Skip to Content

گزارش/ مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان یزد

قریب به 12هزار موقوفه در استان یزد وجود دارد/ ثبت 30 موقوفه جدید


مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان یزد در نششست خبری به تشریح برنامه های متنوع هفته وقف در سطح استان پرداخت و از ثبت 30 موقوفه جدید در سال جاری و وجود قریب به 12 هزار موقوفه در سطح استان یزد خبر داد.

به گزارش یزدبانو، حجت الاسلام«غلامرضا عادل»، در نشست خبری به مناسبت فرا رسیدن هفته وقف با اشاره به آیات و روایات مربوط به وقف و جنبه‌های دنیوی و اخروی این سنت حسنه اظهار داشت: وقف یکی از پشتوانه‌های مهم فرهنگ و معنویت و عامل نشر دین اسلام است.

وی به جلوه‎‎هاي تجلي وقف در زندگي انسان‎‎ها نيز اشاره كرد و به عنوان نمونه نقش بارز وقف در ترويج و گسترش فرهنگ و مكتب اسلام، نوع‏‏دوستي افراد نسبت به يكديگر و نيز گنجينه‎‎اي براي توسعه علم و دانش از گذشته تاكنون را يادآور شد و در اين باره نيز مثال‎‎هايي را بيان كرد.
وی با بیان اینکه وقف همچنین گنجینه‌ای برای حمایت از علم و دین و توسعه دانش است، افزود: حوزه‌های علمیه به عنوان مصداق بارز وقف، محل ترویج علم و دانش و دین اسلام هستند.
این مسؤول اظهارکرد: برخی از موقوفات استان یزد در نوع خود جالب توجه هستند، و این وقف‌ها نشان از روحیه همدلی بالا در میان مردم یزد بوده و بسیاری از آنها برگرفته آداب، روش‌های زندگی و سبک‌های زندگی آنها بوده است.

*وجود بیش از 11 هزار موقوفه در استان یزد

عادل از ثبت سیستمی بیش از 40 هزار رقبه در استان یزد خبر داد و افزود :بیش از 11 هزار و 900 موقوفه در استان وجود دارد که از این تعداد، بیش از 9 هزار موقوفه فاقد متولی است که توسط اداره اوقاف اداره می‌شود و دو هزار موقوفه دارای متولی خصوصی است.

*ثبت 30 موقوفه جدید در سال جاری
وی با بیان اینکه 30 موقوفه جدید از ابتدای امسال در استان یزد به ثبت رسیده است، افزود: نام دو پدر شهید در میان واقفان به ثبت رسیده که یکی پدر شهید ایزدی بیدانی منزل مسکونی خود و دیگری پدر شهید بغدادآبادی زمین 368 مترمربعی را خود را وقف کردند.

 

*اعلام برنامه های هفته وقف در استان یزد
وی دربخشی دیگرازسخنان خود،به تشریح برنامه های هفته وقف پرداخت وگفت: هفته وقف از روز شنبه 29 آذرماه مصادف با 27 ماه صفر با شعار "وقف، عمل امینانه به نیات واقفین و رفع نیازهای بشری" آغاز خواهد شد.
مدیرکل اوقاف وامورخیریه استان  افزود: روز يكشنبه سي‎‎ام آذر‌ماه همزمان با رحلت پيامبر اكرم(ص) و امام حسن مجتبي(ع) به نام "وقف، سنت نبوی، سیره ائمه اطهار(ع) " نامگذاري شده است.
حجت الاسلام عادل، "وقف، علم و فناوری و نقش حوزه و دانشگاه" عنوان سومين روز این هفته يعني دوشنبه اول دي‎‎ماه است و روز دوم دی‌‌ماه نيز تحت عنوان "وقف تجلی، مودت اهل‌بیت (ع) با تکریم امامزادگان" نام‌گذاری شده است.
وی، روزهاي پنجم و ششم هفته وقف امسال را به نام‎‎هاي "وقف، جهاد اقتصادی، ارتقاء بهره‌وری موقوفات" و "وقف، بانوان واقف و توسعه مشارکت‌های اجتماعی" خواند و افزود: روز جمعه پنجم ديماه و آخرین روزهفته وقف نيز به نام "وقف، نهاد ممتاز دینی و نشر فرهنگ قرآنی" معرفي شده است.
مدير كل اوقاف استان از ويژه برنامه‏‏هاي استاني اين هفته را برگزاري سومين همايش استاني "وقف و رسانه" در سالن سيد الشهداء امام زاده جعفر(ع) يزد برشمرد وگفت: در اين همايش كه فردا چهارشنبه 26 آذرماه با حضورمديران، صاحب‎‎نظران و اصحاب رسانه برگزارخواهد شد، علاوه برتجليل ازرسانه‎‎هاي فعال درحوزه وقف، چهاركليپ توليدي استان با موضوع وقف رونمايي و اكران مي‎‎شود.
عادل، با اشاره به برگزاري مسابقه تلويزيوني "شميم ماندگار" در هر يك از ايام هفته وقف، برگزاري نشست‎‎ صنفي با ائمه جمعه و فرمانداران استان را برنامه روز پنجم هفته وقف اعلام كرد.
وی افتتاح نمايشگاه‎‎ هفته وقف با عنوان "فرصت‎‎هاي سرمايه‎‎گذاري"، برگزاري نشست تفسير قران مديران استان به ميزباني اداره كل اوقاف استان و در سالن سيد الشهداء(ع) امامزاده جعفر(ع)، تجديد ميثاق با آرمان‏‏هاي امام، انقلاب و شهداء با حضور در كنار تربت سومين شهيد محراب و ديدار مديران اوقاف و مبلغان اعزامي به قم با نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه يزد را از برنامه‎‎هاي روز نخست هفته وقف برشمرد.
وي ادامه داد: همايش "لبيك يا رسول الله" در دومين روز از اين هفته در بقاع شاخص سراسر استان و به صورت نمادين در آستان مقدس امام‏‏زاده جعفر(ع) با حضور هيئات مذهبي برگزار مي‎‎شود و همچنين برنامه‎‎اي را نيز در روز شهادت امام رضا(ع) در بقاع مباركه استان خواهيم داشت.
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری