Skip to Content

گفتگوی تفصیلی/ پژوهشگر حوزه دین:

هجرت حضرت معصومه(س) یک حرکت عاشورایی بود


یک پژوهشگر حوزه دین به مناسبت فرارسیدن سالروز وفات کریمه اهل بیت گفت : جریان هجرت حضرت به سوی مرو و هجوم دشمنان به کاروان ایشان که منجر به بیماری و به نقلی مسمومیت و در نهایت شهادت ایشان شد یک حرکت انقلابی و همچون مواجهه با عاشورا بود.

به گزارش یزدبانو، منصوره شاکری به مناسبت فرارسیدن سالروز وفات حضرت معصومه(س) ضمن تسلیت این روز در ابتدای گفتگو با خبرنگار یزدبانو به تبیین شخصیت و زندگانی حضرت معصومه (س) به عنوان افضل دختران امام موسی بن جعفر(ع) در علم و تقوا و پاکی پرداخت و خلاصه ای از ورود حضرت معصومه(س) به قم و تلاش ایشان برای دفاع از ولایت وهوشیاری مردم ونقش زن در این مورد را بیان کرد.


شاکری گفت :  ایشان وقتی می فهمند در ساوه اند از مسافت تا شهر قم سئوال کرده و عزم این شهرمی کنند و به نقل صحیح تر وقتی خبر به آل سعد می رسد از قم به استقبال حضرت می آیند و موسی بن خزرج خود افسار مرکب حضرت را می گیرد و به قم می برد و در منزل او که میدان میر قم است سکنی می گزینند.
وی افزود : جریان هجرت حضرت به سوی مرو و هجوم دشمنان به کاروان ایشان که منجر به بیماری و به نقلی مسمومیت و در نهایت شهادت ایشان شد یک حرکت انقلابی و همچون مواجهه با عاشورا بود.

*جریان خاکسپاری حضرت معصومه(س9 در قم

این پژوهشگر حوزه دین و استاد برجسته حوزه ادامه داد :  این اقامت 17 روز طول کشید و سر انجام بر اثر شدت بیماری وفات می کنند و بعد از غسل و کفن بحث بر سر دفن ایشان است که محرمی نداشتند و قرار شد جناب قادر که پیرمردی صالح بود این کار را بر عهده بگیرد که از سمت ریگزار دو سوار با چهره های پوشیده ظاهر می شوند که به نقل تاریخ امام رضا و امام جواد(علیهم السلام) بوده اند این کار را عهده دار می شوند

*حضرت معصومه(س) نور خدا را در ذاتشان داشت
شاکری با تأکید بر اینکه دختر موسی بن جعفر(ع) از جمله زنانی است که در مقام عروج ذاتشان نور خدا داشت تصریح کرد: در مورد حضرت زینب (س) نگاه کنید وقتی در اسارت جایی گفتند سکوت حتی زنگ شتران دیگر صدا نکرد یا حضرت زهرا (س) با علم لدنی و آن کلاسهای تفسیر قرآن که داشتند و خود حضرت معصومه (س) که الگوی ما در زندگی شخصی و اجتماعی هستند با آن حضور سیاسی و اجتماعی، حرکت انقلاب گونه اش منجر به شهادت شد.

*ارتباط با ائمه اطهار در تربیت فرزندان اساسی است
وی توکل و توسل به ائمه و ارتباط دائمی با آن بزرگواران را در تربیت فرزندان اساسی خواند و افزود: امروز با توجه به وسایلی که هست باید به آگاهی بخشی بپردازیم تا بتوانیم فرزند خوب تحویل بدهیم و راه انقلابیون را ادامه دهیم و به انقلاب امام عصر(عج) اتصال دهیم.

*قم، کوفه کوچک شیعیان
این کارشناس در پایان به بیان روایتی از امام صادق(ع) در مقام حضرت معصومه(س) پرداخت : امام صادق(ع) فرمودند: خدا حرمی دارد که کعبه است پیامبر حرمی دارند که مدینه است علی (ع) حرمی دارند که نجف است وکوفه کوچک ما قم است که بهشت هشت در دارد که 3 در آن در قم است و زنی از فرزندان من در قم بدنیا می آید که نامش فاطمه است که به شفاعت او شیعیان به بهشت می روند.
شاکری بار دیگر تأکید کرد : با توجه به اینکه مقام شفاعت با آن عظمت که منسوب به حضرت زهرا (س) است به حضرت معصومه (س) هم داده شده است و ما با ید با توسل به آن شأن و منزلت رفیع در درگاه خداوند کاری کنیم که مورد رضایت ایشان قرار بگیریم.


*برای الگو گیری چه کنیم؟ وچگونه تأسی کنیم؟
وی پیشاپیش فرارسیدن ایام الله دهه فجر را تبریک گفت و با اشاره به حضور زنان در بهمن57 ضمن اشاره به نقش پررنگ و مشخص آنان که دوش به دوش مردان اثر گذار بود اظهارکرد : آنچه در رابطه با زندگی ائمه اطهار مهم است کیفیت زندگی است نه کمیت آن و عمر 18 ساله حضرت زهرا (س) عمر کوتاه حضرت معصومه (س) و عمرهای امروز که مقابل آخرت چشم بر هم زدنی است نگاه کنیم ایام الله دهه فجر و پیروزی انقلاب چه زنان پاکدامنی به شهادت رسیدند و مشوق همسر و فرزندان در میدان شهادت بودند.

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری