Skip to Content

گزارش/ استاندار یزد در نشست سالانه با خبرنگاران

مسأله آب استان یزد با 9 موضوع روبروست/ رمزگشایی از افسانه آب در قعر کویر


استاندار یزد در نشست سالانه خود با جمعی از خبرنگاران استان به تشریح اقدامات یکسال گذشته استانداری در حوزه های مختلف اعم از طرح های انتقال آب و آخرین طرح های عمرانی و صنعتی استان پرداخت.

به گزارش خبرنگار یزدبانو، مهندس سید محمد میرمحمدی عصر امروز در نشستی با حضور قریب به 60 خبرنگار استان یزد  وو چهار تن از معاونانش( عمرانی، سیاسی امنیتی، برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی) در ابتدای سخنانش با یاداوری 16 آذر روز دانشجو و 15 آذر سالروز سقوط هواپیمایی حامل خبرنگاران در سال 84 به سخنان خود در مراسه معارفه اش در سال  گذشته اشاره کرد و گفت : بر اساس نکاتی که در معارفه خود مطرح کرده بودم برخی رسانه خواستار توضیحاتی بودند که در این نشست به آن می پردازیم.
وی با اذعان بر این مطلب که ما کل اوقاتمان را برای شما خبرنگاران گذاشته ایم بر ضرورت این نشست تأکید کرد .


استاندر یزد اولین موضوع این نشست را به مسأله انتقال آب استان اختصاص داد ( و با برشمردن 9 موضوع که در ادامه این خبر تشریح می شود)؛ افزود : مسأله آب از بسیاری مسائل بیشتر است و زیربنای بسیاری از مسائل است.


*انتقال آب به استان از بهشت آباد
میر محمدی در مورد بحث انتقال آب از بهشت آباد اظهار داشت : این موضوع در شورای آب و شورای هماهنگی حوزه آبریز سد زاینده رود مطرح و با نظراتی که استانها داشتند به تصویب رسیده است و 150میلیون  متر مکعب تخصیصی جدید به سهم 98 میلیون متر مکعبی خط اول منتقل می شود و گرچه هر گز 98 میلیون متر مکعبی محققق نشده  و تنها 60 میلیون متر مکعب آن محقق شده است .
وی موضوع مهم در این زمینه را انتقال هر دو خط  آب از بهشت آباد عنوان کرد و افزود : جلسه ای در این رابطه با آیت الله ناصری نماینده ولی فقیه در استان، مجمع نمایندگان استان در مجلس  و معاونان استانداری برگزار کردیم  که خط اول انتقال آب هم از مسیر خط دوم ( بهشت آباد ) منتقل شود تا مشکلات سال 90 و بحث آب زاینده رود که با تهدید مواجهیم از سوی کشاورزان اصفهانی مطرح نشود.
استاندار یزد عمر مفید خطوط انتقال آب را  بر اساس نظر کارشناسان 20 تا 30 سال عنوان کرد و گفت : هم اکنون 21 سال از انتقال خط اول آب به استان می گذرد و هفت سال دیگر عمر مفید بیشتر ندارد در حالی که چندین بار از سال قبل تعمیرات داشته ایم و درخواست اعتبارات زیادی برای تعمیرات شده است که باید در این زمینه فکر جامع تری می کردیم.
میرمحمدی تصریح کرد : بر اساس نظر دولت عمر مفید خطوط آب 20 سال عنوان شد و از سوی وزارت نیرو 30 سال گفته می شود ولی برخی دیگر می گویند اگر خوب نگهداری شود تا 50 سال نیز عمر خواهد کرد.
وی تشریح کرد : پس از بررسی نهایی به این نتیجه رسیدیم که هر دو خط انتقال آب از مسیر بهشت آباد انجام شود زیرا مشکلات خط اول را برای یک مدتی نخواهیم داشت و هزینه نگهداری آن نسبت به دو مسیر بودن کمتر است و امیدواریم کار اجرایی آن هر چه زودتر آغاز شود.
استاندار یزد در مورد قرار گرفتن مسیر خط اول در مسیر جدید بهشت آباد هم اظهار داشت : مقرر شد تا سامانه جدید به طور کامل در مسیر بهشت آباد به به هر برداری نرسد خط اول به خط دوم منتقل نشود.


*انتقال آب از خلیج فارس
میرمحمدی دومین موضوع بحث آب در استان یزد را انتقال آب از خلیج فارس عنوان کرد و افزود : معادن چادرملو و گل گهر مطالعاتی را داشته اند و مسیر را مشخص کرده اند و کنسرسیومی از علاقه مندان یزدی و غیر یزدی در تهران تشکیل شده است تا یزد بتواند هم حیاتش را حفظ کند و هم در زمینه توسعه گام بردارد و شرکتی در این رابطه با معرفی هیأت مدیره تشکیل شده است و جلساتی با استانداری هرمزگان داشته ایم  تا سایت آب شیرین کن را مشخص کنیم.


*مدیریت صرفه جویی در آب کشاورزی
وی بحث صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی را نیز به عنوان موضوع سوم در مسأله آب عنوان کرد و افزود : جلساتی در این رابطه در شورای آب کشاورزی و مدیریت آن مطرح و تدوین شد  که هم اکنون ماده 15 را می گذراند و در بودجه 93 در نظر گرفته شده است.


*پیشگیری از تبخیر آب و سیلابها در مناطق مختلف استان
وی طرح بعدی را آبخوان داری  و سیلاب عنوان کرد و افزود : سه مورد طرح در سه منطقه دیهوک میبد، حسن آباد بافق و شهریاری خاتم در دست مطالعه است و دو مورد دیگر در دست مطالعه است تا از آبهایی که تبخیر شدید دارد پیشگیری شود.
استفاده از پسابهای شهری است در اردکان و بافق شروع شده و در سایر شهرستانها سرمایهخصوصی پیدا کنیم که دنبال کنند.


*باروری ابرها
استاندار یزد باروری ابرها را موضوع  پنجم در بحث آب استان یزد عنوان کرد و افزود : باروری ابرها را در بودجه سال 94 و سال آینده خواهیم داشت.


*جداسازی شبکه های آب شهری از فضای سبز
میرمحمدی از جداسازی شبکه های آب شهری از آب فضای سبز را در 9 شهر استان  خبر داد و افزود : این موضوع هم جزء موضوعات آب استان است که در بقیه شهرهای استان اجرا خواهد شد.


*افسانه آب در قعر کویر
وی یکی دیگر از مسائل آب استان یزد را افسانه ای در این زمینه عنوان کرد و افزود : افسانه ای وجود دارد که در قعر کویر جریان آبی وجود دارد و برای روشن شدن این افسانه، جلسه ای با وزیر نفت برگزار کردیم تا اکتشافاتی را که قبلا در مورد نفت در استان داشته اند انجام دهند تا مسأله وجود آب در کویر روشن شود.


*نظارت در بهره برداری از آبهای زیرزمینی و چاهها
استاندار یزد در ادامه سخنانش، بهره برداری از آبهای زیر زمینی را مورد تأکید قرار داد و گفت : این موضوع باید با مشارکت مردم انجام شود به طوری که در شهرستان خاتم، برخی کشاورزان گلایه و نگرانی داشتند که علاوه بر اینکه چاههای غیر مجاز حفر می شود برخی دیگر بیش از اندازه از چاهها برداشت می کنند که با تشکیل گروههای مراقبتی و پایش، این موضوع نظارت می شود.


*فرهنگسازی
میرمحمدی موضوع پایانی در زمینه  آب را فرهنگسازی مصرف آب و صرفه جویی آن دانست و تأکید کرد : توانسته ایم تا کنون از طریق مدیریت بحران و مسؤولین ذیربط تا حدودی اطلاع رسانی کنیم و مردم نیز باید کمک کنند تا قحطی آب نداشته باشیم.

استاندار یزد در ادامه سسخنانش به تشریح عملکرد خود و معاونانش در حوزه هایی مختلف صنعتی، عمرانی، فرهنگی و...پرداخت و در پایان خبرنگاران سرالات خود را مطرح کردند که با توجه به همزمانی اذان مغرب، برخی خبرنگاران از جمله یزدبانو سؤالات خود را به صورت مکتوب ارائه دادند تا پاسخ ان را متعاقبا دریافت کنند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری