Skip to Content

گفتگوی تفصیلی/ پژوهشگر و فعال عفاف و حجاب دارالعباده

نهادینه کردن فرهنگ حجاب همانند کمربند ایمنی ضروری است


پژوهشگر و فعال عفاف و حجاب دارالعباده گفت : استمرار در پی گیری و آگاه سازی مردم در همه زمینه ها از جمله حجاب و عفاف از سوی رسانه ها برای نهادینه کردن آن همچون بستن کمربند ایمنی یک ضرورت است.

به گزارش خبرنگار یزدبانو، آزاده نیکپور پیرامون توطئه کشف حجاب توسط استعمار در گفتگوی تفصیلی با یزدبانو  گفت :  17دی ماه ترفندهای دشمنان اسلام در توطئه کشف حجاب بود که برای تزلزل عقیده مردم مسلمان نسبت به حجاب انجام گرفت .
نیکپور، با اشاره به 17 دی سالروز کشف حجب، طراح  و اجرا کننده طرح کشف حجاب را  انگلستان دانست و عنوان کرد :  دولت انگلستان با کودتایی رضاخان را بر سر کارآورد و رضا خان  کسی که صدر برنامه اش  اسلام زدایی  با دو سرفصل کشف حجاب زن  و ممنوعیت برگزاری مجالس حسینی بود.
وی تصریح کرد :  درششم دی ماه 1307 طرح متحد الشکل کردن لباسها و منع خانم ها از استفاده از پوشش چادر دنبال شد و درسال 1313 با سفری که رضاخان به ترکیه داشت و آشنایی او برنامه های کمال آتاتورک بنیانگذار رژیم لائیک در ترکیه، بعد از بازگشت از سفر تصمیم به تغییرایران درهمه ابعاد به ویژه در زمینه فرهنگی گرفت.
نیکپور با اشاره به اینکه ترکیه در آن زمان بر اساس معیارهای غربی پبشرفت چشم گیری کرده و این برنامه را رسمیت داده  بود اظهارکرد : رضاخان به پیروی از آتاتورک در بهمن 1313 دستور داد دختران بی حجاب در جامعه بیایند و در سال 1314 مؤسسه پیشاهنگی دختران که مؤسسه ای ضد دینی واخلاقی بود به اسم ترقی و قبول تمدن جدید برنامه ضد دینی کشف حجاب را در ایران دنبال کرد.
وی در مورد مبارزات مردم علیه برنامه های ضد دینی رضاخان گفت : شش ماه از اقدامات ننگین رضاخان گذشته بود که در این مدت مخالفت زیادی را از جانب مردم  و روحانیت آگاه  در پی داشت از جمله این مبارزات تحصن مردم درمسجد گوهرشاد مشهد بود که به کشتار وحشیانه آنان توسط رژیم منجرشد .
نیکپوربه جشن فارغ التحصیلی دانش سرای تهران درروز 17 دی ماه اشاره کرد و گفت :  زنان  و دختران شاه در این مراسم  بصورت رسمی بدون حجاب شرکت کردند که مخالفت  فضلای حوزه علمیه قم  را که در رأس آنان امام  خمینی بود دربرداشت .

*آیت الله حائری یزدی یکی از مبارزان علیه کشف حجاب
وی افزود :  فضلای حوزه در نامه ای به رئیس حوزه علمیه قم حاج شیخ عبدالکریم حائری خواستار اعلام موضع علماء درمقابل این مسأله  برای رفع تکلیف از حوزه  و مرجعیت شیعه شدند  و ایشان نیز دراعتراض به برنامه کشف حجاب  تلگرافی مختصر نوشتند که با پاسخ اهانت آمیزنخست وزیر وقت مواجه شد.

*زنان یزد پیشتاز در مبارزه علیه کشف حجاب

پژوهشگر و فعال عفاف و حجاب استان، یزد را از جمله شهرهایی که  برابر توطئه کشف حجاب مقاومت کردند برشمرد و خاطرنشان کرد : در اسناد ملی ثبت  شده است که مردم  یزد  با نوشتن طوماری علیه تصمیم رضاخان اعتراض خود را اعلام کردند که به امضای سید قوامی رسید و به مرکز ارسال شد.
نیکپور درمورد سابقه زنان یزدی دربحث حجاب گفت : باید بگوییم از نظرعرفی یزدی ها حجابشان ازهمه جا بیشتر نمود داشته است و با توجه به اینکه یزدی ها  پیش از اسلام اکثرشان زتدشتی بودند  و دین زرتشت  در یزد کاملترین دین توحیدی قبل از اسلام بود مردم این شهر نسبت به حجاب خیلی تعهد داشتند و پس از اسلام که دیگر به طور مسلم این حساسیت بیشتر بود.

*نهادینه کردن فرهنگ حجاب همانند کمربند ایمنی ضروری است
وی وظیفه دولت اسلامی در زمینه امربه معروف ونهی ازمنکر و نیز جلوگیری از منکرات را به شیوه صحیح و اصولی از همه بیشتر و مهمتردانست وعنوان کرد : استمرار درپی گیری  و آگاه سازی مردم در همه زمینه ها ازجمله حجاب و عفاف توسط رسانه ها برای نهادینه کردن آن ضروری و مؤثر است و همچون بستن کمربند ایمنی که در تمام فیلم ها به طور مشخص رعایت می شود.

وی درمورد وظیفه مردم نسبت به موضوع  حجاب و عفاف هم گفت : تک تک مردم به صورت همه جانبه نسبت به حجاب و عفاف همانطور که در روایات برخورد با اهل معصیت  چگونگی رفتار با این افراد را مشخص کرده است مطابق قوانین برخورد داشته باشند و اگر آگاهی در این زمینه کم است با چهره خوشایند آگاه سازی کنند .

*پیامبر از اصول و عقاید کوتاه نمی آمد
نیکپورپیرامون هفته وحدت خاطرنشان کرد: آنچه به نظرمن لازم به یادآوری است سنت مدارای پیامبر(ص) است که البته در جایی که پای اصول وعقاید در میان بود ایشان کوتاه نمی آمدند ولی در موارد دیگر تا می شد ایشان مدارا می کردند.
وی به  مدارا در اخلاق و هنگام اختلاف نظرها اشاره کرد و گفت :  اختلاف نظرها باعث جو سازی نشود و در مواردی که می شود اتفاق نظر داشت از اختلاف افکنی پرهیز کنند.
نیکپور خاطرنشان کرد : زن و شوهردر زندگی با یکدیگر مدارا کنند  و با توجه به نقاط مشترک و سازگاری مثبت جلو اختلاف را بگیرند  تا  مشکلات حل شود.
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری