Skip to Content

گزارش مشروح/ استاد حوزه و دانشگاه:

نمره سخت کوشی در پیروزی بالاتر از تیزهوشی است


استاد حوزه و دانشگاه در نشست کا و سبک زندگی دینی یزد گفت : بررسی زندگی نامه دانشمندان جهان نشان می دهد که این افراد به ظاهر نابغه و باهوش بیشتر با تلاش به این درجه رسیده اند و نمره سخت کوشی آنان در رسیدن به پیروزی بالاتر از تیزهوشی است.

به گزارش خبرنگار یزدبانو، استاد احمد آبایی درنشست نشست فرهنگی دانشجویان و طلاب علوم دینی که با شعار  کار و سبک زندگی دینی درسالن شهدای هلال احمریزد برگزار شده بود با طرح این سؤال از حضار که آیا تا به حال با خداوند جدی حرف زده اید یا نه؟ ضمن شرح زندگی یک جوان یزدی از دوران بدبختی تا سرفرازی تصریح کرد : از زمانی که این جوان جدی و صمیمی با خداوند حرف زد و قول داد که با کمک او بدود زندگی اش دگرگون شد تا جایی که این جوان که با یتیمی و فقر زندگی کرده و در کار و تحصیل و زندگی درمانده بود با همراهی همسر مهربان و وفادارش دردریف نخبه ترین افراد در رشته جراحی قلب تخصص خود را گرفت.
آبایی خاطرنشان کرد : شرط یاری خداوند توکل به او با تصمیم و تلاش جدی است و باید بدانیم کسانی بوده اند که از ما مشکلات بزرگتری داشته اند ولی با تکیه بر خداوند و پرهیز از تنبلی و سستی به مراتب بالا رسیده اند.
وی با اذعان به خلیفه خداوند بودن انسان در زمین گفت : در آستین ما دست خداست و ما به قدرت  و اراده الهی می توانیم با قلم اندیشه و باورسرنوشت خویش را رقم بزنیم  و لوازم آن را خداوند به ما داده است؛ کافی است به جای نگاه به نداشته ها به داشته هایمان بنگریم.
این استاد دانشگاه افزود : یک دانشجوی فوق لیسانس مثل بسیاری از شما در یک روز هنگام آمدن به دانشگاه در عرض نیم ساعت دنیا پیش چشمش سیاه می شود  و متخصصین تشخیص ناینایی مطلق را می دهند ولی او به جای ناامیدی رشته اش را به روانشناسی تغییرداده و با عضویت در انجمن نابینایان کشور امروز یکی ازفعالان اجتماعی است .
آبایی با تأکید برلزوم کرشدن انسان دربرابر پیام های منفی خود و اطرافیان برای پیشرفت عنوان کرد : ما می توانیم برای پیشرفت  موانع را ازسر راهمان کنار بزنیم به شرطی که بخواهیم؛ بیایید اگر اثر انگشتمان را که اثر امضای خداوند بر سر سرانگشتان ماست  روی صفحه کاغذ ثبت کنیم و روی دیوار قاب بگیریم تا یادمان نرود ما در دنیا منحصربه فردیم !
  وی با انتقاد از فراموشی کارت اعتباری خود در دنیا تصریح کرد : چرا «ادعونی استجب لکم » را که کارت اعتباری ما از سوی خداوند است  نپذیرفته ایم درحالی که او ما را صدا زده است حتی وقتی به سراغش نرفته ایم  و ما برخی گوش کری دادیم!
سخنران این مراسم با اشاره به ادبیات خداوند  با بندگانش در آیه  186 سوره بقره « واذا سألک عبادی عنی فانی قریب اجیب دعوة الداع اذا دعان فالیستجیبوا فالیؤمنوا بی لعلهم یرشدون  » خاطرنشان کرد : انسانهایی که با وجود وعده خداوند به یاری و استجابت او را باور نداشته  و در بی پناهی مانده اند مثل میلیادری می مانند که دسته چکش را گم کرده است ! درحالی که خداوند خطاب به پیامبرش حضرت موسی کلیم الله می فرماید : نمک دیگ، بند کفش و حتی علف حیوانت را هم از من بخواه !
آبایی، توکل را تجربه آغوش خداوند خواند و گفت : در یک داستان تمثیل گونه، خداوند از طفل در شکم مادرمی خواهد وارد این دنیا شود و از آن محیط تنگ و تاریک به فضایی بزرگ و زیبا نقل مکان نماید اما طفل شرط آمدنش را تنها نگذاشتن و فراموش نکردن خود توسط خداوند قرار می دهد.
وی افزود : روزی خداوند به آن انسان که در جاده زندگی حرکت می کند می گوید به پشت سرت نگاه کن ؛ او به پشت سرش نگاهی می کند و می گوید خدایا همه جا دو رد پا می بینم یعنی تو با من بوده ای ولی برخی جاها فقط یک رد پاست و خوب که دقت می کنم می بینم آن زمانها درست بحرانی ترین شرایط زندگی ام بوده است پس تو کجا بوده ای مگر قول ندادی تنهایم نگذاری؟!
آبایی تصریح کرد : خداوند به آن انسان می گوید خوب به رد پا نگاه کن؛ آن انسان می بیند رد پای خداست با تعجب می گوید خدایا پس من کجا هستم ! خداوند می گوید تو درآغوش من هستی و من تو را  به دوش کشیدم و از گذرگاههای سخت زندگی عبوردادم و پس از گذشتن دوباره تو را زمین گذاشتم !
وی در مورد دانشمند بزرگ ایرانی ابوعلی سینا گفت : او مابعد الطبیعه را 40 بار مطالعه کرد ولی  متوجه نشد؛ آمد مسجد و نماز خواند و از خداوند کمک خواست وقتی بیرون آمد یکی داد می زد کتاب من را بخرید ابوعلی سینا توجه نکرد ولی آن فرد با  اصرار کتابش را به او فروخت وقتی نگاه کرد دید نوشته است شرح مابعد الطبیعة !
این کارشناس خانواده افزود : ابوعلی سینا تلاش کرد و از خدا هم کمک خواست  و فردا از آن کسانی است که امروز تلاش کنند و در تحقیقات ثابت شده است که استعداد تنها سه درصد در رسیدن به موفقیت مؤثر است  و 97 درصد موفقیت به تلاش انسان بستگی دارد!
آبایی با تصریح به این نکته که نمره سخت کوشی در پیروزی بالاتر از تیزهوشی است اظهار کرد : زندگی نامه دانشمندان جهان را که بررسی کرده اند دیده اند این افراد به ظاهرنابغه و باهوش بیشتربا تلاش به این درجه رسیده اند مثلا انیشتین در کودکی گیرایی کمی داشت ولی از جسمش کار کشید یا ادیسون را به خاطر برچسب کودنی از مدرسه اخراج کردند و پاستور تا کلاس سوم درست نمی توانست حرف بزند!
وی داشتن هدف و برنامه و تلاش در زندگی را ضروری برشمرد و خاطرنشان کرد : یک ماهی مردم توسط امواج آب به هر سو برده می شود ولی ماهی زنده به دلخواه به سمت مورد نظرش حرکت می کند پس بیایید درکنار سیاهی ها و سردی های زندگی؛ با موج مثبت داغ و روشن باشیم نه اینکه محیط  را سردتر و افسرده ترکنیم!


انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری