Skip to Content

تقابل شجاعانه شیخ محمدتقی بافقی با رضا پالانی؛


واکنش مرحوم آیت‌الله شیخ محمدتقی بافقی به حضور زنان بی‌حجاب دربار در حرم مطهر حضرت معصومه، منجر به هشت سال تأخیر در قانون کشف حجاب شد.

به گزارش یزدبانو، احمد دستاران نوشت: سال ۱۳۱۴رضا خان در تقلیدی کورکورانه از آتاتورک، ممنوعیت حجاب رو اعلام کرد.

برخی شواهد نشان می‌دهد که وی خیلی زودتر از این، قصد چنین کاری را داشت اما آیت‌الله شیخ محمدتقی بافقی این کار را به تأخیر انداخت. ماجرا از این قرار است که:

نوروز۱۳۰۷ زائران بسیاری به قم رفته بودند تا تحویل سال را در حرم باشند. آن روز همسر شاه و همراهانش بدون حجاب در حرم بودند. وقتی شیخ محمدتقی بافقی خبر رو شنید، یکی از شاگردان خود را فرستاد تا تذکر دهد، اما همسر شاه هیچ اعتنایی نکرد، درنتیجه آیت‌الله بافقی خودش نزد خانواده شاه رفت و اعتراض کرد.

همسر شاه که عرصه را تنگ دید، به خانه تولیت حرم رفت و این واقعه را به تهران خبر داد، رضا خان با گارد نظامی به قم آمد، با چکمه وارد حرم شد، شیخ محمدتقی بافقی را به شدت کتک زد و به تهران برد.

واکنش تند مرحوم آیت‌الله شیخ محمدتقی بافقی به حضور زنان بی‌حجاب دربار در حرم مطهر حضرت معصومه، منجر به هشت سال تأخیر در قانون کشف حجاب شد.

آیت‌الله شیخ محمدتقی بافقی در زمینه امر به معروف و نهی از منکر فعالیت‌های زیادی داشته است، وی بدون ترس و با شجاعت افراد رو نهی از منکر می‌کرد و در این زمینه افراد عادی یا شاه برای او فرقی نداشتتند.

نقل کرده‌اند که روزی احمدشاه با رضاخان (که در آن زمان سردار سپه بود) به منزل مرحوم آیت‌الله حائری یزدی (مؤسس حوزه علمیه قم) رفتند و مرحوم آیت‌الله شیخ محمدتقی بافقی هم در آن جا حضور داشت؛ ایشان احمدشاه را موعظه کرد که تو باید ریش داشته باشی و ظاهر اسلامی را حفظ کنی. اما رضاخان در دفاع از رئیسش گفت: «آقا شیخ، این فضولی‌ها به تو نیامده».

مرحوم آیت‌الله شیخ محمدتقی بافقی محکم به سینه او زد و گفت: «خفه شو زندیق، می‌بینم که بزودی علیه احمدشاه کودتا می‌کنی، سلطنت تشکیل می‌دهی، عمامه از سر روحانیت برمی‌داری و چادر از سر زنان می‌کشی.» عقده‌ای که رضاخان از مرحوم آیت‌الله شیخ محمدتقی بافقی داشت، همین‌جا بود.

آیت‌الله شیخ محمدتقی بافقی بعد از به سلطنت رسیدن رضاشاه نیز، در موارد زیادی وی را شفاهی و کتبی امر به معروف و نهی از منکرد کرد.

دوم شهریور سال۱۳۰۶طی بخشنامه‌ای ممنوعیت امر به معروف و نهی از منکر اعلام شد و در طی اعلامیه‌هایی در سطح شهر قم پخش شد؛ آیت‌الله شیخ محمدتقی بافقی مردم قم را به  تحصن در حرم فراخواند.

او با بیان اهمیت امر به معروف و نهی از منکر، بر این که اجرای آن بر هر فردی واجب است و هیچ کس حق ندارد از اجرای آن جلوگیری کند، پای فشرد. وی دولت وقت را، دولتی ظالم خواند و حکومت رضاشاه را حکومت فراعنه نامید. پس از این سخنرانی، دولت عقب‌نشینی کرد و اعلامیه‌ها جمع شد.

تلاش‌های مرحوم شیخ محمدتقی بافقی در زمینه امر به ‌معروف و نهی از منکر ثمرات زیادی در شهر قم داشت. برای مثال، او توانسته بود از گشودن مشروب‌فروشی‌ها در قم جلوگیری کند و همچنین سلمانی‌های قم را متعهد کرده بود که ریش مشتریان را نتراشند.

امام خمینی در مورد مرحوم شیخ محمدتقی بافقی فرموده‌اند: هر کس بخواهد در این عصر مؤمنی را زیارت و دیدار کند که شیاطین تسلیم او می‌شوند و به دست او ایمان می‌آورند، مجاهد بافقی را ببیند.

مرحوم آیت‌الله شیخ محمدتقی بافقی که بعد از برخورد با خاندان پهلوی در سال ۱۳۰۷ در شهر ری در تبعید و تحت محافظت بود، با شنیدن خبر حمله رضاشاه به مردم در مسجد گوهرشاد در سال۱۳۱۴ به خاطر کشف حجاب، سکته کرد و چند ماهی بستری شد. این عالم مجاهد و شجاع، سرانجام در سال ۱۳۲۵ در شهر ری درگذشت.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری