Skip to Content

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد:


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد در نشست تدوین سند سلامت استان گفت: شیوع بیماریهای غیرواگیر در استان، یک زنگ خطر برای این خطه محسوب می شود.

به گزارش یزدبانو به نقل از یزدرسا، محمدحسن لطفی افزود: یزد در شیوع دیابت، اختلالات چربی خون و فشار خون به ترتیب در رتبه های پنجم، 17 و 9 کشور قرار دارد.

وی تصریح کرد: همچنین در زمینه شیوع انواع سرطان در بین مردان در رتبه سوم و در مصرف دخانیات، فست فودها، نمک و چاقی به ترتیب در جایگاه 12 ، 6، 13و 14 کشوری هستیم، از این رو باید سطح سواد سلامت مردم استان افزایش یابد.

لطفی با اشاره به اینکه برای پیشگیری از این بیماریها به همکاری بین بخشی همه دستگاه ها نیاز است گفت: 25 درصد سهم سلامت مربوط به افراد جامعه، 50 درصد حاکمیت و 30 درصد به نظام سلامت مربوط می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، داشتن محیط سالم در زندگی افراد جامعه را مهم دانست و اظهار داشت: استان یزد با چالش های چون خشکسالی، ریزگردها و صنایع الاینده مواجه است که باید در این زمینه چاره اندیشی کرد تا مردم از زندگی سالم بهره مند شوند.

وی تصریح کرد: سالانه چهار هزار و 860 نفر در استان فوت می کنند که علت فوت 230 نفر از آنها، عوارض ناشی از آلودگی هواست.

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به سند سلامت استان خاطر نشان کرد: این سند پنج ساله است و در آن به علل بیماریها، ارتقای شاخص سلامت افراد و افزایش امید به زندگی توجه ویژه ای شده است.

افزایش کیفیت زندگی، کاهش 15 درصدی بیماریهای غیرواگیر و افزایش 25 درصدی سطح سواد سلامت از اهداف تدوین سند جامع سلامت استان است.

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری