Skip to Content

رییس دادگاه انقلاب یزد:

ماهواره در قانون کالای ممنوع الورود و ممنوع الخروج است


رئیس دادگاه انقلاب یزد گفت: قانونگذار در راستای جلوگیری از گسترش بیشتر تجهیزات ماهواره‌ای و بازدارندگی مرتکبین این جرم، مجازات‌های شدید را مورد توجه قرار داده است.

به گزارش یزدبانو به نقل از خبر ارسالی از روابط عمومی دادگستری یزد، محمدرضا عرشیان افزود: از تاریخ هفتم اسفند ماه سال گذشته و لازم الاجرا شدن قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از مواردی که در صلاحیت دادگاه انقلاب قرار گرفته، حمل و نگهداری و قاچاق تجهیزات دریافت از ماهواره است.
وی در ادامه این مطلب افزود: به موجب ماده ۲۲ و تبصره ۴ این ماده قانونی، تجهیزات دریافت از ماهواره اعم از نگهداری، حمل، قاچاق و فروش تجهیزات ماهواره به عنوان کالای ممنوع شناخته می‌شود.
عرشیان خاطرنشان کرد: بر اساس تعیین بهای تجهیزات مکشوفه که از ناحیه اداره گمرک اعلام می‌شود اشخاصی که مرتکب چنین جرمی شوند چنانچه ارزش این کالا تا ۱۰ میلیون ریال باشد جزای نقدی معادل ۲ تا ۳ برابر ارزش آن از سوی قانونگذار پیش بینی شده است.
وی افزود: در صورتی که ارزش کالای دریافت ماهواره از ۱۰ میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال باشد جزای نقدی معادل ۳ تا ۵ برابر ارزش تجهیزات دریافت از ماهواره معین شده است.
رئیس دادگاه انقلاب یزد خاطر نشان کرد: در صورتی که ارزش کالای فوق از یکصد میلیون ریال تا یک میلیارد ریال باشد در این صورت قانونگذار سه مجازات را پیش بینی کرده است.
وی اذعان داشت: یکی از مجازات‌های پیش بینی شده بیش از ۶ ماه تا ۲ سال حبس و جزای نقدی معادل ۵ تا ۷ برابر ارزش تجهیزات دریافت از ماهواره و در ‌‌نهایت در بند (ت) آمده است در صورتی که ارزش کالا بیش از یک میلیارد ریال باشد مرتکب چنین جرمی به ۲ تا ۵ سال حبس و به جزای نقدی معادل ۷ تا ۱۰ برابر ارزش کالا و نیز ضبط تمامی تجهیزات مکشوفه به نفع دولت به عنوان مجازات تعیین شده است.
عرشیان خاطرنشان کرد: با توجه به قانون جاری حاکم بر تجهیزات دریافت از ماهواره به عنوان یکی از کالاهای ممنوع الورود و ممنوع الخروج تعیین شده است. 

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری