبلغ زیادی از وام تحت عنوان کارمزد، بلوکه کردن درصدی از وام، تعیین شعبه نشدن جوان‌ها در بعضی استان‌ها و صف‌های طولانی مدت وام ازدواج مشکلاتی است که جوانان در دریافت وام ازدواج دارند.

تنها 42 درصد از متقاضیان موفق به دریافت وام شدند

برای آگاهی از وضعیت پرداخت وام ازدواج، به عنوان نمونه روند و تعداد وام‌های پرداختی یکی از بانک‌های عامل مورد بررسی قرار گرفته شده است:

علی غالبی، مسئول تسهیلات بانک ملی شعب استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدآوا گفت: از ابتدای سال تاکنون هزار و 54 متقاضی دریافت وام ازدواج از بانک ملی در استان یزد ثبتنام کرده‌اند که از این تعداد 440 نفر موفق به دریافت وام ازدواج شده‌اند..

وی افزود: 610 نفر نیز در حال تکمیل مدارک و انعقاد قرارداد با شعب بانک ملی هستند که 395 نفر به دلایلی به شعب مربوطه مراجعه نکرده‌اند. بنابراین بر اساس آمار تقریبا 42 درصد از درخواست‌های متقاضیان در بانک ملی برای دریافت وام ازدواج پرداخت شده است.

غالبی اظهار داشت: 64 هزار و 180 میلیون ریال تسهیلات در غالب وام‌های 3 میلیونی و 10 میلیون تومانی از ابتدای سال به متقاضیان اعطاء شده است که طبق قانون این مبالغ برای خانواده‌های شهداء و ایثارگران دو برابر است. بر اساس آمارها در سال 95 تقریبا روزی 3 وام ازدواج از طریق شعب بانک ملی به متقاضیان یزدی پرداخت شده است.

وی با بیان این که شعب بانک ملی در شهرستان بافق با هفت مورد و شهرستان میبد با 214 مورد بیشترین تعداد پرداخت وام ازدواج را داشته اند؛ ادامه داد: تخلفات بانک‌ها در پرداخت وام ازدواج بسیار اندک است با این وجود نظارت‌های لازم در این زمینه وجود دارد.

انتهای پیام / ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری