Skip to Content

کارشناس تغذیه:

نمک صادراتی و صنعتی نخرید


کارشناس تغذیه مرکز بهداشت یزد گفت: ازخرید نمک های صادراتی و صنعتی خودداری کنید که موجب کاهش جذب آهن در بدن می شود.

به گزارش یزدبانو به نقل از روابط عمومی مرکز بهداشت یزد که روز شنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت ˈ مهدیه سادات حاجی میرزاده ˈ افزود: باید از مصرف نمک دریا که فاقد ید کافی و دارای ناخالصی است خودداری شود.

وی اظهار داشت: همچنین به وجود پروانه ساخت از وزارت بهداشت روی بسته بندی نمک یددار تصفیه شده توجه شود.

کارشناس تغذیه شبکه بهداشت یزد در پاسخ به اینکه نمک یددار تصفیه شده چیست و چرا باید فقط از این نوع نمک استفاده کنیم اظهار داشت: نمک تصفیه نمکی است که در آن ناخالصی های نامحلول مانند فلزات سنگین و همچنین ناخالصی های محلول مانند آهک، شن و ماسه طی فرآیندی در کارخانه حذف شده است.

حاجی میرزاده گفت: نمک خوراکی باید از نوع یددار و تصفیه شده باشد و نمک های تصفیه شده یددار به دلیل خلوص بالا میزان ید را بهتر و به مدت بیشتر حفظ می کنند.

وی گفت: نگهداری و ذخیره نمودن نمک یددار به مدت طولانی (بیش از 6 ماه) موجب از دست رفتن بخشی از ید آن می شود.

این کارشناس افزود: برای حفظ ید در نمک باید آن را دور از نور و رطوبت و در ظرف در بسته پلاستیکی، چوبی، سفالی و یا شیشه های رنگی وتیره نگهداری کرد.

وی خاطر نشان کرد: برای اضافه کردن آن به غذا در زمان طبخ، نمک را در انتهای پخت اضافه نمود تا ید آن در حداکثر مقدار حفظ شود.

این کارشناس تغذیه خاطرنشان کرد: نمک تصفیه نشده به علت داشتن ناخالصی در افرادی که سابقه بیماری های گوارشی، کلیوی و کبدی دارند و حتی مصرف مداوم آن در افراد سالم منجر به بروز ناراحتی های گوارشی، کلیوی، کبدی و حتی کاهش جذب آهن در بدن می شود.

میرزاده ضمن تاکید بر اینکه از خرید هر نوع نمک با عنوان صادراتی ، صنعتی خودداری کنید توصیه کرد: از مصرف نمک دریا که فاقد ید کافی و دارای ناخالصی است خودداری شود.

وی گفت: خریداران نمک دقت کنند عبارت نمک یددار تصفیه شده برروی بسته بندی نمک درج شده باشد و از خرید هر گونه نمک با عنوان «صادراتی صنعتی» و یا «نمک دریا» خودداری شود.

کارشناس تغذیه یزد هشدارداد: نمک باید به مقدار بسیار کم مصرف شود و همان مقدار کم نمک نیز فقط از نوع تصفیه شده یددار باشد.

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری