Skip to Content

مدیر روابط عمومی آموزش وپرورش استان یزد:


مسئول روابط عمومی اداره کل آموزش وپرورش استان یزد گفت: تصمیم قطعی آموزش و پرورش بر حذف آزمون مدارس سمپاد است.

به گزارش یزدبانو، نیمه‌ی بهمن سال گذشته بود که سیدمحمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش در پیامی توییتری نوشت: «با فشار آزمون‌های مداوم فرصت کودکی و تمرین مهارت‌های لذت‌بخش را از کودکان گرفته‌ایم. گام نخست را برداشتیم. دانش‌آموزان ابتدایی از آماده شدن برای آزمون‌های تیزهوشان، نمونه دولتی و مدارس خاص رها شدند.»

این پیام وزیر که به معنای حذف آزمون ورودی پایه هفتم در کلیه مدارس دوره ابتدایی و حذف مدارس سمپاد بود، با واکنش‌های مختلفی همراه شد. برخی‌ها به موافقت با آن پرداختند و برخی نیز از این تصمیم انتقاد کردند.

یک ماه بعد از این پیام وزیر، مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به دغدغه‌ خانواده‌های دانش‌آموزان داوطلب ورود به مدارس سمپاد و تغییرات مطرح شده گفت: قرار شد این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از کارشناسی‌های لازم مطرح شود و هر تصمیمی که شورا اتخاذ کند، رویه اجرا باشد.  همچنین مقرر شد تا تصمیم‌گیری شورای عالی انقلاب فرهنگی، هرگونه اقدام غیر از این مسیر در این زمینه متوقف شود تا نگرانی‌های به وجود آمده مرتفع شود.

حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی و وزیر اسبق آموزش و پرورش نیز در این رابطه گفت: چند پرسش در رابطه با حذف مدارس سمپاد وجود دارد و اولین پرسش این است که آیا شورای عالی آموزش و پرورش می‌تواند در مقوله حذف مدارس سمپاد ورود کند؟ زیرا به‌طور کلی سند راهبردی کشور در امور نخبگان و ریل‌گذاری و سیاست‌گذاری در امور نخبگان در صلاحیت شورای عالی انقلاب فرهنگی است و شورای عالی آموزش و پرورش صلاحیت ورود در این حوزه را ندارد.

وی افزود: بحث ما آزمون نیست ما هم قبول داریم که آن نوع آزمون برای ورود به مدارس خاص درست نبود اما اکنون بحث بر سر حذف مدارس سمپاد است. شبکه‌های مخوفی پشت تقویت آزمون‌های مختلف وجود دارد که در آموزش و پرورش هم رسوخ دارد؛ اگر می‌خواهیم آزمون را حذف کنیم چرا فقط آزمون مدارس سمپاد متوسطه اول را حذف می‌کنیم؟

حاجی بابایی همچنین گفت: اگر برای حل مشکل تنوع مدارس در کشور کاری می‌کنیم کاش ابتدا از سایر مدارس شروع می‌شد نه از مدارس سمپاد، اگر همه کسانی که طرفدار انحلال تیزهوشان هستند، بررسی شوند مشخص می‌شود که تعدادی از آن‌ها مدارس غیردولتی دارند.

علی نوبخت، نماینده مجلس و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این ارتباط اظهار داشت: «شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند به عنوان نهاد بالادستی بر مصوبه شورای عالی آموزش‌وپرورش نظارت کند و باتوجه به اینکه مصوبه اخیر ناظر بر حذف مدارس سمپاد در دوره متوسطه اول است با توجه به اهمیت موضوع، شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند به آن ورود کند و تا زمانی که این موضوع در شورا بررسی نشده باشد نمی‌توان حکم به اجرای آن داد.»

اما چند روز قبل عزت‌الله ضرغامی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خبری را در کانال شخصی خود منتشر کرد که بیانگر تصمیم متفاوت این شورا در رابطه با مدارس سمپاد بود. ضرغامی نوشت: «امشب برای سمپادی‌ها هم خوب بود و آنان را از نگرانی درآورد. خبر کامل آن را وزرات آموزش و پرورش اعلام خواهد کرد ولی اجمالاً قرار شد آزمون دوره متوسطه اول برای سال جاری، مثل گذشته انجام گیرد و اصلاحات انجام گرفته توسط شورایعالی آموزش و پرورش برای سالهای آینده به شورایعالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.»

مرتضی نظری، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش اما به پیام ضرغامی واکنش نشان داد و گفت: «نشست سه‌شنبه شب شورای انقلاب فرهنگی، هیچ مصوبه‌ای نداشته و صرفا موضوع اساسنامه سازمان استعدادهای درخشان طرح موضوع شده است. در این جلسه کلیات اساسنامه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و ادامه آن به جلسات بعد موکول شد؛ لذا مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص حذف آزمون‌های سمپاد در دوره متوسطه اول کاملا پابرجا است. شورای عالی انقلاب فرهنگی جایگاه بسیار رفیعی دارد و مواضع رسمی شورا را باید از سایت رسمی یا از زبان دبیر محترم این شورا شنید نه از توییت‌ها.»

وی همچنین گفت: «اعتقاد ما و همه حرف ما این است که فرمان تعلیم و تربیت باید در دست معلم باشد نه موسسات تست و کنکور باید صاحب‌نظران تعلیم و تربیت برای آینده مدرسه برنامه ریزی کنند نه اینکه یک سری موسسات بیرون بنشینند و کنترل مدرسه دست آن‌ها باشد. به دانش‌آموزان اطمینان صد درصد می‌دهم در تمام مدارس خاص اعم از دولتی و غیردولتی آزمونی نخواهد بود.»

محسن گلستانی‌فر مسئول روابط عمومی اداره کل آموزش وپرورش استان یزد نیز در گفت وگو با خبرنگار یزدرسا در پاسخ به این سئوال که بالاخره وضعیت مدارس سمپاد به کجا رسید، اظهار داشت: تصمیم قطعی آموزش و پرورش بر حذف آزمون مدارس سمپاد است.

وی با اشاره به مواضع رئیس مرکز روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش گفت: هرچند برخی از مافیای تست و کنکور خواهان ادامه وضع موجود هستند اما تغییری در تصمیم وزارت آموزش و پرورش در رابطه با مدارس سمپاد ایجاد نشده و تصمیم بر حذف آزمون‌ها است.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری