Skip to Content

در نشست استاندار یزد با خبرنگاران:


استاندار یزد در نشستی با اصحاب رسانه، حفظ بافت تاریخی شهر یزد و امنیت آن را با جذب افراد بومی به سکونت در آن و فراهم اوری زیرساخت ها را از اولویت های پسا ثبت جهانی برشمرد.

به گزارش خبرنگار یزدبانو؛ سید محمد میرمحمدی روز گذشته در جمع اصحاب رسانه استان در تالار اندیشه استانداری که با حضور معاونان وی از جمله سیاسی امنیتی و عمرانی و نیز مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و روابط عمومی استانداری با موضوع ثبت جهانی یزد تشکیل شد؛ این رویداد فرهنگی را به مردم استان یزد تبریک گفت و آن را حاصل تلاش همه فعالان از سال 84 با ثبت ملی بافت تاریخی و سپس ادامه پیگیری ها از سال 92 تا کنون دانست.

وی فراهم آوری زیرساخت های مناسب از جمله تأمین آب، گاز، برق، راه آهن، فرودگاه و ... را از ضروریات این ثبت جهانی بیان کرد و از ورود بخش خصوصی به تأمین واگن های خدمات ریلی و توسعه ناوگان ریلی خبر داد.

استاندار یزد با تشریح دغدغه های خود در زمینه تبادل فرهنگی با گردشگران، نظارت بر هتل ها، ارتقای امنیت گردشگران و ایجاد مراکز گفتگو با آنان و  ارائه تعریفی از جهان شهر، از جمله ضروریات از ضروریات حفظ بافت تاریخی شهر یزد را آموزش ساکنان آن با همکاری تشکل های مردم نهاد، ارتقای امنیت بافت تاریخی و جذب افراد بومی در این بافت برشمرد و افزود: حضور بومی ها در بافت یکی از راهکارهای کاهش جمعیت غیر بومی خواهد بود.

میرمحمدی برخی پیشبینی ها و ایجاد زیرساخت ها از جمله تجهیز بناها به دستگاههای اطفای حریق قبل از ثبت جهانی را مهم خواند و تصریح کرد: هنوز هم دیر نیست و باید اقدام کنیم.

وی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در زمینه ضرورت کلان شهر شدن یزد به واسطه ثبت جهانی خاطر نشان کرد: کلان شهر شدن یزد تأثیری در افزایش اعتبارات ندارد و اعتبارات فعلی نیز بنا به نیاز استان خوب بوده و با توجه به وسعت کارها جذب شده است و مالیات استان در جای دیگری هزینه نمی شود.

استاندار یزد ساخت و ساز خشتی را یکی از طرح های جدیدی بیان کرد که در نشست وزارت راه و شهرسازی بررسی شده که در صورت تصویب، در  آینده در بازسازی بافت تاریخی اجرا می شود.


 

*مدیر کل میراث فرهنگی: ثبت جهانی حاصل تلاش تیمی بود
فاطمه دانش یزدی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در این نشست با تبریک ثبت جهانی، آن را حاصل تلاش تیمی در استان دانست.

وی از همه تلاشگران ثبت جهانی از جمله آقایان فرهمند مدیر پایگاه ثبت جهانی یزد، سیدحسینی و استاندار یزد و همه پژوهشگران جوان دانشگاهی و همکاران میراث فرهنگی تقدیر کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مدیریت این جهان شهر را در گرو همکاری مدیریت شهری، اصحاب رسانه، دانشگاهیان و... مهم دانست.

دانش یزدی از تدوین بخشنامه ویژه ای برای جهان شهر یزد و ارسال به دستگاههای دولتی در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: سال 2018به عنوان سال گردشگری و شهر جهانی نامگذاری شده است و سال 2020 هم به این موضوع اختصاص می یابد.

*حواشی نشست خبری استاندار با موضوع ثبت جهانی
لازم به ذکر است: پخش مستقیم از شبکه های موبایلی و مشاهده آنلاین بیش از 400 نفر بر اساس اعلام روابط عمومی استانداری؛ ایستادن یک دقیقه اعضای شرکت کننده در نشست به احترام تلاشگران پرونده ثبت جهانی و تشویق آنان با درخواست ارکان مدیر مسئول روزنامه پیمان یزد و ثبت این لحظه از سوی عکاسان خبری؛ پرسش و پاسخ آزاد خبرنگاران با موضوع ثبت جهانی و موضوعات متفاوت دیگر از استاندار و سیدحسینی معاون استاندار؛ حمایت استاندار از میراث معنوی و تاریخی یزد، درخواست استاندار به رعایت اخلاق و ادب و پذیرایی گرم از گردشگران و انتقال اطلاعات به آنان و تبادل فرهنگی، نظارت بیشتر بر هتل ها و تأکید بر ایجاد مراکز تبادل نظر و گفتگوی گردشگران خارجی با نخبگان و فرهیختگان یزدی؛  مخالفت معاون عمرانی استاندار با کلانشهر شدن یزد و متضرر شدن یزدی ها در صورت کلانشهر شدن در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران؛ دروغگو خواندن اصفهانی ها در خصوص آمار گردشگران از سوی سید حسینی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا که پرسید«اصفهانی ها در سه ماهه نخست سال اندازه 10 برابر یکسال یزدی ها گردشگر داشته ند»؛ بیان این جمله از سوی سید حسینی که ثبت جهانی با هیچ چسبی به دولت نهم و دهم و احمدی نژاد نمی چسبد و یک برگ هم از سال 84 تا 92 به پرونده ثبت جهانی یزد اضافه نشده»، ناراحتی چهره استاندار از سئوال خبر نگاری در مورد اخراج اتباع بیگانه از یزد و بافت تاریخی و حمایت قلبی استاندار از ملیت و انسانیت اتباع بیگانه و درخواست وی برای عدم تیترزنی برخی رسانه ها و گلایه از اختلاف افکنی از برداشت نادرست از تیتر رسانه ها از موضوع اتباع بیگانه در سخنان قبلی وی و رعایت این موضوع از سوی رسانه ها؛ پخش کلیپ مرتبط با ثبت جهانی و عکس یادگاری استاندار، معاونان وی با اصحاب رسانه ، از مهم ترین حواشی این نشست خبری به شمار می آید.

انتهای پیام / 


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.

ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری