Skip to Contentمعاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: بیماری سرطان، دومین عامل مرگ و میر پس از بیماری های قلبی و عروقی در ایران و کاشان است، ولی آموزش و آگاهی بخشی عمومی، مهم ترین راهکار پیشگیری از آن محسوب می شود که برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آن از برنامه های تحول سلامت در حوزه بهداشت است.

به گزارش یزدبانو به نقل از طنین یاس، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: بیماری سرطان، دومین عامل مرگ و میر پس از بیماری های قلبی و عروقی در ایران و کاشان است، ولی آموزش و آگاهی بخشی عمومی، مهم ترین راهکار پیشگیری از آن محسوب می شود که برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آن از برنامه های تحول سلامت در حوزه بهداشت است.


به گزارش ایسنا، سید علیرضا مروجی در چهارمین نشست انجمن روابط عمومی شهرستان کاشان، اظهار کرد: بر اساس آمار سال ٩٣ که برای اولین بار منتشر می شود، تعداد مبتلایان به سرطان در کشور ۱۰۹ هزار نفر است و شایع ترین سرطان های کل کشور در زنان به ترتیب سرطان پستان با شیوع ٣١.٣ در هر ١٠٠ هزار نفر، سرطان روده بزرگ و سرطان پوست هر کدام ١١ ، سرطان معده ٩.٨ و سرطان تیرویید ٧ در هر ١٠٠  هزار نفر است.

به گفته وی، شایع ترین سرطان های کل کشور در مردان نیز به ترتیب سرطان معده با عدد ٢١ تا ٢٢ در هر ١٠٠ هزار نفر، سرطان پوست ١٨.٦، پروستات ١٦ تا ١٧، روده بزرگ ١٥ و سرطان مثانه ١٣ درهر ١٠٠ هزار نفر است.

وی افزود:  بروز سرطان در کاشان و آران و بیدگل  12107 در صد هزار نفر است که از این بین سرطان های پستان، پوست، خون، روده بزرگ و پروستات رتبه اول تا پنجم بروز سرطان در دانشگاه علوم پزشکی کاشان را دارند.

مروجی گفت: هر چند میزان بروز سرطان در ایران و کاشان از متوسط جهانی آن پایین تر است، ولی با توجه به گستردگی عوامل خطر بروز  این بیماری، مشارکت جمعی برای آگاه سازی مردم جهت مبارزه با این بیماری لازم است.

سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز در این نشست گفت: اجرای هفته پویش ملی مبارزه با سرطان یک تلاش موثر و همگانی است که با هدف اطلاع رسانی عمومی در باره این بیماری و زندگی سالم در هفته اول بهمن اجرا شد.

حوریه زاهد اظهار کرد: آگاه سازی کارکنان اداره های دولتی و عمومی، از طریق پخش تیزرهای آموزشی در شبکه های اجتماعی از اهمیت بسزایی در افزایش آگاهی عمومی  نسبت به این بیماری برخوردار است.

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری