Skip to Content

گفتگوی تفصیلی/قاری قرآن عرصه های بین المللی :

قاریان یزدی همانند قرآن مهجورند/مؤسسات خصوصی پیشتاز آموزش قران در یزد


قاری بین المللی و برجسته استان یزد در یک گفتگویی تفصیلی اهم مشکلات جامعه قرآنی استان یزد و خواسته های نخبگان قرانی استان را بیان کرد.

به گزارش خبرنگار یزدبانو، در استانه میلاد رسول اکرم(ص) تصمیم گرفتیم با یکی از قاریان قرآن کریم که هم در سطح استان و هم در عرصه های کشوری و بین المللی چهره درخشانی دارد گفتگویی را انجام دهیم:

 


اشاره:
حسن دانش متولد1365 یزد است که از سن هشت سالگی تا کنون قریب به 20 سال است که وارد عرصه قرآنی شده است و در حال حاضردر سطح دو حوزه تحصیل کرده است و کارمند اداره اوقاف و امور خیریه استان یزد است.
وی اخیرا در سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم که در سطح استانی برگزار شد توانست مقام اول را به دست آورد و به مسابقات کشوری راه یابد.
از دیگر عناوین این استاد و قاری قران می توان به موارد زیر اشاره کرد :
- کسب  رتبه دوم کشوری دانش آموزی دراستان اصفهان درسال78
- رتبه اول کشوری درسال 80 در بخش نوجوانان در اردبیل
- رتبه اول کشوری در سال های 81 و82 در استان های زنجان ومشهد در مسابقات سازمان تبلیغات و ارشاد
- رتبه اول کشوری در سال85 در قزوین
-  رتبه اول مسابقات بین المللی جهانی در کشورتونس در سال91 و رتبه ممتاز در مسابقات بین المللی در کشورعربستان
-  حضور در دوازده کشور دنیا برای قرائت قرآن وحضور در دو دوره حج تمتع برای قرائت و مبلغ قرآن

این قاری بین المللی در گفتگو با خبرنگار یزدبانو در باره قرائت قرآن گفت : قرائت قرآن نیاز به ساختارهای خاص دارد و هنری زمان بر است تا به نتیجه برسد و از سخت ترین هنرهای اسلامی است و نیاز به مقدماتی دارد که به آن دست پیدا کنیم.

 

*مهجوریت قاریان قرآن در یزد

دانش در پاسخ به این سؤال که وضعیت قاریان قرآن دارالعباده را چگونه ارزیابی می کنید اظهار کرد :
قاریان استان همانند قرآن مهجور و ناشناس هستند و جایگاه خاصی برای قاریان وجود ندارد و آن اقبالی که باید نسبت به قاریان وجود داشته باشد نیست.


*مؤسسات خصوصی پیشتاز آموزش قرآن در یزد
وی در پاسخ به این سؤال که آیا آموزش قرآن کریم به حدّ کافی در استان اجرا می شود؟ گفت : اکثر دوره های تخصصی در سطح استان یزد را مؤسسات خصوصی برگزار می کنند و حتی از اساتید خارج از استان که در سطح بین المللی فعالیت می کنند دعوت شده است و کمتر بخش دولتی وارد این مقوله شده است .


*استقبال کمرنگ مردم از قاریان مصری نسبت به سال های گذشته
این قاری برجسته قران کریم، درباره استقبال مردم دارالعباده از قرآن گفت : در حالی که مردم در این زمینه احساس نیاز می کنند ولی تبلیغات به اندازه کافی انجام نمی شود و اگر اگر در 15سال پیش یک قاری مصری در استان دعوت می شد استقبال فوق العاده ای نسبت به الان می شد و این نشان دهنده این است که آن اندازه که درفضای دیگرکارکرده ایم درفضای قرآن کارنشده است و امیدوارم یک روز تک تک مکانهای مذهبی ما شاهد این باشد که پا به پای وعاظ و مداحان اهل بیت از قاریان قرآن حمایت و استفاده شود وکاری کنیم که وضعیت قرآن ما در شأن اهل بیت علیهم السلام باشد.

 

*تقلید از قاریان مصری در وضوع قرائت یک شیوه مرسوم

دانش، در ادامه به علاقه مندان بحث آموزش قرائت قرآن توصیه کرد : شیوه ای که متداول و مرسوم است اینکه افراد علاقه مند می توانند بعد از طی مقدماتی و مبانی کلی صوت ولحن، شیوه ای متداول و تقلید خوانی و از قرائت قاریان مصری استفاده  کنند و با ارائه تلاوت به استاد این فن، رفع اشکال کنند.

وی،  در مورد وضعیت حضور قاریان استان درعرصه های ملی و بین المللی  اظهار کرد : با توجه به استعدادهایی که وجود دارد و پتانسیل های فوق العاده دراستان داریم، حضورقاریان استان در عرصه های ملی و بین المللی پیشرفت چشمگیری داشته است.


*فضای مناسبی برای بروز فنّ قرائت قرآن در یزد نیست
این قاری در مورد مشکلات پیش روی جامعه قرآنی استان یزد به ویژه نخبگان قرآنی بیان کرد : فضای مناسبی که دوستان قرآنی بتوانند هنر و فنّ خود را بروز دهند وجود ندارد و مؤسسات قرآن با مشکل بودجه روبرو هستند که ورود خیّرین در این امر به پیشرفت امور قرآنی استان کمک می کند و مسؤولین نیز می توانند فضایی را برای قاری فراهم آورند تا بهتر بتوانند عمل کنند.

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری