Skip to Content


نازایی و بی‌نظمی‌ قاعدگی از عوارض چسبندگی رحم/ چگونه درمان کنیم؟


اگر این بیماری به طور کامل درمان نشود، در صورت حاملگی خطر زایمان زودرس وجود دارد و یا ممکن است در همان ماه‌های اول جنین سقط شود.

به گزارش یزدبانو به نقل از مهرخانه، عمل جراحی تخمدان، آندومتریوز، جراحی ترمیمی  و ‌لوله‌های فالوپ داخل رحم باعث بروز چسبندگی رحم می‌شوند.

دکتر ایراندخت‌ مهری ماهانی در خصوص چسبندگی رحم گفت: گاهی اوقات داخل بافت اندومتر یا لایه داخلی رحم زخم‌هایی ایجاد می‌شود که اصطلاحاً به آن چسبندگی رحم یا سندروم آشرمن می‌گویند.

وی ادامه داد: زنان اغلب به علت کورتاژهای سخت بعد از زایمان، سقط عفونی، خونریزی‌های شدید و غیرطبیعی که منجر به سقط می‌شود، عمل‌های جراحی که روی رحم انجام می‌شود؛ مانند میومکتومی ‌که عمل برداشتن میوم است، یا برداشتن سپتوم رحم، که در حین این عمل‌ها ممکن است لایه داخل رحم آسیب ببیند و منجر به چسبندگی رحم شود.

احتمال بروز نازایی از شایع‌ترین عوارض چسبندگی رحم
این متخصص زنان و زایمان در خصوص عوارض ناشی از چسبندگی رحم اظهار داشت: احتمال بروز نازایی از شایع‌ترین عوارض چسبندگی رحم است.

وی بی‌نظمی‌ در قاعدگی و کاهش میزان خونریزی در عادت ماهیانه را نیز از دیگر عوارض این بیماری دانست و تأکید کرد: این اختلال ممکن است به صورت حاملگی‌های خارج رحم نیز بروز کند.

راه‌های تشخیص و درمان
‌ماهانی در خصوص راه‌های تشخیص و درمان این بیماری گفت: تشخیص این عارضه بیشتر با سونوگرافی‌های واژینال یا عکس‌برداری از رحم و هیستروسکپی امکان‌پذیر است و به این صورت انجام می‌شود که متخصصین به وسیله هستروسکوپ چسبندگی‌های موجود در رحم را آزاد می‌کنند. البته در برخی موارد نیز از لاپارسکوپی استفاده می‌شود.

خطر زایمان زودرس و سقط جنین در صورت درمان ناقص بیماری
این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: درصورتی‌که این عمل با موفقیت انجام شود، امکان برگشت عادت ماهیانه وجود دارد و فرد می‌تواند بعد از بهبودی، حاملگی نیز داشته باشد.

وی تأکید کرد: اما اگر این بیماری به طور کامل درمان نشود، در صورت حاملگی خطر زایمان زودرس وجود دارد و یا ممکن است در همان ماه‌های اول جنین سقط شود.
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری