Skip to Content

نماینده انجمن سکته‌مغزی ایران در یزد:


نماینده انجمن سکته‌ مغزی ایران در یزد با اشاره به این‌که سالانه 100 هزار نفر در ایران دچار سکته مغزی می‌شوند، گفت: کاهش چشمگیر سن شروع سکته ‌مغزی در کشور، هشدار‌دهنده است.

به گزارش یزدبانو، دکتر الهه‌ تقوایی ‌زحمتکش با اشاره به این ‌که سکته مغزی دومین علت مرگ و میر و اولین علت ناتوانی طولانی مدت در کشور است، خاطرنشان کرد: براساس آمارها در هر پنج دقیقه یک نفر دچار سکته‌مغزی مي‌شود به عبارتي سالانه 100 هزار نفر در ایران دچار این عارضه مغزی می‌شوند.

وي با بیان این‌ که از هر پنج نفری که دچار سکته مغزی می‌شوند، یک نفر زیر 55 سال است، تصریح ‌کرد: در سال‌های اخیر علاوه بر این‌ که آمار سکته مغزی در حال افزایش است، سن شروع هم به‌ شدت در حال کاهش است.

اين متخصص مغز و اعصاب در مورد اين عارضه نيز گفت: سلول‌های مغزی برای زنده‌ ماندن به خون و اکسیژن احتیاج دارند لذا اگر به دلیل پارگی یا لخته ‌شدن خون در یک یا چند رگ خونی مغز، در مدت کوتاهی به سلول‌های اين بخش حياتي بدن خون نرسد، سکته ‌مغزی اتفاق می‌افتد.

تقوایی‌زحمتکش با اشاره به این ‌که عوامل بسیاری می‌تواند در بروز سکته مغزی نقش داشته باشد، اظهار کرد: در درجه اول سن بیمار از جمله عوامل خطرساز سکته مغزی است به نحوي كه خطر سكته مغزي در سنين بالا به علت پیری رگ‌های مغز، بیشتر از دوره جوانی است.

وی ادامه داد: به ‌طور کلی فشار و چربی خون بالا، بیماری‌های قلبی، استعمال دخانیات، چاقی و مصرف مشروبات الکلی در افزایش ریسک ابتلا به سکته مفزی موثر هستند.

تقوایی زحمتکش با بیان این ‌که قبل از بروز سکته مغزی علائم هشداردهنده‌ای وجود ندارد یا علائم بسیار جزئی هستند، اظهار کرد: در بیشتر افراد علائم سکته‌مغزی به سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از وقوع سکته، خود را نشان می‌دهند.

وی اضافه کرد: به طور کلی اختلال ناگهانی در حرکت اندام‌های یک سمت از بدن، اختلال در تکلم، فلج صورت، سرگیجه و عدم تعادل می‌تواند از علائم سکته مغزی باشد.

این متخصص با بیان این‌که اولین و مهمترین اقدام در مواجه با سکته مغزی تماس با 115 و قراردادن بیمار به صورت نیم‌نشسته است، اظهار کرد: در صورتی که بيمار در حین انتقال به بیمارستان، دچار مشکل حياتي شود، پرسنل 115 با داشتن تجربه کافی می‌توانند اقدامات لازم را انجام دهند.

وي با بیان این‌ که هرگز نباید به بيمار داراي علائم سکته مغزی داروهای خانگی داد، افزود: در هنگام بروز سکته مغزی به دلیل این که بدن تلاش می‌کند که از همان رگ آسیب‌دیده نیز خون‌رسانی کند، قند بدن افت می‌کند ولي نباید افراد به بیمار، داروهای خانگی بدهند.

تقوايي زحمتكش با تاکید بر این که افراد نباید زمان طلايی درمان را با درمان‌های خانگی و معطلی از دست‌ بدهند، تصریح کرد: انقلاب بزرگی در درمان این بیماری رخ داده که تنها شرط برخورداری از داروها توجه به زمان طلايی درمان است.

وی افزود: از زمان بروز علائم بیماری تا تجویز دارو، کمتر از 4ساعت و نیم زمان داریم چرا که درمان در این مدت می‌تواند با عوارض کمتری همراه باشد.

این متخصص مغز و اعصاب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت مصرف آب در جلوگیری از سکته مغزی، اظهار کرد: کم‌آبی یکی از دلایل بروز سکته مغزی است بنابراین لازم است افراد در طول روز شش تا هفت  لیوان آب مصرف کنند.

وی در ادامه با تاکید بر خودداری از مصرف قرص‌های پیشگیری در زنان، تصریح کرد: خانم‌ ‎ های جوان اگر علائم خطر سكته مغزي دارند، به هیچ عنوان از قرص‌های پیشگیری استفاده نکنند و سایر افراد در صورت مصرف، به مقدار زیاد آب بخورند.

تقوایی زحمتکش در پایان با تاكيد بر جدی گرفتن استرس به عنوان یکی از عوامل بروز سکته مغزی، خاطرنشان کرد: دنیای امروز پراسترس است اما باید با یادگیری مهارت‌های کنترل استرس، آن را به حداقل رسانند و برای مسائل پیش‌پا افتاده، استرس به خود وارد نکنيم.

ایرنا

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری