Skip to Content

یادداشت سیاسی

نقض حقوق زنان در ایران یا آمریکا؟


این یادداشت بیان کننده تناقض گویی و دوگانگی عملکرد آمریکا در مورد حقوق زنان و متهم کردن ایران به نقض حقوق زنان است.

به گزارش خبرنگار یزدبانو، عباسعلی رجبی کارشناس ارشد علوم سیاسی در یادداشتی با موضوع نقض حقوق زنان در ایران یا آمریکا و تناقض گویی های آمریکا در مورد دفاع از حقوق زنان یادداشتی را به شرح زیر نگاشته است :
آمریکا یکی از مصداق هایی که در مورد نقض حقوق بشر در ایران بیان می کند نقض حقوق زنان در ایران است.
این یادداشت بیان کننده تناقض گویی و دوگانگی عملکرد آمریکا در بیان موضوع است بدین معنی که خیلی از کشورهای منطقه در نقض حقوق اولیه زنان خود آشکارا قانون تصویب می کنند و این درحالی است که چشم به اصطلاح نظارتی آمریکا بر روی آنها بسته است.

این روزها یکی ازموضوعاتی که آمریکاییها علیه کشورایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مطرح می کنند؛ نقض حقوق بشر در ایران است.

ادعایی که به مانند دیگر ادعاهای واهی آمریکا بهانه ای علیه ایران و برای باز نگهداشتن حرکت مستقلانه نظام جمهوری اسلامی است.

همان طورکه همگان می دانند نظام جمهوری اسلامی ایران از بدو پیروزی انقلاب اسلامی نقش و اهمیت ویژه ای برای جایگاه زنان درعرصه های مختلف جامعه قائل بوده است و اگریک نگاه میدانی به روند جامعه اسلامی از شروع  آن یعنی سال 57 تاکنون بیندازیم مشاهده می کنیم که زنان ایرانی در طول عمر این انقلاب در اکثرجایگاهها و مناصب دولتی در کنار مردها حضور و مشارکت پررنگ داشته اند.

مشارکت در امر پیروزی انقلاب اسلامی، پشتیبانی و حمایت غیرمستقیم درجنگ تحمیلی گاها در اوایل جنگ حضوری فعال در خط اول جنگ مانند مقاومت در خرمشهر برای عدم سقوط این شهر و شرکت در سازندگی بعد از جنگ و مشارکت و حضور پررنگ مشاغل و مناصب دولتی و اداری، نمونه هایی از حضور پررنگ زنان در نظام انقلاب اسلامی دارد.

براساس آمار، درصد بالایی از زنان درعرصه های مختلف مدیریتی ودولتی مشارکت چشم گیری دارند.
زنان در نظام جمهوری اسلامی از حقوقی مانند آزادی، حق انتخاب و حق بیان و دیگرحقوق برخوردارند چرا که نظام جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اجرای دستورات اسلامی درصدد احقاق حق همه زنان است.

حال با این مطالب، آمریکا که خود یکی از ناقضان اصلی حقوق بشراست ؛ حقوق زنان را چنان نقض می کند که حتی ارزش آنها را به مثابه یک کالا پایین می آورد و گاهی از آنها به عنوان یک کالا مورد استفاد ابزاری خود قرار می دهد.

اسرائیل نیزکه متحد بلا منازع آمریکاست ؛ حقوق زن را چنان کاهش می دهد که به گفته وزیر سابق امور خارجه اسرائیل خانم لیونی برای کسب اطلا عات از کشورهای منطقه مانند بعضی کشورهای عربی با رؤسای این کشورها رابطه برقرار می کرده است تا بتواند اطلاعات بیشتری را ازآنها کسب کند تا جایی که پروژه «دام عسل» را جزء راهکارهای کسب اطلاعات خود می کند.

نقض آشکارای حقوق زنان در بعضی از کشورهای عربی، چنان است که حتی از حقوق اولیه خود نظیر رانندگی، حق انتخاب در سرنوشت اداره کشورشان و حق بیان و...محروم هستند.

حقیقت امر این است که استفاده ابزاری آمریکا از قوانین سازمان ملل به یک حربه و فریب افکارعمومی جهان تبدیل شده است تا بتواند خواسته ها و منافع خود را در جهان گسترش دهد و چون ایران نمی خواهد استقلال خود را از دست بدهد تحت سیاست های آمریکایی قرار گیرد، این چنین مورد دشمنی آمریکا قرار گرفته است.

همچنان که همگان به آن اذعان دارند؛ آمریکا در منطقه خاورمیانه سعی می کند سیاست های خود را در کشورهای مختلف به شیوه ای خاص اعمال کند و هر کجا که لازم باشد از یک استراتژیک خاص بهره ببرد مثلا در بحث حقوق بشر کشورهایی نظیر یمن، بحرین، مصر، عربستان و چند کشور دیگرهرگز مورد جامعه هدف آمریکا نیستند چرا که استبداد نو و استثمار در این کشورها به خوبی اجرا می شود ولی کشورهایی نظیرایران و سوریه، با مخالفت آمریکا مبنی بر عدم اجرای حقوق بشر، دموکراسی و نظام لیبرالیستی روبرو می شوند.

اذعان می شود که هم خود آمریکا یی ها وهم متحدانش به خوبی می دانند که تمام قوانین سازمان ملل ابزاری است که گاهی برای اجرای مطامع  و سیاست های آمریکایی ها مورد سوء استفاده قرار می گیرد.
انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 2.5 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری