Skip to Content

گزارش/ کارشناس دینی در مراسم شهادت حضرت زهرا:

هدف از کشتن حضرت زهراء زدن ریشه پیغمبری بود/ غفلت در شناساندن شأن حقیقی حضرت فاطمه زهرا (س) به مردم


یک کارشناس دینی در یزد گفت : همه تاریکیهای دنیا از ظلم به حضرت زهراء شروع شد و دشمنان برای زدن ریشه پیغمبری ایشان را کشتند.

به گزارش خبرنگاریزدبانو، حجة الاسلام سید محسن حسین زاده کارشناس دینی ازآستان قدس رضوی درمراسم ویژه شهادت بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهراء درحسینیه امیرچقماق یزد با طرح این پرسش که چرا تعظیم فاطمه زهراء باید درحد عاشورای حسینی برگزارشود اظهارکرد : تفکر شیعه برای عزاداری دلیل واضحی دارد و درجای خود روشن است که این کارصرفا عاطفی نیست بلکه جنبه سیاسی دارد.


حسین زاده افزود : اما درمورد عزاداری خاص ایام فاطمیه الحمدلله درسالهای اخیر رو به رشد و ارتقاء بوده است و به اندازه ای که بعد ازانقلاب به برکت این نظام  و خون شهدا و خصوصا دراین سالهای اخیرعزای اهل بیت برگزارشده است درطول تاریخ تشیع نبوده است درحالی که قبل ازانقلاب آشنایی نسبت به ایام شهادت حضرت زهراء به این صورت وجود نداشت.

* شهادت حضرت زهراء مصیبت بزرگ شیعه

وی محبت حضرت زهرا را رمزفاتح دل های دوستان ایشان دانست وخاطرنشان کرد: البته هنوزاین ایام و شهادت دختر رسول اکرم (ص) به عنوان منشأ مصائب مؤلمه شیعه که موجب گرفتاری بزرگ دنیای اسلام شده است عاشورایی نشده است و باید بیشتر تجلیل شود !

 

* کشش فطری دل به سوی محبت حضرت زهراء

این کارشناس دینی محبت به حضرت زهراء را فطری دانست و تصریح کرد : کشش وجودی به سوی وجود فاطمه زهراء کرنشی است فطری که خود به خود بوجود می آید و دوستداران ایشان را در این مصیبت عزادارمی کند درحالی که خود وجود فاطمه زهراء راضی به غصه دار شدن ما نیستند و دوست دارند منهای گناه همواره زندگی سراسرشادی داشته باشیم.
 

حسین زاده با اشاره به بخشندگی حضرت زهراء درحق گرفتاران وغیر گرفتاران ازمسلمان وغیر مسلمان اظهار کرد : آنان به دنبال خدمت گرفتن کسی نیستند بلکه دارای نوعی استغناء هستند و این دیگرانند که می خواهند درب این خانه نوکری کنند والبته ازکرم آنان برخوردار می شوند زیرا نوع نگرشاین خاندان با ما متفاوت است « ویؤثرون علی انفسهم ولو کان بهم خصاصة ».
 

وی با اشاره به نسبت متفاوت افراد با فاطمیه گفت : گرچه برخی افراد خیلی حواسشان جمع نیست ولی با این ایام درحد خود نسبتی دارند .

این سخنران مذهبی دراین زمینه افزود : به عنوان نمونه اگرمردم درایام نوروزکه با شهادت حضرت زهراء گره خورده است فردی را ببینند که دارد خرید می کند و به او بگویند فلانی داغ مادر دیده ای  و فکرخرید کردن هستی! باید به او برخورد که چه می گویی من خودم دلم خون است و دنبال جای خلوت برای گریه می کردم ولی چه کنم دارم وسایل پذیرایی برای روضه مادرم تهیه می کنم یا اینکه گرفتارم و مهمان دارم و مجبورم پذیرایی کنم!

 

* فاطمه زهراء اساس و بهانه خلقت

حسین زاده افزود : ما عزادارمادری هستیم که درشب عروسی اش هم به فکردیگران بود؛ فاطمه زهراء اساس خلقت، منشأ مخلوقات ، نورعالم و بهانه خلقت است کسی که مهریه اش را شفاعت گناهکاران امت قرارمی دهد کسی که به فرموده پیامبر(ص) اولین کسی است که وارد بهشت می شود روز قیامت تا شفاعت دوستانش را نکند به بهشت وارد نمی شود!

 

* دربیان فضائل و مهربانیهای حضرت زهراء کم کاری کرده ایم

وی خاطرنشان کرد : این چنین فاطمه ای را مردم نشناخته اند؛ کم گفتیم ازفضائلش واگر ذره ای هم دراین مورد کاری شده است به برکت خون شهدا بوده است؛ بازاریان، کسبه، متدینین، ادارات ، مبلغین و رسانه و..دراین زمینه کم کاری کرده ایم؛ باید ابتدا مردم را با مهربانیهای حضرت زهرا آشنا کنیم آنان خودشان خواهند آمد.
 

وی با بیان این مطلب که علاقه به مادرازبین نمی رود تصریح کرد : شاید افراد درزندگی ازمادرغفلت کنند ولی مهربانیهای او را ازیاد نبرده اند و چون محبت هست با یک تلنگر توبه می کنند و برمی گردند خصوصا وقتی ایام بیماری مادررا یادآوری می کنید علاقه به جوش می آید و با افراد آشنا با حضرت زهرا کار اینقدرسخت نیست.

 

* فاطمیه خاص دوستان و فرزندان و محرم ها به حریم حضرت زهرا است
حسین زاده به ویژگی خاص ایام فاطمیه اشاره کرد و اذعان نمود : عاشورا دلی است و همه هم می آیند ولی فاطمیه خاص دوستان و فرزندان ایشان و افراد محرم ها به ساحت حضرت زهرا است.
 

این کارشناس دینی آیه « قل لا اسئلکم اجرا الا المودة فی القربی » را ازدیگردلائل ضرورت تجلیل ازحضرت زهرا (س) دانست وا ظهار کرد : این ذوی القربی فاطمه است که البته محبتش موجب خیر خود مردم است زیرا پبامبر(ص) می فرمایند : اجرم بر خداست و هردعوت و فرمانی ازسوی خدا برای ما آمده است همین خاصیت را دارد.
 

وی اظهار ارادت مردم به حضرت زهرا را ادای دین رسالت و قدردانی برشمرد و افزود : مهمترین عامل حساسیت مردم نسبت به ایام فاطمیه « توفیرنیت» است یعنی دربحث دفاع امامت و ولایت و پرهیزازتعمیم عذاب و نیزدردفاع ازمظلوم افراد همراهی می کنند.

 

* بزرگترین غفلت عدم شناساندن شأن فاطمه زهراء است

حسین زاده با اشاره به غفلت از شأن حضرت زهراء گفت : آنچه ازآن غفلت شده است شأن خود حضرت است به نحوی که حتی اگربحث دفاع حضرت فاطمه (س) از ولایت وامامت هم درمیان نبود و تنها به یک ریشه ازچادرایشان بی احترامی شده بود بازهم باید برای هتک حرمت ایشان فاطمیه می گرفتیم زیرا ایشان علت مبقیه عالم  و منشأ خیرات درخلقت می باشند.

 

* احترام خاص نبی اکرم به دخترش فراتر ازعاطفه پدری است
وی با اشاره به مقام والای حضرت زهرا ء نزد پیامبر اکرم (ص)  به عنوان منشأ خیرات نبوی و نبوی خاطرنشان کرد : راستی انسانها چه می فهمند مقام حضرت فاطمه (س) را که رسول اکرم به محض ورود دخترش ازجای خود برمی خواست به سویش می شتافت سرتا پای او را می بوسید و به جای خود می نشاند و درجواب دیگران می فرمود : خدا امرکرده چنین کنم !

 

* وهابیت به دنبال تبلیغ منفی علیه فاطمه زهرا (س) است
حسین زاده با بیان گوشه ای ازشأن و مقام فاطمه زهرا نزد انبیاء و اولیای الهی افزود: بدانید همه تاریکیهای دنیا ازظلم به حضرت فاطمه شروع شد و وهابیت به دنبال القاء و درس دادن این مطلب به ملاهای خود است که ای اهل اسلام باخبر باشید که ما هردردسری داریم مال حضرت زهرا است کسی که با نظام سلطه مبارزه کرد و خطبه فدکیه خواند درحالی که حضرت فرمودند فرقه فرقه شدن مردم دنیا به خاطرغصب حق ولایت است!

 

وی قدر حضرت زهرا را چون شبهای قدرمخفی دانست و گفت : دشمنان درجریان سقیفه برای مبارزه با ولایت و زدن اساس پیغمبری حضرت زهرا را کشتند به عبارتی گرچه علی (ع) را بهانه کردند  و قصد کشتن ایشان راهم داشتند ولی حقیقت کشتن خود حضرت زهرا بود!


انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری