Skip to Content

استاندار یزد:


استاندار یزد مشارکت اجتماعی را امر مهمی در مسئله سلامت دانست و عنوان کرد: مشارکت اجتماعی، فرهنگی و هنری از مسائلی است که از نظر روحی و روانی خیلی به آن نیاز داریم.

به گزارش یزدبانو، سید محمد میرمحمدی استاندار یزد در نشست تخصصی سیاستگذاران سلامت در حوزه دیابت ضمن تشکر از برگزار کنندگان این نشست تخصصی گفت: امیدوارم که این نشست بتوند راهکارهای موثری برای کنترل دیابت ارائه کند.

 با اشاره به ثبت جهانی یزد گفت: ثبت جهانی یزد موجب شد که ما بیشتر به ارزش‌های خودمان توجه کنیم و تلاش کنیم این ارزش‌ها را به جهان منتقل کنیم. اینکه دنیا به ارزش‌های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی یزد واقف شد، برای مردم استان و مردم ایران ارزشمند است و ما باید بتوانیم از فرصت طلایی پیش آمده بهره لازم را ببریم.

وی در رابطه با بحث سلامت گفت: یکی از مسائل مربوط به حوزه سلامت سبک زندگی و روابط اجتماعی است اگر ما به این مسئله توجه داشته باشیم که سلامتی بالاترین نعمت الهی است، بهتر می‌توانیم به موضوع بپردازیم و اگر از آن غفلت مشکلی نخواهیم داشت.

میرمحمدی گفت: اولین قدم‌هایی که در رابطه با سلامت مطرح می‌شود، بحث پیشگیری است و در این رابطه دستورالعمل‌هایی وجود دارد که باید رعایت شود که تغذیه سلامت یکی از این دستورالعمل‌ها است.

وی اظهار کرد: عامل بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت پرخوری است. باید غذای باکیفیت و مناسب استفاده کرد، غذایی که بهداشتی تهیه شده باشد. به عنوان مثال رخداد مسمومیت چند مدت قبل دانشجویان در دانشگاه یزد معلول یک بی توجهی بود.

میرمحمدی عنوان کرد: ما غذاهای ساده که قبلا به صورت سنتی تهیه می‌شد را فراموش کرده ایم و به غذاهای نامناسب روی آورده ایم.

استاندار یزد در ادامه به بحث کنترل اشاره کرد و گفت: موضوع دیگر بحث کنترل و مراقبت است. ما خودمان باید مراقبت کنیم. باید خودمراقبتی را دنبال کنیم تا کمتر با مشکل همراه شویم. بحث تحرک، بحث مهمی است. ورزش، تلاش، کوشش، پیاده روی خیلی عامل موثری است. واقعا آیا ورزش صبح گاهی لذت بخش تر است یا مبتلا شدن به دیابت و دردسرهای ناشی از آن؟

وی مشارکت اجتماعی را امر مهمی در مسئله سلامت دانست و عنوان کرد: مشارکت اجتماعی، فرهنگی و هنری از دیگر مسائلی است که ما از نظر روحی و روانی خیلی به آن نیاز داریم و موجب شادابی و نشاط ما می شود و در واقع این نیاز اجتماعی ما است.

استاندار یزدادامه دادک ما فردی و به صورت منزوی آفریده نشده‌ایم. کسانی که گوشه گیری می‌کنند افسرده می‌شوند. باید با هم صمیمی و مهربان باشیم، به جای خصومت مهربانی کنیم، به یکدیگر کمک کنیم، همدلی و همکاری داشته باشیم. وقتی انسان نسبت به کسی کینه داشته باشد در وهله اول خود انسان مورد آزار قرار می گیرد.

وی ادامه داد: می گوییم عقل سلیم در بدن سالم است. هیچ قدرتی بالاتر از عقل وجود ندارد. قدرتی که حرف اول را می‌زند عقل است؛ ما برای حفظ قوه عقلانی اولین تکلیفمان مراقبت از سلامتی خودمان است.

میرمحمدی با اشاره به رفتارهای نادرستی چون اعتیاد گفت: چرا سیگار می‌کشیم؟ چرا قلیان می کشیم؟ چرا به سمت اعتیاد می رویم؟ یقینا کسانی که چنین کارهایی می کنند عقلانیت شان مشکل دارد. آیا کسی که عقل دارد حاضر چنین کارهایی بکند؟!

وی همچنین گفت: مثبت نگری یکی از ویژگی‌های انسانی است، چرا همیشه نیمه خالی لیوان را می بینم؟ چرا از پیشرفت یکی دیگر خوشمان نمی‌آید؟ بر چه اساسی این‌ها شکل می‌گیرد؟ ما باید مثبت‌نگری را در جامعه ترویج کنیم و هوای همدیگر را داشته باشیم.

استاندار یزد اظهار داشت: استان یزد خوشبختانه با توجه به تلاش هایی که همه داشته‌اند، از رتبه اول به پنجم در عرصه دیابت رسیده‌ایم و تا حدودی این رتبه بهبود پیدا کرده و ما در عرصه کنترل و پیشگیری تا حدی موثر بوده‌ایم.

وی در ادامه گفت: البته ما باید تلاش کنیم که کل ایران و کل دنیا بیماری نداشته باشند. خوب است که همه سالم باشند. وقتی همه با عقلانیت کار کنند مشکلی نخواهیم داشت. چرا جنگ و نزاع؟ چرا خونریزی؟ این ها همه ناشی از بی عقلی‌ها است.

وی با تقدیر از خیرین عنوان کرد: چرا دلسوز نباشیم نسبت به همدیگر؟ همه باید نگاه خیر داشته باشیم. از همه خیرین عزیز در استان صمیمانه تشکر می‌کنیم. ما مدارس خیر ساز داریم. مسکن های خیرساز داریم. در عرصه درمانی خیرین نقش آفرین هستند. این‌ها کسانی هستند که به فکر نسل‌های آینده هم هستند. اینها تفکر انسانی بالایی دارند. ما باید چنین فرهنگ‌هایی را ترویج کنیم. این‌ها است که ماندگار است. زنده ماندن و ماندگار شدن در ارتباط با کارهای خیر است.

میرمحمدی به مسائل پژهشی و آموزشی اشاره کرد و گفت: بحث پژوهش هم مهم است و باید به آن توجه بیشتری شود. پژوهش عامل مهمی در پیشگیری از بیماری‌ها است. محور دیگر آموزش است که مهم است و باید آموزش‌های عمومی را بیشتر کرد. هرچه اطلاع رسانی به مردم بیشتر شود، طبیعی است که افراد تحت تاثیر قرار می‌گیرند؛ همین که در عرصه آموزشی تبلیغات شود و خاصیت القایی آن به مردم برسد خود موثر خواهد بود.

وی به جایگاه ویژه استان یزد در عرصه درمانی اشاره کرد و گفت: استان یزد ظرفیت بالایی در زمینه پزشکی دارد و تجهیزات زیادی هست و به همین جهت در زمینه درمان مشکلی نداریم. امیدواریم این نشست بتواند دستاوردهایی برای عامه مردم داشته باشد.

منبع: یزدرسا

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری