Skip to Content

گزارش/ در همایش وقف و رسانه مطرح شد

مدیر کل اوقاف: وقف بهترین منبع نخبه پروری/ استاد آبایی : ترویج فرهنگ وقف یک ضرورت است


همایش وقف و رسانه صبح امروز با حضور اهالی رسانه و سخنرانی چند تن از مسؤولان استان برگزار شد و برترین رسانه های استان در حوزه ترویج وقف تجلیل شدند.

به گزارش خبرنگار یزدبانو، مدیرکل اوقاف وامورخیریه استان، صبح امروز در سومین همایش وقف و رسانه که در سالن اجتماعات امامزاده جعفر یزد برگزار شد با بیان سخنی از مقام معظم رهبری که فرمودند: هر فکر و اندیشه ای تا به زبان هنر بیان نشود ماندگار نخواهد بود گفت: اگر بخواهیم وقف جایگاه خود را حفظ کند و در جامعه جریان پیدا کند باید از ظرفیت هنر استفاده کنیم.
حجت الاسلام عادل هدف از برگزاری اینگونه همایش ها را، آشنا کردن مردم جامعه دانست و افزود: راهکارهایی  را باید بتوانیم پیدا کنیم که به صورت عملیاتی برای مردم در جامعه تبیین شود.
وی افزود: هرچقدر زیبای هایی که در موقوفات گذشته وجود داردآنها را بیان کنیم و به لحاظ عاطفی خیلی تأثیر گذار خواهد بود.
این مسؤول وقف را از دو جنبه تشریح کرد و گفت: یکی قراردادی که واقف بین خودش و خدا می بندد و اجر معنوی آن که قابل مقایسه نیست و دیگری آثار و برکاتی است که در پرتو این وقف انجام می شود و زمینه ساز بسیار ارزشمندی در جامعه خواهد بود.
حجت لااسلام عادل، وقف را یکی از ظرفیت های بسیار بزرگ و بهترین منبع برای گسترش دانش و نخبه پروری دانست و افزود: وقف از اهرم های توانمند با هدف حرکت برای تولید ملی ، بی منت ترین انفاق ، زیباترین تجلی حس نوعدوستی وانسانیت است که باید برای گسترش آن تلاش کنیم.
***
استاد آبایی : ترویج فرهنگ وقف یک ضرورت
یکی دیگر از سخنرانان این همایش استاد حوزه و دانشگاه بود که گفت: وقف برای انسان یک باقیات الصالحات ارزنده است که هم در دوران زندگی و هم پس از مرگ انسان، برای وی ثواب و برکات زیادی به دنبال دارد.
« احمد آبایی » با اشاره به ضرورت ترویج فرهنگ وقف در جامعه گفت: تا زمانی که حاصل وقفیات برای دیگران خیر و برکتی داشته باشد، اثرات آن برای واقف وجود دارد و هر صلوات، قرآن، ذکر و هر نوع استفاده دیگر از وقفیات، برای شخص واقف مایه ثواب است.
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به وقفیاتی که در اطراف حرم مطهر امام رضا (علیه السلام ) وجود دارد، در ارتباط با مسجد گوهر شاد، گفت: در آن زمان، این خانم می‌توانست با پولی که دارد، هر چه می‌خواهد برای خود تهیه کند ولی وی با انتخاب این راه و ساخت این مسجد، 700 سال پس از وفات خویش هم هنوز از ثواب و برکات آن بهره‌مند می‌شود.
آبایی افزود: یکی از زیباترین وقف‌هایی که در این زمینه به چشم می‌خورد، وقفی است که در آن، واقف علاوه بر وقف مسجد، یک باغ گردو و یک باغ توت هم وقف کرده است.
وی ادامه داد: این واقف در وقف نامه خود با توجه به نیاز آن زمان، تأکید کرد که توت این باغ را بخشکانند و به هر بچه ای که وارد مسجد می‌شود، قدری توت خشک و گردو بدهند که علاقه وی به مسجد بیشتر شود و ارزش معنوی و ثواب اخروی برای واقف داشته باشد.
این کارشناس مذهبی، آخر دنیا را همچون قطاری دانست و افزود: هر چه این قطار به مسیر خود نزدیکتر شود ما باید چه زود و چه دیر از این قطار پیاده شویم و به زندگی جدید که آخرت است ادامه دهیم.


***
غیاثی مدیر کل ارشاد استان یزد هم در سخنانی بر کار تحقیق و پژوهش در زمینه وقف تأکید کرد و گفت : باید با ارتباط با اهل فن و اندیشه از نوآوری و خلاقیت آنها برای ترویج فرهنگ وقف استفاده شود و همچنین با انعکاس  موقوفات گذشته و استفاده از ظرفیت‌های رسانه فرهنگ وقف را به نسل بعد منتقل کنیم.


***

در پایان این همایش از خبرگزاری های شبستان، تسنیم، مهر، ایسنا، ایکنا، هفته نامه ملک، روزنامه اطلاعات، خبرنگاران و صدابرداران واحد مرکزی یزد، خبرگزاری دانشجو، سایت خبری یزد فردا ، روابط عمومی اوقاف استان و شهرستان های ابرکوه، اشکذر، خبرنگار واحد مرکزی بافق که در طول یکسال گذشته در مورد تهیه و انتشار اخبار حوزه وقف فعالتر بوده اند تجلیل شد و روابط عمومی اداره کل اوقاف استان به ده نفر از شرکت کنندگان حاضر در جلسه به قید قرعه جوایزی اهدا کرد.
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری