Skip to Content

گزارش مشروح/ قاری کشوری در همایش بانوان یزدی؛

مادر بودن زنان مسلمان بالاتر از مناصب سیاسی و اجرایی کشور است/لزوم ساخت فیلم های زنان صدر اسلام


قاری برجسته قرآنی کشور در جمع بانوان یزدی با برشمردن نقش احیاگری امام خمینی(ره) نسبت به جامعه زنان گفت : به برکت قرآن امروز طلاب دینی و اساتید دانشگاه و مدیران موفق در زمینه های سیاسی و اجرایی از بانوان داریم ولی بانوان ما باید بدانند که حتی اگربه هیچ کدام ازاین مناصب هم نمی رسیدند مادر بودنشان ازهمه چیز مهمتر است.

به گزارش خبرنگار یزدبانو، عباس سلیمی قاری برجسته قرآن در همایش جایگاه زن در اسلام که ویژه مبلغات در سالن اجتماعات حوزه علمیه حضرت زینب (س) برگزار  شد با بیان روایت نبوی پیرامون جایگاه علمای اسلام در زمین به عنوان هیأت امنای خداوند خاطرنشان کرد : دهه مبارک فجر یادآور فریاد گر بزرگ تکبیر و توحید حضرت امام خمینی (ره) و شاگردان مکتبی اوست.


سلیمی یاد شهدای انقلاب اسلامی را گرامی داشت  و اظهار کرد : طبق بیان قرآن به عنوان منشور وحی، شهدا آگاهانه  و آزادانه مرگ خود را انتخاب می کنند و در قرآن به عنوان زندگان همیشه تاریخ در قرآن ازآنان یاد شده است.

وی در بیان اهمیت جایگاه شهادت تصریح کرد : طبق روایتی از منابع معتبر شیعه در زمان رجعت همه مؤمنینی که شهید شده اند رجعت می کنند  و بعد از زندگی طبیعی از دنیا می روند و همه آنانی هم که آرزوی شهادت داشته اند و با مرگ طبیعی ازدنیا رفته اند در زمان رجعت باز می گردند و با مرگ شهادت از دنیا می روند.

این قاری پیشکسوت قرآن با ادای احترام به مقام والای مادران شهدا گفت : دراین ایام  ما وامدار شهدا و مادران آنان هستیم و هر کس در این نظام امانت داری خون شهید را نکند روز قیامت طبق بیان قرآن که بازپرسی همگانی است باید پاسخگو باشد .

سلیمی با اشاره به جریان تاریخی فرستادن آیت الله جوادی آملی به مسکوگفت : امام در نامه مرقوم به دست خویش فرمودند :« کتابخانه سیارحوزه علمیه قم به مسکومی آید و در هر زمینه ای آماده مناظره هستند » که البته به همراه ایشان خانم دباغ  آن زن مجاهد و زجر کشیده هم به عنوان نماینده زن مسلمان راهی آن کشور که در آن زمان اردوگاه کفر بود شدند.


*جایگاه مهم زنان نزد امام خمینی(ره)
وی با برشمردن جایگاه مهم بانوان نزد امام راحل افزود : امام به بانوان مسلمان ایرانی عنایت ویژه ای داشت و زمانی که در یک  مقطع ایشان به خاطر ناراحتی از عملکرد برخی مسئولان و هشدار به مدیران غافل، دیدارهای خود را به مدت دو ماه قطع کردند و هیچ کس را به دیدار نمی پذیرفتند؛ زنانی از قم برای دیدارایشان آمدند و اصرار داشتند تا امام را نبینند باز نمی گردند که امام در اقدامی که تعجب همه را برانگیخت زنان را به حضور پذیرفتند که این اقدام امام نشان از احیاگری  ایشان  نسبت به نقش زن داشت.


*خط بطلان اسلام به رفتار ظالمانه جاهلیت با زن
این کارشناس ارشد رشته حقوق با برشمردن بخشی از تاریخ ننگین رفتار ظالمانه با زن در دوران پبش از اسلام افزود : اسلام با طلوع خویش بر تفکرات جاهلانه و ظالمانه در مورد زن خط بطلان کشید و به او آزادی و شخصیت عطا کرد به نحوی که نه تنها از حقوق مادی خود به طور کامل بهره مند شد بلکه دین مبین اسلام به او درجه مربی جامعه  و رسالت انسان پروری را بخشید که دامان او نخستین کلاس درس انسانیت است.
سلیمی تصریح کرد : حکمت بالغه قرآن زن سالاری  و مرد سالاری هر دو را محکوم می کند و براساس سیستم عادلانه آفرینش از سوی خداوند قادر متعال به هرکدام از مرد و زن طبق نقش های خود جایگاه می دهد.
وی خاطرنشان کرد : در روز قیامت هنگامی که دادگاه الهی برای دادخواهی از دختران زنده به گور شده برپا می شود برعکس قائده دادگاه در دنیا؛ قاتلان را به حساب نیا ورده و مورد خطاب قرار نمی دهند بلکه مستقیم از کشته شدگان پرسش می کنند و با پاسخ آنان محکومیت قاتل انجام می شود.


*لزوم حضور جدی طلاب زن در صحنه برای هدایت دختران
این قاری برجسته قرآن 12 عنوان از مهمترین لوازم تبلیغ از جمله آگاهی به محتوای پیام، یقین به محتوای پیام، شناخت روش های تبلیغی خود و دشمن، شرح صدر، اخلاق، مهارت ، و.. را برشمرد و ضمن  تشریح مختصری از این عناوین تأکید کرد : مهم ترین مؤلفه دراثر گذاری عمل به گفتار است و در زمانه امروز به روز رسانی برای سخن گفتن طبق زبان مخاطبان خود یک اصل بسیار مهم است و با توجه به قتل عام فرهنگی  دشمن حضور جدی ترطلاب زن در صحنه  برای هدایت دختران جوان با روی گشاده ضروری است.

 

*حضور زنان در مناصب اجرایی و سیاسی انقلاب به برکت قران است
سلیمی با اشاره به حدیث مشهور نبوی در مورد جایگاه مادران تصریح کرد : به برکت قرآن امروز طلاب دینی  و اساتید دانشگاه و مدیران موفق در زمینه های سیاسی  و اجرایی از بانوان داریم ولی بانوان ما باید بدانند که حتی اگربه هیچ کدام ازاین مناصب هم نمی رسیدند مادر بودنشان ازهمه چیز مهمتر است.
وی افزود : بهشت زیر پای مادران قرار داده شده است و بالای سر مردان قرار نگرفته است به شرطی که در مسیر الگوهای دین همچون حضرت فاطمه زهرا (س) وحضرت زینب (س) حرکت کنند و قدر موقعیت های خود را بدانند که پیامبر(ص) می فرمایند: بهترین شما کسی است که با خانواده خود بهترین رفتار را داشته باشد.

*اهمیت نقش رسانه در به تصویر کشیدن زندگی زنان
این کارشناس قضایی با تأکید بر نقش رسانه در به تصویر کشیدن زیبا و صحیح زندگی بانوان نمونه اسلام گفت : به جای ساختن فیلم هایی که گاها درآن به شخصیت زن لطمه وارد می شود می توان یک فیلم یک برنامه 15 دقیقه ای ازعشق  و معرفت بانویی مثل حضرت رباب (ع) ساخت که با وجود چنین الگوهایی؛ جا دارد دیگر الگوهای غربی و غیراسلامی که همواره نماد عشق معرفی می شوند را به بایگانی تاریخ فرستاد!

سلیمی خاطرنشان کرد : مبلغان دینی باید دختران جوان را دریابند و اینکه یک مقام مسئول در آخرین خبر اعلام کند رشد اعتیاد بین دختران دانشجو از پسران بیشتر است یا اینکه امروز از سه ازدواج یکی محکوم به طلاق می شود و بعد از گذشت 36 سال از انقلاب هشدار و خطری جدی است!
وی با بیان گوشه ای از ظلم رژیم شاهنشاهی در به ذلت کشاندن دختران در آن دوران به نام هنر و آزادی تصریح کرد : روزی قصد داشتند شرف و هویت زن را در این کشور دفن کنند اما حرکت امام(ره) به آنان این اجازه  را نداد اما اگر یک روز دختران را زنده به گور می کردند امروز به دنیای غرب و اروپا نگاه کنید که چگونه روح  و شخصیت زن را زنده به گور می کند!


*رسالت بانوان مبلغه همچون رسالت زینبی
این قاری بین المللی قرآن در ادامه، رسالت بانوان مبلغ را همچون رسالت حضرت زینب (س) دانست و گفت :  امروز رسالت پیروان قهرمان کربلا در سنگرارشاد و تبلیغ جدی است زیرا انقلاب اسلامی به برکت خون شهدا و ایثار جانبازان و آزادگان به دست ما رسیده است و ما با انجام رسالت خویش مشمول وعده الهی می شویم که« لئن شکرتم لازیدنکم ».
سلیمی جهاد علمی را ضرورت امروز جامعه برشمرد و عنوان کرد : برنامه مدون از سوی رهبر انقلاب برای عزم ملی و مدیریت جهادی در زمینه اقتصاد و فرهنگ تعیین شده است تا ما چقدر تابع باشیم البته در مسیر تبلیغ و ارشاد برنامه همین قرآن است که شفاء و رحمت برای مؤمنین قرار داده شده است.
وی تصریح کرد : اینکه نفس درمان برای قرآن به کار رفته است  نه  دوا بودن به خاطر این است که دوا همیشه به شفاء منتهی نمی شود ولی قرآن مایه شفای همه دردهای اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و.. و رحمت برای مؤمنین بیان شده است.


انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری