Skip to Content

مصرف نمک دریا به روایت کارشناس تغذیه؛

لطفا گچ نخورید!/تبلیغات برای «نمک دریا» علمی نیست


رييس گروه تغديه مركز بهداشت استان يزد گفت: مواد سمی و ناخالصی های دیگر مانند گچ در نمک دریا آسیب جدی را به کبد و اندام های داخلی بدن می رساند.

به گزارش یزدبانو، هر کجا که حرف از تغذیه به میان باشد، مصرف نمک چالش برانگیز است و حرف ها برای گفتن در خصوص این ماده باارزش زیاد است البته این روزها با تغییر سبک زندگی و توع تغذیه، از نمک بیشتر از ان که به عنوان یک ماده ارزشمند یاد شود، آن را دشمن جان انسان ها معرفی می کنند و خطرات زیاده روی در مصرف ان را گوش زد می کنند.

مصرف زیاد نمک در دنیای امروز زنگ خطر را در بسیاری از کشورها به صدا دراورده است، فشار خون، بیماری های کلیوی، قلبی و عروقی همه سوغات شهر هزار رنگ غذاهای پر رنگ و لعابی است که خواسته یا ناخواسته انسان به سمت ان ها کشیده می شود.

در میان همه مباحثی که پیرامون مصرف نمک گفته و شنیده می شود این روزها عده ای سود جیبشان را در سلامت مردم دیده اند و با ترفندهای مختلف سعی دارند فقط به پول برسند حال چه عاقیتی سر راه جامعه گذاشته می شود برایشان مهم نیست!

شاید این روزها در خصوص نمک دریا زیاد شنیده باشید یا اینکه به شما پیشنهاد شده باشد و یا نه در هنگام خرید بسته بندی پر زرق و برق نمک دریایی شما را از خرید سایر نمک های تصفیه شده منصرف کند که بر خلاف تصور انچه درباره مصرف نمک دریا گفته می شود ناگفته هایی را از یک کارشناس تغذیه پرس و جو کرده ایم.

***عرضه نمک دریا در فروشگاه های ممنوع است

دکتر یوسف نقیایی رييس گروه تغديه مركز بهداشت استان يزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا در خصوص مصرف نمک های بدون ید مرسوم به نمک دریا اظهار کرد: توزیع و عرضه نمک دریا از لحاظ قانونی در مغازه ها و فروشگاههای مواد غذایی به دلیل وجود مواد سنگین و سمی در ان ممنوع است.

نقیایی با بیان اینکه مواد سمی مانند کاترونیوم، سرب، جیوه و ناخالصی های دیگر مانند گچ آسیب جدی را به کبد و اندام های داخلی بدن می رساند گفت: اثر این مواد سمی تجمعی است و با مصرف آن ها به مرور زمان، حمع می شوند و به حدی که می رسند عوارض خود را نمایان می کنند و قرار نیست با یک بار و دوبار خوردن اتفاق خاصی بیوفتد.

*** دریافت ید تنها از طریق مصرف نمک ید دار امکانپذیر است

وی با بیان اینکه ید یک عنصر بسیار ضروری برای بدن است گفت: هدف از مصرف نمک دریافت ید است و دریافت ید تنها از طریق مصرف نمک ید دار و یا مصرف دارو ها و مکمل هایی امکان پذیر است که مصرف مکمل ها هم برای هر کسی توصیه نمی شود.

نقیایی افزود: نکته مهم درمصرف نمک دریا این است این نوع نمک حاوی ید نیست و با مصرف ان عملا دریافت عنصر حیاتی ید  را از دست می رود و این نکته را باید گفت که آسیب های متعدد ناشی از کمبود ید مربوط به دسته و گروه خاصی نیست و همه جامعه از کمبود ید آسیب جدی مانند گواتر و اختلالات تیروئیدی می بینند.

*** عنصر ید علیرغم تبلیغات در نمک دریا وجود ندارد

رييس گروه تغديه مركز بهداشت استان يزد با بیان اینکه با توجه به وجود مواد سنگین و نبود ید در نمک دریا بهترین گزینه نمک، نوع تصفیه شده یددار است گفت: درصد خلوص نمک های تصفیه شده بیش از 99درصد است هم با ید غنی می شوند در ضمن اینکه تولیدکنندگان این محصول باید از کانال مراجع قانونی بهداشتی و استاندارد مجوز بگیرند.

نقیایی با عنوان اینکه عنصر ید علیرغم تبلیغاتی که می شود در نمک دریا به علت فرار بودن این عنصر وجود ندارد بیان کرد: نمک های دریا چون مدت زیادی را در سطح روباز قرار دارد ید خودش را از دست می دهد و مجدد هم به آن اضافه نمی شود بنابراین تبلیغات درخصوص نمک دریا جنبه علمی ندارد.

***فشارخون اصلاهم به نوع نمک ربطی ندارد

وی در پاسخ به اینکه توصیه می شود نمک ید دار تصفیه شده هم مصرف نشود گفت: فشار خون مرتبط به نمک است و در آن شکی نیست و اصلاهم به نوع نمک ربطی ندارد چراکه شوری ناشی از سدیم در نمک ها اگر زیاد مصرف شود افزایش فشارخون را به دنبال دارد بنابراین توصیه کارشناسان تغذیه بر مصرف حداقلی نمک است.

نقیایی در خصوص مصرف سنگ نمک گفت: اگر واقعا سنگ نمک خاص پیدا شود و به فرض اینکه ناخالصی هم در ان وجود نداشته باشد عاری از ید و ناقص است و مصرف ان توصیه نمی شود در ضمن اینکه اصلانمک معادن خالص نیست.

رييس گروه تغديه مركز بهداشت استان يزد در پایان تاکید کرد: امروز هدف از مصرف نمک، دریافت ید است وگر نه سدیم و نمک مورد نیاز بدن از طریق سدیم نهفته در غذاهای متداول مانند نان دریافت می شود و همین نان به تنهایی از هر نوع نیاز بدن به سدیم برطرف می کند اما ید در مواد غذایی فقیر است و تنها مکمل ید نمک تصفیه شده یددار است.

انتهای پیام/س*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری