Skip to Content

مشاور ابتکار و مرد تکذیب‌های رسانه‌ای:

مشاورابتکار زیرآب بارورسازی ابرها در یزد را زد!/ریزگردها لزوما بدنیستند/صدام عامل ریزگردها!


مشاور معصومه ابتکار و مرد تکذیب‌های رسانه‌ای، راهکار کوتاه‌مدت مقابله با ریزگردها را «زدن ماسک» دانسته و بارورسازی ابرها در ایران را دروغ قلمداد کرده و گفته ایران فناوری این کار را ندارد.

به گزارش یزدبانو به نقل از یزد رسا، مشاور معصومه ابتکار، راهکار کوتاه‌مدت مقابله با ریزگردها را "زدن ماسک" دانسته و بارورسازی ابرها در ایران را دروغ قلمداد کرده و گفته ایران فناوری این کار را ندارد.
 
گرچه با باریدن رحمت الهی در اهواز کمی از آلودگی هوا و میزان ریزگردها در این شهر کاسته شده اما موضوع ریزگردها همچنان به عنوان یکی از مسائل مهم زیست محیطی در این منطقه به شمار می‌رود.

ریزگردها لزوما بد نیستند/ باورسازی ابرها در ایران دروغ است/

هفته نامه اصلاح‌طلب "صدا" در این باره گفتگویی با مشاور جنجالی معصومه ابتکار انجام داده که بخش هایی از آن را مشرق منتشر کرده است، وی در این گفتگو نکات قابل توجه‌ای را ذکر کرده است.

کهرم که با جنجال‌سازی سفر وزیر بهداشت به اهواز در اوج بحران ریزگردها در این شهر را دخالت در کار محیط زیست نامیده بود این‌بار بیان داشته که موضوع ریزگردها لزوما بد نیست.

وی در این باره گفته است: «ریزگردها لزوما بد نیستند، به طور مثال اقیانوس کبیر توسط ریزگردها که از صحرای نامیب و صحرای آفریقا تولید می‌شوند، تقویت می شوند. درواقع ریزگردها همچون کود اقیانوس را بارور می کنند. ریزگردها چیز جز مواد آلی، معدنی از جمله پتاسیم، فسفر و آهن نیستند. از طرف دیگر ریزگردها همان ذرات باقی مانده از اجساد گیاهان و جانواران هستند.»

مشاور رئیس محیط زیست با بیان اینکه بحران ریزگردها ریشه در جنگ عراق علیه ایران و زمان صدام دارد، افزود: « 70 تا 75 درصد ریزگردها در اثر خشک شدن تالاب‌هایی همچون هور العظیم که در زمان صدام خشک شد به وجود آمده است. اما در عین حال که می گوییم ریزگردها مضر نیستند اما ذرات 2.5 میکرون بسیار خطرناک هستند، این ذرات به راحتی وارد حلق می‌شوند و راه تنفس را می‌بندد.»

اسماعیل کهرم در پاسخ به این سئوال که راهکار کاهش ریزگردها در هوای کشور چیست؟ بیان داشت:« راه‌حل‌های کاهش ریزگردها طولانی مدت است. یعنی دست کم در دو سال آینده نمی‌توان این معضل را حل کرد. راه‌حل طولانی مدت مبارزه با آلودگی هوای ناشی از ریزگرده شامل احیای تالاب‌ها و جنگل کاری است. باید در مناطق آلوده جنگل تاق و گز کاشته شود. هر هکتار جنگل جلوی حدود هفت تن ریزگرد را می‌گیرد. اگر نخل نباشد هم ریزگرد وارد کشور می‌شود. در زمان جنگ هشت ساله ایران وعراق صدام حسین سه میلیون نخل را در خرمشهر، آبادان و شهرهای همسایه سوزاند که این به معضل ریزگردها دامن زده است.»

وی درباره راه حل کوتاه مدت مقابله با ریزگردها گفت: « راه حل سریع و عاجل نیز این است که به مردم ماسک داده شود؛ یعنی در حال حاضر تنها راه مقابله با آلودگی ناشی از ریزگردها پوشاندن صورت با ماسک است.»

مشاور معصومه ابتکار در بخش دیگر این مصاحبه به موضوع بارور کردن ابرها که چندی پیش مسئولان وزارت نیرو از آن سخن گفته بودند و بارش‌های اخیر در تهران را محصول باور کردن ابرها توسط این وزارتخانه اعلام کردند، گفت: « ابر مصنوعی دروغ است. هفته گذشته دو روز باران آمد و مسئولان گفتند ما ابرها را بارور کردیم اما این دروغ است. اگر راست بود که از قبل می گفتند، برنامه ریزی می‌کردند. چرا الان بالای سر مردم خوزستان ابرها را بارور نمی‌کنند؟ ایران نمی‌تواند ابرها را بارور کند. توان و تکنولوژی این کار را ندارد. در کشورهای پیشرفته دارای تکنولوژی با استفاده از نقره ابر‌ها را بارور می‌کنند و با استفاده از روش کاهش برودت ابرها مقدار کمی باران به دست می‌آورند.»

درحالی کهرم از دروغ بودن موضوع بارورسازی ابرها در کشورمان سخن می‌گوید که چندی پیش خسرو ارتقایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران از بارورسازی ابرها در تهران خبر داده بود و بیان داشت:« باروری ابرها در چند روز گذشته آغاز شد که خوشبختانه ریزش باران در دو شب پیش بخاطر همین باروری ابرها بود و می توان گفت که باروری ابرها نتیجه بخش و مثبت بود»[1]

جالب اینجاست که مسئولان وزارت نیرو از تخصیص بودجه در زمینه باورسازی ابرها سخن گفته‌اند و در این زمینه معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینکه 12 استان در کشور در برنامه باروری‌سازی ابرها قرار دارند و تاکنون برای 6 استان این اقدام انجام شده است، بیان داشت: «برای امسال 10 میلیارد تومان اعتبار برای باروری ابرها درخواست کردیم و تاکنون نیز برای 6 استان آذربایجان شرقی، کرمان، یزد، اصفهان، فارس، چهارمحال بختیاری 9 پرواز عملیات باروری ابرها انجام شده است.»[2]

 

لازم به ذکر است، روزنامه وطن امروز در اوایل هفته جاری مصاحبه‌ نسبتا مفصلی با اسماعیل کهرم درباره کیفیت بنزین و آلودگی‌ها منتشر کرد. این روزنامه از قول کهرم درباره سرطان و آلودگی هوا نوشت که « وزارت بهداشت درباره بنزین و آلودگی هوا جوسازی می‌کند.»[3] اما مشاور معصومه ابتکار این گفتگو را تکذیب کرد و روزنامه وطن امروز آمادگی خود را برای انتشار فایل صوتی  این مصاحبه اعلام داشت. .[4]

کهرم در  حالی این مصاحبه را تکذیب کرد که در بحبوحه بحران ریزگردها در اهواز نیز وی مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس انجام داد که در آن گفتگو « وزیر بهداشت را به مداخله در امور سازمان محیط زیست»‌ متهم کرده بود اما بعد از مدتی وی این مصاحبه را تکذیب کرد اما خبرگزاری فارس فایل صوتی این مصاحبه را روی خروجی خود قرار داد. 

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری