Skip to Contentانجمن معتادان گمنام استان یزد با برنامه های خود توانسته است بیش از ۵۰۰ هزار نفر را از دام اعتیاد نجات دهد.

یزد بانو؛ با توجه به گسترش روز افزون فعالیت های اجتماعی به نوعی خطرات نیز در این زمینه گسترش پیدا می کند و مردم را بیشتر در معرض خود قرار می دهد ام در این راستا برخی از تشکل ها و موسسات دولتی و غیر دولتی سعی دارند تا مردم را راهنمایی کنند و افراد رها شده در جامعه را سامان دهند که یکی از این مراکز NA است و ما نیز در این راستا گزارشی از این مرکز در استان یزد تهیه کرده ایم که متن ان به شرح زیر است:

 

لطفا خودتان معرفی کنید؟

سلام. بنده مسئول روابط عمومی و اطلاع ­رسانی انجمن معتادان گمنام(NA) در استان یزد هستم.

 

انجمن معتادان گمنام چیست؟

معتادان گمنام(NA)، یک انجمن غیرانتفاعی از زنان و مردانی است که اعتیاد به مواد مخدر مشکل اصلی زندگی­شان بوده است.

 ما معتادانی هستیم که در حال بهبودیم و اکنون به طور مرتب گرد هم می ­آییم تا به کمک هم پاکی خود را حفظ کنیم.

این برنامه، یک برنامه پرهیز کامل از هر گونه ماده مخدر است (الکل هم ماده مخدر است).

انجمن معتادان گمنام یک انجمن جهانی است و در ایران از سال 1369 فعالیت خود را با چند معتاد در حال بهبودی آغاز کرد و هم اکنون با پروانه فعالیت سازمان­های مردم نهاد از هیات وزیران به شماره ثبت 21065 در سطح ملی در حال فعالیت  است.

 

هدف انجمن شما چیست؟

تنها هدف انجمن ما رساندن این پیام به جامعه است که هر معتاد یا هر کس که فکر می­کند با مصرف مواد مخدر مشکل دارد می­تواند قطع مصرف کند و تمایل به مصرف را از دست بدهد  و راه تازه­ای برای زندگی پیدا کند.

 

چه کسانی می­توانند عضو انجمن معتادان گمنام شوند؟

عضویت در انجمن معتادان گمنام هیچ شرط و شروطی ندارد. هر کس که فکر می­کند با مصرف مواد مخدر مشکل دارد و مایل به قطع مصرف باشد بدون در نظر گرفتن نوع ماده مخدر مصرفی، میزان مصرف، نوع مصرف، سن، مذهب، نژاد، جنسیت، موقعیت شغلی، وضعیت مالی، میزان درآمد و جایگاه اجتماعی می­تواند به عضویت انجمن درآید. حتی در بدو ورود لازم نیست که حتما پاک باشد.

 

هزینه ثبت نام در انجمن چقدر است و مدارک مورد نیاز عضویت چیست؟

عضویت در انجمن معتادان گمنام کاملا رایگان است و ارائه هیچگونه مدرک شناسایی و اطلاعات شخصی مانند نام خانوادگی، آدرس محل کار و زندگی و شماره تماس لازم نیست که بدین صورت گمنامی شخص حفظ می­شود و به همین علت است که نام این انجمن، انجمن معتادان گمنام است.

 

انجمن شما زیر نظر کدام سازمان یا ارگانی فعالیت می­کند؟

ما به هیچ سازمانی وابسته نیستیم و استقلال کامل داریم و با هیچ سازمان سیاسی، مذهبی و یا انتظامی ارتباطی نداریم و هرگز تحت نظر نبوده و نیستیم. هیچگونه ارتباطی با مراکز سم­زدایی و درمانی ترک اعتیاد، درمانگران یا مشاوران حرفه­ای اعتیاد نداریم. حتی هیچ کمک مالی تحت هر عنوانی اعم از کمک بلاعوض، وام، وقف، هدیه و . . . را نمی­پذیریم.

 

پس چگونه هزینه­ های انجمن را تامین می­کنید؟

کلیه هزینه­ های این انجمن اعم از هزینه برگزاری جلسات، همایش­ها و چاپ نشریات از محل کمک­های داوطلبانه اعضاء در جلسات بهبودی تأمین می­ شود.

 

 

روش درمانی انجمن شما چگونه است؟ آیا پزشک، روان پزشک یا روانشناس دارید؟ یا مکانی جهت نگهداری و ترک جسمانی معتادان دارید؟

خیر. همانطور که قبلا تاکید کردم پزشک، روانپزشک یا مرکز سم­زدایی و درمانی ترک اعتیاد، درمانگر یا مشاور حرفه­ای نداریم و هیچ­گونه فعالیت علمی، روانشناسی و درمان جسمانی انجام نمی­دهیم.

روش بهبودی انجمن تنها با در اختیار گذاشتن تجربه­ های معتادان در حال بهبودی به معتاد دیگر است.

 

ما بر این باور هستیم که هیچکس به اندازه یک معتاد نمی­تواند یک معتاد دیگر را درک و کمک کند و ما با به کارگیری روش­هایی ساده مانند حضور در جلسات بهبودی انجمن، تبادل­تجربه، راهنما گرفتن و کارکرد قدم­های دوازده­گانه بهبودی، برای پاک ماندن به یکدیگر کمک می­کنیم. اعضای این انجمن بطور مرتب جهت در میان گذاشتن تجربه­های بهبودی خود در جلسات بهبودی گرد هم می­آیند و همچنین اعضای با تجربه­تر(­که به آنها راهنما گفته می شود) شخصا اعضای جدیدتر را در راستای دوازده قدم بهبودی راهنمایی می­ کنند.

هسته اصلی برنامه انجمن معتادان گمنام، دوازده قدم بهبودی است که مجموعه­ای از رهنمودهایی است که بهبودی را ممکن می­ سازد.

با بکارگیری این رهنمودها و تماس نزدیک و دائم با اعضای دیگر، معتادان می­آموزند که چگونه از مصرف مواد خودداری کنند و وسوسه مصرف را از دست بدهند و از زندگی بدون مواد مخدر لذت ببرند.

 

با این روش چند معتاد توانستند موفق به پاکی از مواد مخدر شوند؟

بنا بر آخرین آمار تقریبی، تعداد اعضای در حال بهبودی این انجمن در استان یزد 6506 نفر می­باشد که تعداد 226 نفر آنان را بانوان تشکیل می­دهند و بیش از 500 هزار  نفر در سراسر ایران عضو انجمن می­ باشند.

 

جلسات بهبودی انجمن کجا برگزار می­ شود و راه­های دسترسی به آن چگونه است؟

جلسات بهبودی معمولاً در اماکن عمومی و بطور مستمر در زمان و مکان معینی برگزار و توسط اعضای انجمن اداره   می­شود که برای اطلاع از آن می­توانید با شماره تماس ­روابط عمومی انجمن 09139672585 یا شماره راهنمای آدرس جلسات انجمن 09138541835 یا تلفن گویای انجمن 02141539 تماس بگیرید و همچنین به سایت رسمی انجمن www.nairan.org  مراجعه کنید. هم اکنون در هفته بیش از 437 جلسه در قالب 107 گروه در سطح استان برگزار می­شود که از این تعداد، 12 جلسه در قالب 7 گروه، مخصوص بانوان است.

 

آیا کسانی که هیچگاه مواد مخدر مصرف نکردند نیز می توانند در جلسات شما شرکت کنند؟

جلسات انجمن به دو صورت بسته و باز برگزار می­شود. جلسات بسته فقط مخصوص معتادان یا کسانی که فکر می­کنند با مصرف مواد مخدر مشکل دارند است و حضور سایر افراد به علت حفظ گمنامی اعضاء ممنوع است ولی در جلسات باز حضور عموم مردم آزاد است.

ضمناً بر آنیم تا با یاری جستن از خداوند مهربان، چهارمین همایش سراسری گروه­های انجمن معتادان گمنام استان یزد را به جهت سپاسگزاری از خداوند مهربان و با هدف معرفی هر چه بیشتر و بهتر انجمن به جامعه و در دسترس قراردادن پیام رهایی از اعتیاد به همدردان عزیزمان و همچنین نمایش اتحاد، انسجام و خوشنامی انجمن در تاریخ 20 و 21 اردیبهشت ماه در ورزشگاه 6 هزار نفری شاهدیه یزد برگزار نماییم که لازم دانسته همه مسئولین محترم استان و مردم عزیزمان را به حضور در این همایش دعوت نماییم و پیشاپیش مقدمتان را گرامی می­ داریم.

 

پایان پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گفتگو گفتگو

ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری