Skip to Content

گزارش/

همزمانی چهلم شهدای گمنام یزد با جشن سده زرتشتیان/ مسئولین نیم نگاهی به چهلم شهدا هم داشته باشند


انجمن های زرتشتی کشور با توجه به اینکه روز شنبه وفات حضرت معصومه می باشد این جشن را از شب وفات حذف و یک روز زودتر برگزار می کنند و با توجه به همزمانی چهلم شهدای گمنام آرمیده در امیرچخماق یزد با این جشن می طلبد زرتشتیان که سالیان متمادی در کمال صلح و دوستی با مردم استان یزد زندگی کرده اند و پیروان این دو دین آسمانی درکنار هم در مسیر رشد و آبادانی کشور کوشیده اند حرمت شهدا را حفظ و مسئولین استان نیز نیم نگاهی به چهلم شهدای گمنام در یزد داشته باشند.

به گزارش یزدبانو به نقل از خبرنگار یزد رسا، مردم و اتحادیه‌های اصناف و بازار یزد به مناسبت فرارسیدن چهلمین روز تدفین شهدای گمنام در «امیرچخماق»، یادواره‌ای را منظور برگزار می‌کنند.

مردم، بازاریان و اتحادیه‌های اصناف یزد در شب چهلم این شهدا پیش‌بینی کرده‌اند که همزمان چهل مراسم در بخش‌های مختلف شهر یزد برگزار کنند.

مراسم چهلم شهدای یزد روز 9 بهمن 93 بعد از نماز مغرب و عشاء با قرائت دعای کمیل توسط صادق آهنگران در «حسینیه امیر چخماق» برگزار خواهد شد.

 

 

اما ار سوی دیگر معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد از برگزاری جشن سده توسط انجمن زرتشتیان استان یزد خبر داد.

حسن مفیدی اظهار داشت: این جشن با هماهنگی‌های به عمل آمده با انجمن‌های زرتشتیان، پنجشنبه ۹ بهمن برگزار خواهد.

وی با اشاره به اینکه ستاد اقلیت های دینی دهه فجر استان دراداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برگزار شده است، عنوان کرد: امسال از سوی انجمن زرتشتیان و دیگر اقلیت های دینی برنامه های متنوعی درایام الله دهه فجر برپا خواهد شد.

مفیدی گفت: مردم استان یزد سالیان متمادی در کمال صلح و دوستی با زرتشتیان زندگی کرده اند و پیروان این دو دین آسمانی درکنار هم در مسیر رشد و آبادانی کشور کوشیده اند.

گفتنی است انجمن های زرتشتی کشور با توجه به اینکه روز شنبه وفات حضرت معصومه می باشد  این  جشن را از شب وفات حذف و یک روز زودتر برگزار می کنند

جشن سده در شهرهاي زرتشتي نشين و يزد بخصوص در پیر رهگذر چم از توابع تفت و کوچه بیوک ، اهرستان و سازمان و باشگاه جوانان زرتشتي يزد  عصر روز پنج شنبه  9 بهمن اجرا مي شود

 تفت و توابع متولی  برگزاری جشن سده در روستای چم  امسال با همکاری فرمانداری شهرستان تفت در حال دیوار کشی در زمین محل اجرا مراسم می باشد

گفتنی است در صورت پایان یافتن این دیوار و اماده شدن محل برای اجرای مراسم ،جشن سده در اینجا برگزار می شود كه تاکنون سه طرف این زمین حصارگذاری شده است

چند سالي بود كه اين جشن ملي ميهني در پير رهگذر چم همراه با مراسم سنتی و آیینی زرتشتیان بصورت همگاني و همازروي همه انجمن و نهاد هاي زرتشتي برگزار مي شد وهمکیشان و هموطنان ما در روز جشن سده با همازوری خود را با گرد آمدن در پير رهگذر چم از توابع تفت در استان یزد  آیین ملی و ميهني سده را پاس می داشتند.

به گزارش خبرنگار یزد رسا، انجمن های زرتشتی کشور با توجه به اینکه روز شنبه وفات حضرت معصومه می باشد  این جشن را از شب وفات حذف و یک روز زودتر برگزار می کنند و با توجه به همزمانی چهلم شهدای گمنام آرمیده در امیرچخماق یزد با این جشن می طلبد زرتشتیان که سالیان متمادی در کمال صلح و دوستی با مردم استان یزد زندگی کرده اند و پیروان این دو دین آسمانی درکنار هم در مسیر رشد و آبادانی کشور کوشیده اند حرمت شهدا را حفظ و مسئولین استان نیز نیم نگاهی به چهلم شهدای گمنام در یزد داشته باشند.

گفتنی است طالبی معاون سیاسی و امنیتی استانداری یزد و داوود پاک طینت مدیرکل روابط عمومی استانداری یزد سال گذشته در مراسم جشن سده زرتشتیان شرکت کرده بودند اما در مراسم تشییع شهدای گمنام که چندی پیش در میدان امیرچخماق یزد به خاک سپرده شدند، مردم را تا میدان امیرچخماق بیشتر همراهی نکردند و استاندار و دیگر مسئولین استانداری به نشانه اعتراض به تدفین شهدا در امیرچخماق به بهانه غیرقانونی بودن این تدفین مراسم را ترک کردند و در تدفین شهدای گمنام در امیر چخماق شرکت نکردند.

تصاویری از حضور مسئولین در جشن سده سال گذشته

(عکس مراسم سده:مجید دهقانی زاده)


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری