Skip to Content


نقش آسیب‌های اقتصادی کرونا در بروز مشکلات اجتماعی و خانوادگی


یکی از مهم‌ترین تبعات کرونا، ضربه به اقتصاد جوامع به ویژه در حوزه مشاغل غیررسمی است که کشور ما نیز از این مسئله مستثنی نیست.

به گزارش یزدبانو، شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان، علاوه بر ابتلای چندین میلیون نفر به این بیماری و فوت هزاران نفر، تبعات اقتصادی و اجتماعی زیادی نیز به دنبال داشته است.

یکی از مهم‌ترین تبعات کرونا، ضربه به اقتصاد جوامع به ویژه در حوزه مشاغل غیررسمی است که کشور ما نیز از این مسئله مستثنی نیست. این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم آمار مشاغل غیررسمی در کشورمان چیزی حدود 60 درصد است.

در همین ارتباط علیرضا افشانی عضو هیئت علمی دانشگاه یزد گفت: در جریان شیوع ویروس کرونا مشاغل غیررسمی به شدت آسیب دیده‌اند که با توجه به چندوجهی بودن مسائل اقتصادی و اجتماعی و تعامل این مسائل با یکدیگر، افزایش آسیب‌های اقتصادی، آسیب‌های اجتماعی و خانوادگی را نیز در پی داشته است.

وی با بیان اینکه ترکیب فعالیت‌ها و مشاغل غیررسمی در مناطق مختلف استان یزد متنوع است، اظهار داشت: در برخی نواحی که بیشتر اتباع خارجی ساکن هستند این فعالیت‌ها اغلب متکی بر جمع‌آوری و تبدیل ضایعات، فعالیت‌های مرتبط با دامداری و کارهای فصلی و روزمرد است که  در شرایط موجود به شدت آسیب دیده‌اند.

عضو هیئت علیمی دانشگاه یزد اضافه کرد: باتوجه به این که این افراد بنا به دلایلی چندان همکاری و ارتباطی با مجموعه‌هایی مانند دفاتر تسهیل‌گری ندارند شناساسی و کمک به آن‌ها نیز دشوار شده است.

افشانی افزود: از آن‌جا که در برخی نواحی آسیب‌پذیرتر مشاغل غیررسمی با مباحث حوزه مهاجرت گره خورده است، ساماندهی مهاجرت خود می‌تواند گامی اساسی در کاهش آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی باشد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری