Skip to Content


نخستین بانوی گلخانه‎‎دار یزدی:به توانمندی خود در این حرفه ایمان داشتم


استان کویری یزد با وجود کم‎‎آبی در برخی از حوزه‎های کشاورزی از استان‌های سرآمد کشور است که از آن جمله می‎‎توان به تولیدات محصولات گلخانه‎‎ای اشاره کرد که جایگاه استان را در زمره 2 استان برتر کشور قرارداده است.

به گزارش یزدبانو به نقل از یزدی نیوز، البته بسیاری از افراد بر این باور هستند که گلخانه‎‎داری از مشاغل سخت و در زمره حرفه‎‎های مربوط به آقایان است ولی برخی از زنان سختکوش یزد نیز به این مقوله وارد شده‌اند. در همین رابطه با «عصمت احرامیان» نخستین بانوی گلخانه‎‎دار یزدی در مورد مشقت‎‎های این حرفه بویژه برای بانوان به گفت‎‎وگو نشستیم که در زیر مشروح آن را می‎‎خوانید.

فعالیت خود را در حوزه پرورش محصولات گلخانه‏‏ای از چه زمانی آغاز کردید؟
نیمه دوم دهه۷۰، به دلیل شرایط مساعد خاک و آب و هوا برای کشت‎‎های گلخانه‎‎ای در منطقه احمدآباد مشیر از توابع شهرستان یزد، گلخانه‎‎ای برپا شد و نتیجه این اقدام به سرعت تعمیم داده شد؛ بنابراین من که ساکن این روستا بودم نیز به فکر فعالیت در این حوزه افتادم و عملا وارد این عرصه شدم.

 

آیا به عنوان زن این حرفه برایتان دشوار نبود؟
با توجه به بنیه مالی خانواده‏‏ام، ابتدا با یک کارگر فعالیت در این حرفه را شروع کردم و از آنجا که به توانمندی خود در این حرفه ایمان داشتم، پای همه مشکلات ایستادم و با تکیه بر همین توانمندی‎‎ها، موفق نیز شدم. در حقیقت، با سرمایه اولیه خانواده‎‎ام که حدود ۳ میلیون تومان بود، گلخانه‎‎ای در احمدآباد مشیر ایجاد و فعالیتم را شروع کردم؛ البته علاقه زیادی به دامداری و کشاورزی داشتم و در آن زمان نیز گلخانه‏‏داری یک روش نو و بدیع برای تولید محصولات کشاورزی بود و این توانایی را در خود دیدم و از نتایج به‌دست‌آمده آن تاکنون رضایت داشته و داریم.

چگونه کار خود را توسعه دادید؟
پس از کسب تجربه لازم و نتیجه بهینه در سال نخست، گلخانه خود را توسعه دادم و تعداد کارگرانم را به ۳ نفر افزایش دادم، چرا که در آن زمان استفاده از کارگر بیشتر، با توجه به نبود هیچ حمایتی در این حوزه از سوی مسئولان، مقرون به صرفه نبود. این در حالی بود که در همان دوران وجود واسطه‎‎ها در امر فروش محصولات گلخانه‏‏ای نیز درآمد حاصله گلخانه‏‎داری را کاهش می‎‎داد.

 

از مشکلات خود برای شروع فعالیت در این حرفه بگویید؟
همیشه برای فعالیت در یک حرفه نو و بدیع مشکلات عدیده‎ای وجود دارد؛ چرا که حمایتی از آن نمی‏‏شود و کار را باید معمولا با سرمایه شخصی شروع کنید تا دیگران بویژه مسئولان از نتیجه بهینه آن اطمینان حاصل کنند تا شاید در ادامه فعالیت تسهیلاتی را به شما اختصاص دهند، این موضوع از مهم‌ترین مشکلات در آغاز فعالیتم بود.

شنیده‎‎ایم که در امر آموزش بسیاری از بانوان علاقه‌مند به فعالیت در این حرفه نیز اقداماتی صورت داده‎‎اید، در این مورد بگویید؟
حدود ۲۰ زن از مناطق مختلف استان از جمله ابرکوه، تفت و... را نه به عنوان کارگر بلکه به عنوان تولیدکننده مبتدی آموزش دادم، به نحوی که هر کدام به یک تولیدکننده ماهر تبدیل شده‎‎اند.

 

شاگردانتان بیشتر از چه گروهی بودند و کار خود را چگونه تبلیغ می‎‎کردید؟
اکثر افرادی که به دنبال این کار با من همکاری می‎‎کردند، از بانوان علاقه‌مند به فعالیت گلخانه‎‎داری بودند و نتایج و تولید محصولات گلخانه‎‎ای برایم حکم تبلیغات را داشت.

تا چه اندازه می‎‎توان گلخانه‎‎داری را به عنوان شغل بانوان مورد توجه قرار داد؟
بانوان معمولا روحیه بهتری برای پرورش گل و گیاه دارند و می‎‎توانند در این حرفه موفق عمل کنند؛ ولی در مجموع برای موفقیت در هر کاری پشتکار و عمل کردن به جای حرف زدن نیاز است.

به نظر شما یک کارآفرین موفق چه ویژگی‏‏هایی دارد؟
مهمترین عامل در فضای کارآفرینی، ایمان و توکل به خدا و سپس پشتکار و عمل و تبلیغ عمل با ارائه محصولات مشتری‏‏مدار است که باعث می‏‏شود افراد دیگر را جذب آن حرفه کند.

آیا برای توسعه فعالیت‎‎های خود نیز برنامه‎‎ای دارید؟
همیشه و در همه حال انسان به دنبال فردایی بهتر از امروز است و این معنای پیشرفت است، البته پیشرفت نیاز به بدعت در حرفه برای به دست آوردن نتایج مطلوب و بهینه دارد و اولین گام در رسیدن به این مهم، برنامه‏‏ریزی و آینده‏‏نگری است.

 

درخواست شما از مسئولان  چیست؟
کوتاه کردن دست واسطه‎‎ها با ایجاد یک شرکت تعاونی برای اینکه فقط خریدار و فروشنده سهمی از تولیدات داشته باشند، مهم‌ترین خواسته من و گلخانه‎‎داران استان است.
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری